19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
BARIŞ MI? KİMİNLE
16 Mart 2012 Cuma Bu yazı 31258 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İhtiyarca dilinde “yeni yetmelerin” pek bilmeyeceği, biz yaşı ileri sayılanların ve ekranlarda iyi izlenme oranı olduğu değerlendirilen seksenler dizisindeki olayları hatırlayanların bileceği işaret ve orta parmağı ileri uzatıp üst üste getirme ile işaretlenen “küsmenin” kötülüğü malum.

“o” zamanlar veya günümüzde çocukların küsme nedenleri bellidir. Ya topu olan diğerini oynatmaz, ya saklambaçta olmadık yere saklandığı için ebenin küsmesidir neden. Küslükte birbirleri ile sözde konuşmazlar. Yan yanadırlar ve üçüncü şahıslara küs olduklarından söz ederken isim söylemezler. “o bebe” derler. “o bebeye söyle şuraya otursun, şunu yapsın” gibi.

Biraz yaş ilerleyince nedenler değişir. Karşı cins olur neden. Siyasi görüş olur neden. Para olur, pul olur neden.

Küçükken küsme çabuk olur ama barışta çabuk olur. Gençlikte zorlaşır. Olgunlukta zordur barış. Kişilerin karakteristik özellikleri aynen ülkelerin durumuna benziyor. Ülkelerin barışı da zor oluyor. Barış olsa da eski hesaplar unutulmuyor. Eski dargınlıklar eski küslükler eski yanan canlar hafızalardan silinmiyor.

Hani bir hikâye var ya hepimiz biliriz. Adam bir tasa süt koyuyor, bir yılan her gün o sütü içiyor ve bir altın bırakıp gidiyor. Adamın hırsı kafasını çeliyor. Öldüreyim diyor yılanı ve altınların hepsini birden alayım. Kenarda bekliyor ve yılan gelince baltayı indiriyor. Yılan ölmüyor ancak kuyruğu kopuyor. Yılanda o acı ile gidip o adamın çocuğunu sokuyor ve öldürüyor. Bir süre sonra pişman olan adam hikâye buya yılandan özür diliyor. “Barışalım bu iş böyle olmuyor. Eskisi gibi sana süt vereyim sende altın ver” diyor. Yılan “artık sende evlat acısı bende kuyruk acısı varken barış olmaz diyor.

Ülkelerin pozisyonu da öyle oluyor. Barış gelse bile yapılanların kin ve nefreti unutulmuyor, unutulamıyor. Amerika istediği kadar Irak’la barışsın. Nasıl unutulur genç kızlara yaptıkları iğrençlik. İsrail’in Filistin gençlerini kurşunladıkları, Afgan insanının dağda acımazsıca yakıldığı nasıl unutulur.Ülkelerin baş belası olan terör örgütleri ile yapılan anlaşmaların neticelerinin de öyle olması doğanın gereğidir. Bizim ülkemizde vampirleşen kahpe terör içinde durum aynı. Ben barıştan yanayım. Unutması zor olsa da yapılanlar acı olsa da barış taraftarıyım. Kucağımızda şehitler versek, yakınlarımızı kaybetsek, içimiz gerçekten abartısız kan ağlasa da barış olsun isteyenlerdenim.

Gelecek nesillere bu kahpe terörün mirasını bırakmamak, elimize geçen parayı kalleş terör örgütü ile harcamak yerine yatıra yönlendirmek, bilimde, teknolojide atılım yapıp refah içinde yaşamamız için barış olmalı diyenlerdenim.

Onursuzca mı? Elbette hayır. O kahpe terörü silah bırakıp, ben ettim siz etmeyin artık gücüm kalmadı ve ben artık sizinle dost olmak istiyorum pozisyonuna getirerek barış yapılmalı. O barışın daha çok değerini bilirler ve bir daha halt ederken kırk kere düşünürler.

