03 Nisan 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Traktör çiftçinin eli ayağı
   Bu haber 402 kez okunmuştur.
16 Şubat 2020 Pazar 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, Çiftçinin bel kemiği ve elinin altında olmasa olmazlarından olan traktörlerin bakımın yapılması gerektiğinin şart olduğunu söyledi.

TRAKTÖR ÖMRÜNÜ UZATIR

 

Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, Traktör tarım işlerinin zamanında ve çabuk bitirilmesi için en önemli araç olma özelliğini sürdürmektedir. Ancak pahalı bir araçtır. İyi bir bakımla traktör ömrünü uzatabileceğiniz gibi, gereksiz bazı masraflardan da kurtulabilirsiniz. Araştırmalar iyi bir bakımın traktör satın alma bedelinin yüzde 20’si kadar tasarruf sağlayacağını göstermektedir. O halde temel kurallar. Traktör bakım-kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyun-öğrenin-gereklerini yerine getirin. Yaptığınız bakımları bakım ve servis defterine işleyin."

 

PARÇALARI DEĞİŞTİRİN

Öztürk, "Belirli bir çalışma zamanı sonunda değişmesi gerekli parçaları, zamanında ve uygun yedek parça ile değiştirin. Traktörünüzü gücüne uygun aletlerle çalıştırın. Traktörünüzün bakımını alışkanlık haline getirin.Traktör bakımının gereklerini yerine getirilmelidir. Traktörlerde Hangi Bakımlar Yapılmalıdır;Temel kural,bakım-kullanma kılavuzunda belirtilmiş bakımlar yapılmalıdır. Her marka ve model için kılavuzlarda verilmiş talimatlara uyulmalıdır. Ancak zaman içinde kılavuzunuz kaybolmuş ise size vereceğimiz hemen hemen her traktör için geçerli olabilecek genel bakım işlemlerini yapabilirsiniz."

 

MOTOR YAĞINI DEĞİŞTİRİNİZ

Başkan Orhan Öztürk, Biz sizlere traktörleriniz için 6 genel bakım şekli sunuyoruz. Günlük Bakım (8-10 saat),  Haftalık Bakım (50-60 saat), Aylık Bakım (150-200 saat) Aylık Bakım (300-400 saat) 6 Aylık Bakım (600-800 saat) Yıllık Bakım (1000-1200 saat) Dikkat edilecek olursa burada Haftalık Bakım (50-60 saat) gibi ikili bir ifade kullandık. Bunun anlamı şudur. Verilen 2 zamandan hangisi önce gelmiş ise ona uyulması gerekir. "

 

30 SAAT ÇALIŞILMIŞSA

Öztürk, "Yani bir hafta içinde 60 saatten fazla çalışma yapılmışsa, haftanın dolması beklenilmeden, haftalık bakım yapılmalıdır. Eğer bir hafta geçmiş olmasına rağmen, sadece 30 saat çalışılmışsa, 50-60 saatin dolması beklenmeden haftalık bakım yapılmalıdır. Günlük bakım (8-10 çalışma saatinde bir yapılır) Her gün işe çıkmadan önce yapılacak bakımdır. Bu bakımda yapılacak işleri akılda kolayca kalması için hayret kelimesiyle ifade etmekteyiz. Bu kelimedeki harflerin anlamı şudur. ·Günlük bakım aynen yapılır.Traktör yıkanır. Yıkama esnasında marş motoru ile şarj dinamosunun ıslanmaması için naylon ile örtülür. Gresörlüklere gres basılır.3 aylık bakımda motor yağını değiştiriniz."

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
ÜLKÜ'CE
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Nisan 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net