12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
(4+4+4) (1+5+3+4) (2+9+4)
15 Mart 2012 Perşembe Bu yazı 26310 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hükümet 4+4+4 yasa teklifini hızlı bir şekilde hazırlayıp, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’ndan kavga ile yarım saatte geçirdi.

1997 yılında çıkarılan kanun ile ortaokullar kaldırılmış, 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitim getirilmişti. Kanun da ki bu değişiklik ile İmam Hatiplerin orta kısmı kapatılmıştı.

Şimdi gündemde olan 4+4+4 yasa teklifi ile 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitimi kaldırarak, 12 yıllık zorunlu fakat kesintili eğitim sistemi geliyor. Buna göre ilköğretim kalkıyor. İlkokul 4 yıl süreli ve zorunlu, ortaokul 4 yıl süreli ve zorunlu olacak.

Liseler ise ilköğretim kurumlarından sonra 4 yıllık zorunlu öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları olarak belirlenmiştir.

Bu yasa teklifi kanunlaşırsa İmam Hatiplerin orta bölümü açılabilecek, aynı zamanda Çıraklık yaşı 11’e düşecek, kız çocukları ilkokul 4.sınıftan itibaren örgün eğitime gitmeyebilecek.

Bu kanun teklifi ile ilgili halkımızın % 90’ı bir şey bilmiyor. Hükümet kendileri hazırlayıp kendileri kanunlaştırmaya çalışıyor. Komisyon salonunu özellikle vekilleri aracılığı ile doldurarak komisyonun çalışmasını engellemişlerdir. Bu konuda Eğitim sendikaları da farklı şeyler düşünmekte ; AKP işi siyasete çekerek, işi eğitim çerçevesinde tartışılamaz hale getirmiştir. Bu konuda da başarılı olmuş eğitim sendikaları bile bu konuda ayrı düşünmektedirler.

Türk Eğitim Sen. 1+5+3+4 Eğitim-Bir-Sen. 4+4+4 Eğitim Sen.2+9+4

MHP’nin 2 bin 107 öğretmen, idareci arasında yaptığı anket sonuçlarına göre (4+4+4) zorunlu eğitimim içeriği hakkında bilgi sahibiyim diyenlerin oranı % 16.2 Bu durum bile bırakın vatandaşları öğretmenlerimizin bile bu konuda ne kadar bilgisiz olduklarını göstermektedir.

Okul öncesi eğitimin zorunlu olmaması, ilkokulun dört yıla düşmesi ile norm fazlası olan öğretmenlerin durumunun belirsiz olması bu teklifin en önemli eksiklerindendir. İnsanların isterlerse dinini erken yaşlarda öğrenmesi hem de devletin okullarından öğrenmesi en doğru olan metottur. Bu noktada doğru bir uygulama diye düşünüyorum.

Bu sebeple 1+5+3+4 sisteminde, ne okul öncesi eğitimin zorunlu olmamasından doğan sorunlar, nede öğretmenlerin norm kadroya uğramaları problemi ortaya çıkacaktır.

Okul öncesi eğitimin pahalı olabileceği köylere götüremeyiz düşüncesi ile zorunlu olmaktan çıkaran hükümet tablet bilgisayara para bulabiliyorlar. Üstelikte bu teklif ile FATİH projesi için yapılacak bilgisayar alımının ihale kanunundan çıkarılması da sağlanarak olabilecek suiistimallere açık hale getiriliyor.

Eğitimin siyaset dışına çıkarılması, ülkenin geleceğinin kısa vadeli siyasi çekişmelere kurban gitmemesi gerekir.

İktidar, muhalefet birlikte sağduyu ile hareket etmelerini bekliyoruz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net