Evlat acısı veya kuyruk acısı olsa da barış olsun. Gelecek için olsun. Bu barışı kim sağlayacaksa onunla temas zarar getirmez. Meclisteki uzantıları bu barışa en yakın olanlar. Aklıselim yazarlar, akademisyenler, bilim adamları, sivil toplumlar ve akil insanların öncülüğünde kahpe terörün özrünü kabul edip, şefkatli devlet elini içimiz kan ağlasa da uzatmalıyız. Kolay mı? Elbet hayır. İki insanın bırakın kavgayı dövüşü, vurmayı kırmayı, karşılaşan iki sözü bile unutulmuyor. İçinde büyüyüp duruyor. Ama evlatların geleceği için galiba çocuk hafızasında olmakta yarar var. Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
A.Rasim Yıldırım  -  22-03-2012 - 19:22
Sayın Güventürk; kucağında şehitler vermiş birisi olduğunuzu söylüyorsunuz, vatan için bin defa ölüme gideceğinizi söylüyorsunuz takdir ediyorum. Üstadım anlamakta güçlük çekiyorum o yüzden bir iki soruyu ne cavaplamanızı rica edecektim. 1. Terörün bitmesi konusunda devlet yeterli af yasası çıkartmadı mı??? (Son yasaya göre gelip teslim olan ve suça karışmamış olanlar serbest bırakılıyor, hatta itirafçı olmaları halinde kendilerine devlet kurumlarında iş bile veriliyor. Bizim gençlerimiz o işi bulabilmek için tırnaklarıyla kazıya kazıya yokluklar içinde binbir masraflarla okuyarak onbinlerin içinden sıyrılıp bileklerinin haklarıyla kazanıp giriyorlar.) 2. PKK liderleri ile oslo da görüşmeler yapılmadı mı? ne istiyorlarsa soruldu onların cevabı ne oldu??? Ne vaatler verildi??? 3. Barış söz konusu olduğunda PKK-BDP-KCK ve DTK liderlerinin eş başkanlarının (mecliste olanlar dahil) talepleri neler??? Eminim ki siz bunların cevabını biliyorsunuz. Ve bu talepler yerine getirilirse sonunun nereye varacağınıda biliyorsunuz. Üstadım, Nevruz olaylarında olanları gördünüz, gençlerin nasıl polisin üzerine saldırtıldığını izlediniz. kalabalığın içinden polislerimizin şehit edildiğinide gördünüz. Bütün bunlara rağmen devletin yasaları hala uygulanmakta, teslim olana asker kendi üşüsede sırtından çıkartıp parkesini teröriste giydiriyor ölmesin diye. Herşey serbest bırakıldı vermedik bir toprağımız kaldı. Bütün aklıselim yazarlar, akademisyenler, bilim adamları, sivil toplumlar ve akil insanlar BDP ve yandaşlarının bu tutumunun sonucunun kötüye gittiğini zaten söylüyor. Daha ne kaldı barış adına devletin yapmadığı. Siz söyleyinde devlet onu yapsın. BDP ağzını açtımı apo serbest kalacak, özerklik tanınacak, kendi kendine yeter devlet oluncaya kadar TC. yardım edecek vs. vs. başka türlü barış marış istemiyorlar. varsa ikna kabiliyetiniz barış sözlerinizi birde siz demirtaşa tuğluk'a iletinde alın cevabınızı. Sözün özü, barış adına devletin artık atacağı başka adım kaldımı üstadım. bilgilendirinde bilelim.???
Fazlı  -  20-03-2012 - 08:57
Sayın Vural;yazı çıktıktan sonra inanın onlarca telefon aldım. Kimse barış yazısını bana yakıştıramadı.Ama benim tek gailem gelecek nesillere daha iyi bir gelecek bırakmak. PARTİLERÜSTÜ dür bu konular değil mi?Üstadım.
a.vural  -  20-03-2012 - 01:00
