29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
MEDYA VE DOĞRU BİLGİ
21 Ocak 2010 Perşembe Bu yazı 40864 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Medeniyetler tarih boyunca daima birbirlerinden etkilenerek gelişmişlerdir. Göç ve ticaret yolları üzerinde bulunan topluluklar göçerlerin sayesinde topluluklar arasında iletişimi sağlayarak gelişmelerini, birbirlerine yakınlaşmalarını sağlarken, bugün bu görev yazılı ve görsel medya tarafından yapılmaktadır. Uzakdoğu’dan gelen tüccarlar, göçmenler batıya gelirken kağıt, matbaa, pusulayı getirirken bugün batıdaki teknolojik veya kültürel gelişmeleri anında kitle iletişim araçları sayesinde öğreniyoruz.

Güvenilir kişi olan gazeteci, habere, bilgiye en hızlı ulaşan, ulaştığı bilgiyi en doğru şekilde insanlığın faydasına sunan kişidir.

Medya’nın günümüzde İnsanları haberdar etmek, eğitmek, yönlendirmek, yerin dibine sokmak, yüceltmek gibi gücü ve etki alanı vardır. Özgür basın, halkın gözü, kulağı ve haklı davasında sesi olarak çağdaş demokrasinin güvencesi ve temel kaynağıdır. Biz şuna inanıyoruz ki özgür medya tek başına iktidar, tek başına muhalefet, tek başına bir ordu gibi çalışacak güce sahiptir.

Ülke yönetiminde devletin yasama, yürütme, yargı organlarından sonra en etkili medya gelmekte, dördüncü kuvvet olan medya için en önemlisi okurunun, güvenini kazanmak ve bu güveni asla sarsmamaktadır. Çünkü gerçekte özellikle gazeteler piyasa koşullarının arz talep dengesine göre değil okurunun güveni ile ayakta kalır.

Çevremizde ve yaşadığımız yerde olup bitenleri medya arcılığıyla öğreniyoruz. Medyanın görevi bilgilendirmek ve öğretmektedir. İnsanlar ülkesinde olup bitenleri merak eder. Ama en çok kendi yakınında ne olup bitiyor. Bunu öğrenmek ister. Bunun içinde yerel medyanın önemi fazladır.

Ülke işgal altında iken milli mücadeleye destek vermiş ülkenin varlık yokluk savaşında üzerine düşen görevi yapmış özellikle Anadolu basını bugün teknolojinin en basit imkanlarıyla gazete çıkarmaya çalışmakta, sosyal güvencesi olmadan, ikinci bir iş yaparak varlığını devam ettirmeye çalışıyor.

Yerel basının yaşayabilmesi, tarafsızlığını koruyabilmesi için teknolojik alt yapı, donanım, ilan, abonelik gibi çeşitli problemlerin çözümü ivedi bir şekilde devlet tarafından alınmalıdır.

Çağdaş devletlerde halk, kendini yönetmek için seçtiği kişileri denetleyebilmeli ve eleştirebilmelidir. Onlarda bir sonraki seçimlerde hayal kırıklığına uğramamak için bu uyarıları duyabilmelidir. Tüm bu iletişim imkanı ancak basın yoluyla sağlanabilmektedir. Bu anlamda demokrasinin işleyebilmesi özgür basınla mümkündür.

Siyasal ve sosyal alanda ortaya çıkan düşünceleri halk daha iyi anlayabilmesi, öğrenebilmesi için, sahip oldukları fikirleri yaymaları için kitle iletişim araçlarına ihtiyaçları vardır. İnsanlar kendini anlatamadıkları karşı taraf tarafından anlaşılamadıkları sürece birbirlerine düşman olurlar. Böylece hiç tanımadıkları gruplara düşmanca tavır sergileyecekler ve bu iç çatışmaya kadar gidecektir. Karşı gruplar iletişim araçları sayesinde birbirlerini tanıyıp anlasalardı. Böyle bir çatışma ortamı olmazdı. Tıpkı 1970’li yıllarda Türkiye’de olduğu gibi, özellikle iletişim kurmaları engellenen gençlik sansür uygulanan ve çatışmayı körükleyen basın yüzünden binlercesi yok oldu.

Bilişim Teknolojilerinin geliştiği günümüzde toplumun bilgilenmekten yana bir eksiği yok ama haberleşme dünyasında da bilgi kirliliğine maruz kalmaktayız. Sadece haberi almak değil artık doğru haber almak derdimiz oldu.Bu eksiğimizi de bilişim dünyasında ki evimiz olan haber sitemiz eksiği gidermekte ve bize bir tuş uzaklıktadır.

Büyük Türkiye’nin kurulması yolunda ülkemizde en önemli görevlerden birini yerine getiren basınımız, bu kutsal görevlerinde basın ahlak kurallarına uyarak çalışan bütün basın çalışanları ve kuruluşlarına saygılarımızı sunuyoruz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net