26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
KAPATALIM DERSHANELERİ
28 Mart 2012 Çarşamba Bu yazı 38925 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Başbakan Kore’ye giderken uçakta dizinin dibinde oturan gazetecilere Türkiye’de tartışılsın diye bir bomba bıraktı. Kendisi yokken vatandaş yokluğu, işsizliği, terörü, şehitleri konuşmasın. diye attı yine ortaya bir fikir ve malum medya aracılığı ile tartışmaya başladık.

Üniversiteler için Merkezi seçme sınavını kaldırmayı, Dershanelerin kapatılacağını yada özel okullara dönüştürülmesi gerektiğini söylüyor. İnsanların en son kuruşunu da dershanelere vermelerini önleyeceğiz diyor. Demek ki insanların cebinde para kalmadığını o da biliyor ve kabul ediyor.

Birkaç büyük dershane sahipleri ile görüştüm diyor. Başbakan acaba hangi gruplarla görüşmüş bilmiyoruz. Hangi gruplarla ters düşmüş bilmiyoruz. Küçük dershanelerin durumu ne olacak bilmiyoruz.

Öncelikle bu kadar fazla adayın olduğu bir Türkiye’de sınav haricinde nasıl bir sistemle öğrenci alacaksınız. Mesela Türkiye’de Tıp Fakültesine beş bin kişi alınırken 100 bin kişi müracaat ediyorsa siz nasıl seçeceksiniz. Önce buna bir çözüm bulmak gerek.

Dershaneler kapatılabilir. Devlet krediler verir, özel okullaşmalar gerçekleşir, özel okullara gidecek öğrencilere destek verir. Yani alt yapısı hazırlarsınız, yerine daha iyi bir sistem getirirsiniz olur.

Başbakan bu açıklamayı yapar yapmaz, CHP de atladı bizim seçim vaatlerimizden çaldılar diye. Demek ki siyasi rant için her şey yapılabilir. Vatandaş işin nereye varacağını bilmeden Dershanelerin kapanacağına seviniyor. Cebimizden para çıkmayacak, çocuklarımız dershanelerde heder olmayacak diye düşünüyorlar.

Bundan önce de ÖSS sistemi getirmişler güya okulların önemini artırmak gayesiyle ama o kadar bilgisiz öğrenciler üniversiteye gitti ki en sonunda ODTÜ ben kendi sınavımı kendim yapacağım türev, entegral bilmeyen öğrenciler mühendisliğe geliyor diye feryat etti.

Güya okulun önemini artırmak, öğrencilerin dershanelere daha az gitmelerini sağlamak için yapılan lise seçme sınavında önce üç yıl arka arkaya sınav çıkardılar. Dershanelere giden öğrenci sayısı arttı. Sonra bir yıla düşürdüler sınavı okul not ortalamasına göre alacağız dediler yine arttı dershanelerin öğrenci sayısı.

Demek ki mesele şu imiş. Milli Eğitim görevini layığı ile yapamadığı için dershaneler doğmuştur. Görevini çok iyi yaptığı zaman zaten dershanelere ihtiyaç kalmayacaktır.

Herkes dershaneleri düşmanmış gibi sanki para tuzağıymış gibi görüyor. Başbakana dershaneler konusunda rapor veren bürokratlar eksik yada yanlış bilgi veriyorlar. Bu dershaneleri kapatalım diyen bürokratların çocukları bile dershaneye gidiyordur.

Kapattık dershaneleri diyelim. 70 bin öğretmeni ne yapacağız. Dershanelerin yatırdığı sigorta, ödedikleri vergi ülke ekonomisine katma değeri ne olacak, dershanelerde çalışan büro görevlileri, hizmetliler, yayın kuruluşları, fotokopiciler, dershaneye mülklerini kiraya veren mülk sahipleri, kargocular, dolmuşçular say sayabildiğin kadar dolaylı yoldan bu piyasadan ekmek yiyenler ne olacak.

Tek başına iktidar da ben yaparım olur, derseniz olur tabiî ki, Lise seçme sınavlarında yapıldığı gibi. On yılda üç sistem değiştirdiniz. Olanlar o kuşaktaki çocuklara oldu. Şimdi de yaparız olmazsa değiştiririz diyebilirsiniz. Genç kuşaklar heder olur mu? Millet kaybeder mi? önemli değil. Ben yaparım olur.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Keskin  -  30-03-2012 - 12:07
Sayın Özdemir İktidarın Baş Müfettişi olarak Başbakan gibi düşünmeniz normal, lakin yerine daha iyi bir sistem getirmeden dersaneleri kapattığınız takdirde bu sektörden ekmek yiyen insanları ne yapacağız. Bu dersanelere açılış ruhsatı veren hükümet değil mi? kontrol altında tutacak olan da hükümettir. Kaldı ki yazarın da dediği gibi Milli Eğitimi iyileştir ki dersanelere gerek kalmasın. Sonra Diktatörlükte mi yaşıyoruz kapatalım haydi kapansın olurmu öyle şey.
Salih Aktuğ  -  30-03-2012 - 09:44
Başbakanın fikrine karşı çıkmak günah mı ki! Bir sağlık teknikeri olarak bende fikrimi söyleyim. Ülkede eğitim kalitesi mi yükseldi? Yoksa okullarda verilen eğitim yeterli mi? Özel hastaneleri, özel okulları teşvik edeceksin özel dersaneleri kapatacaksın. Hiç mantıklı gelmiyor.
Ahmet Özdemir  -  28-03-2012 - 19:01
Şevket Bey yazınız tamamen sizin ideolojik dünyanıza hitap ediyor. Bildiğim sizin geçmiş dönemlerde MHP den adaylınız olmuştu. Ben Sağlık Bakanlığında bir baş müfettiş olarak Başbakanın fikrini destekliyorum. Çünkü dershaneler miadını doldurdu ve kapatılmalıdır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net