sayın guventurk aynen doğru sütcü kardeşde evlat acısı,yılandada kuyruk acısı varken maalesef terör devam ediyor biz çanakkalede kurdumuz,türkümüz,çerkezimiz,abazamız ,lazımız hep beraber savaştık ve düze çıktık ama şimdi ne olduda kaynaklarımız bu terör belasına gidiyor inanın şu terör olmasa akp iktidarı ile en fazla 3 yıl içerisinde süper guç oluruz amerika ,avrupa peşimizden nal toplar dünya liderliğimiz önlenmek isteniyor ama akp iktidarı ile 3 yılda olmasada 15 yılda dünya lideri devlet durumuna geliriz ah birde akp düşmanları var hükümet ne yapsın kardeşim pkk terör örgutu ile uğraşırken birde iftiracı akp düşmanları ile uğraşıyor adam çıkıyor sanki türkiyemizi başbakanımızdan daha fazla sevecekmiş gibi akp düşmanlığı yapıyor türkiye ne çektiyse seçkinlerin partisinden çekti şimdi deniyor ki gariban çocukları başbakan olmasın bakan olmasın genel müdür olmasın memur olmasın ya kim olsun bu seçkin kardeşlerden olsun adam ne diyordu dağdaki çonbanla seçkin olan benim oyum eşit mi diye soruyordu ama ne oldu allahamıza çok şükür seçkinleri ezip geçtik halkın iktidarı akp iktidar oldu aman kardeşlerim akp ye sahip çıkalım yoksa mahfoluruz akp varken bölunme olmaz akp türkiyemizin çimentosudur ama akp den başka hangi iktidar gelirse gelsin işte o zaman işimiz çok zorlaşır gerçi benim sağ duyulu vatandaşım her halikarda akp yi seçer her şey yalan tek gerçek akp akp iktidarı bin yıl surer aman birde eğitimde 4+4+4 de sahip çıkalım seçkinlerin söylediklerinin hepsi yalan türkiye milli eğitiminin kurtuluşu 4+4+4 sistemindedir kırıkkaleli hemşerilerimi çok seviyorum durmak yok yola devam allahın izni ile önümüzdeki seçimlerde yüzde yetmiş oy bekliyoruz türkiyemizin istikrarı için yüzde yetmiş olması gerekiyor saygılarımla
Fazlı Güventürk  -  18-03-2012 - 08:15
Sayın Başkanım; Sayın Yıldırım; yön vermeniz ve yönünüzü belli etmenizden ve yönlerin belli olması gerekiyor yaklaşımınız için öncelikle sonsuz teşekkürler. Dost olmak bu hikayedeki gibi gerçekten zor. Gerçekten bu acı varken geçmişi silmek zor. Haklısınız en çok içi yananlardan biri benim kucağında şehit değil şehitler veren biri olarak,Akrabası teröre kurban gitmiş biri olarak. Ama nereye kadar. Bu nereye kadar sözü havlu atmak asla değil. Binkere ölsek bile yine ölmeyi dileyecek imanımız var şükür,ancak geleceğe daha aydın bakabilmek için bu sorunu bitirimek lazım. Bilmem neyin başını dışarı çıkarmak elbet değil, Elbet suçların karşılıksız bırakmak değil. Ancak bir uygun formül için herkesimi çalıştırmak ve beyin fırtınası yaptırmak gerekiyor.Haklsınız büyük devletlerin hafızasıda büyük olur.Ama büyük devletlerin aynı zamanda merhameti de büyük olur. Aman dileyene inayetimiz sonsuz olmalı. Dilemeyip devlet mevlet olacağız safsatalarına ise yumruğu vurup aman diletmek elbet Büyük devletin görevi ve en alasını yapar. Kısaca mesele şudur: Aman dileyecek ortamı oluşturup, yeter dediklerinde büyüklük göstermek gerekiyor.Biz büyüğüz şükürler olsun. Bundan ne dostun ne düşmanın şüphesi olsun. Dedimya bin kere vurulsak alnımızdan dirilir bin kere daha vurulmak isteriz bu değerlerimiz uğrunda. Ancak dost elini uzatana da cocuk saflığı ile elimizi uzatır topumuzu atarız ortaya.Tekrar teşekkürler.Selam olsun size.
Ahmet Rasim Yıldırım  -  17-03-2012 - 00:26
Sayın Güventürk; terörle mücadele ortamında bahsettiğiniz şekilde BARIŞ: iki veya daha fazla taraf arasında yapılan uzlaşıdır. Bu tür bir adım terör örgütü PKK'yı karşı taraf olarak tanımlar. Bu tanımda da Terörist başının taraf lideri olarak dışarı çıkarılıp, karşı masada yer alması demektir. Karşılıklı talepler masaya yatırılır, artılar eksiler derken bir barış imzalanır. Kastınız istediğiniz bu mudur? Bu daha önce yapılmaya çalışıldı, maddelerini okudunuz sanıyorum.