04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Değerinde satın alarak çiftçinin yüzünü güldürüyor
   Bu haber 1209 kez okunmuştur.
15 Ağustos 2022 Pazartesi 16:30:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale’nin köklü kuruluşlarından Osmanoğulları Tarım İşletmesi, değerinde arpa, buğday ve nohuttu alarak çiftçinin yüzünü güldürüyorlar.

ÇİFTÇİYİ BİLGİLENDİRİYOR

Yılların verdiği tecrübe ile çiftçinin yanında olduğunu her zaman gösteren Osmanoğulları Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman, çiftçinin yanında olduğunu her zaman ve her mahsulde hissettiriyor. Arpa, buğday ve nohuttu değerinde almak için çiftçinin ayağına kadar giden Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman, alacağı ürünlerde de çiftçiyi bilgilendiriyor. Duman, ürünleri inceledikten sonrada çiftçinin gelecek sene nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda da tek tek bilgi aktarıyor. Bilgileri verirken, ürünleri de değerini vererek değerlendiriyor.

GECE VE GÜNDÜZ FARK ETMİYOR

 “ Bereketli olsun inşallah.” diyerek sözlerine başlayan Duman, “Bizim için para ikinci sırada ve bizim amacımız çiftçinin kazanmasıdır. Onlar kazandırsa bizde bundan mutlu oluruz. İnşallah sahadayım. Tek tek görüşmeler gerçekleştiriyorum. Bu çalışma çiftçiler arasında memnuniyetlik yarattı. İnşallah bundan sonrada çalışmalarımız son surat devam edecek. Bizler günün 24 saatinde çalışan insanlarız. Bizim için gece gündüz fark etmez. Yeter ki hizmet edelim. Çiftçimizin geleceği bizim geleceğimizdir. “dedi. 

BÜYÜK İLGİ

35 yıllık birikimiyle kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla tarıma ve tarım projelerine desteğini sürdüren Osmanoğulları Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman, çiftçiye kaliteli tohum sağlamak amacıyla Kimeski Mahallesi'ne kurduğu tesis büyük ilgi görüyor.

ALIMLARA DEVAM EDİYOR

Tesiste arpa, buğday ve nohut alımlarına da devam eden Osmanoğulları Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman,Türkiye’de üretilen hububatın üretimdeki en önemli materyalinin kaliteli tohum olduğunu belirterek, kaliteli tohumluk kullanılmaması neticesinde istenilen verime ulaşmanın mümkün olmadığını söyledi.  Bu nedenle Kırıkkale'ye son sistem tohum eleme tesisi kurduklarını kaydeden Duman, böylelikle çiftçilerin kaliteli ve sağlıklı tohum elde edeceğini, verimin artacağını söyledi. Tohum eleme selektörünün görevinin yabancı tohum ve maddeleri temizlemek, sınıflandırmak, ilaçlamak olduğunu kaydeden Duman, “Bu makineler sayesinde sağlıklı ve ilaçlanmış hububat tohumu kullanılarak hastalıkların sebep olduğu kayıplar ortadan kalkıyor. Ayrıca tohumluk değeri olmayan kırık ve cılız tohumlar hayvan yemi olarak değerlendiriliyor. Yine bu makineler sayesinde yabancı otların tohumları ayrılarak zirai mücadele girdilerinde önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor” dedi. Toz ve sıvı ilaçlama yapılabilen selektörlerde buğday, arpa gibi hububat ürünlerinin yanında, bakliyatlardan da mercimek, nohut ve fasulye elenebiliyor.  çiftçiler ise, son derece önemli olan tesisi hayata geçirdiği için Osmanoğulları Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman'a teşekkür etti

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net