(Özerklik ve İmralı canisinin serbest kalması) Onurlu bir barış nedir nasıl olur biraz daha açarsanız konuyu daha iyi anlaşılacaktır. Bu haliyle bu yazınıza katılmak mümkün değil, ucu bölünmeye uzanacak bir barış olur. Çocuk hafızasında olmakta yarar var diyorsunuz ancak büyük devletlerin hafızalarıda büyüktür. Tarihlerinden ders alıp aynı hatayı iki kez yapmazlar. Hafızası zayıf olanlar aynı hata ellerini dillerini yakıncaya kadar tekrarlarlar. Hocam terörle mücadelede barış olmaz AF olur. Barış, devlet eliyle uluslararası arenada PKK'ya yasal statülük ve haklılık vermek demektir. Yoksa şimdiye kadar oslo görüşmelerinin altıncısı gizli değil açıktan yapılmış olmazmıydı. Bölünmek istemeyen bir devlet bu tür durumları af yasalarıyla çözmeye çalışmışlardır. Bizde de kaç kez kapsamlı olarak af yasaları çıkartıldı. Gelenlere davullu zurnalı karşılamalar yapıldı. Ama mesele sadece kürt veya pkk sorunu değil ki hocam, meselenin içinde ABD-AB ve İsrailin de içinde olduğu 5-6 milyar dolarlık sıcak para-silah ticareti-uyuşturucu ticareti vs var. Dağda bir iki yıl kalmış terörist fırsatını bulsa zaten kaçıyor. Siz terörist liderlerini ortadan kaldırın dağdakiler zaten kendiliğinden evine dönecektir. Bu barış hikayeleri bazı örtülü bölünmelerin önünü açmakiçin maskeden başka bir şey değildir. selam ve dua ile
Mehmet Gençer  -  16-03-2012 - 18:29
Sevgili kardeşim. Barış olsun hepimiz ülkemizde birlik dirlik ve huzur olsun istiyoruz.Onurlu bir barış olsun terör örgütü silahları bırakıp gücüm kalmadı ben ettim siz etmeyin diyecek noktaya gelsinki barış öyle yapılsın istiyorsun.Çok güzel bir dilek ve istek ama nasıl.Onlar biz pişmanızmı diyorlar onlardan bunu demelerini beklemek biraz saflık olmuyormu.Sen ki bu olayları çok iyi bilen bir insansın.Onlardan pişmanız demelerini nasıl beklersin.Onlar T.C.devletinden özür bekliyorlar sık sık bunu dillendiriyorlar.Biz ayrı bir milletiz bizi tanımadığınız sürece bu kan akacak diyorlar.Biz ayrı bir milletiz bu topraklarda kürdistan toprağı biz kendi kendimizi idare etmek istiyoruz diyorlar.Anayasa ile bizi tanıyın, ana dilde eğitim ve öğretim ile yerel yönetimlerde özerklik hakkı verin anayasadan Türk kelimesini çıkartın veya kürt kelimesinide yazarak bizi tanıyın diyorlar.Onların özür dilemesi mümkün değil.Özürü ancak Sn.Başbakan diler.Çünkü, Dersimden dilemiştir ve kürtleride beklenti içerisine sokmuştur.Pişmanız diye onlar değil ancak Sn.Başbakan diyebilir.Bunuda onlarla yaptığı gizli açık görüşmelerle onları tanıyarak ve meşrulaştırarak T.C.devletini PKK pişman olmadan muhatap etmiştir.TBMM deki uzantıları ile barış görüşmeleri yapılabilir diyorsun ancak 9 senedir zaten yapıyorlar ve Sn.Başbakan özürde dilemesine rağmen hala aynı isteklerde bulunuyorlar onlarla pazarlık yapılmaz.Onlara karşı vatana ihanetten yargılama yapılmalıdır.İdam geri getirilmelidir.Pazarlıkla ve tavizlerle terör bitmez.Unutmayalım onlar devlet olmak istiyor bayrağımızı tanımıyor, istiklal marşını tanımıyorlar, Atatürk'e küfür ediyorlar.T.C.devletini tanımıyorlar. Kusura bakma ama sen bu konuları çok iyi bilen bir insansın bu yazıyı yazmanın nedenini anlayamadım.Onlara istedklerini vermeden barış olmayacağını en iyi sen bilirsin.Diyarbakır'daki toplantıyı izlemişsindir.İnşallah Anayasa ile bunlara bu istekleri verilmez.Bu anayasanın onlar için yapıldığını sanıyorum.İnşallah ben yanılırım.Sevgilerimle.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net