17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
HEPİMİZİ KORUSUN
02 Nisan 2012 Pazartesi Bu yazı 31070 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Adamın biri elinde büyük bir bıçakla camiye dalar ve yüksek sesle Cami Cemaatine sorar: -Aranızda Müslüman olan var mı?

Korkudan kimse bir şey diyemez. Bir müddet sonra yaşlı bir adam ayağa kalkar ve ' ben müslümanım' der.

Bıçaklı adamla yaşlı adam camiden çıkarlar. Adam dışarıda ki koç sürüsünü gösterip: -Amca, şunları kurban edicem de ben beceremem yardım eder misin! ? der. Yaşlı adam bayağı bir hayvanı kestikten sonra ' ben yoruldum , artık başka birini bul ' der...Adam bu sefer kanlı bıçakla yine camiye girer ve cemaate yüksek sesle tekrar sorar: -Aranızda başka Müslüman var mı, varsa yanıma gelsin?

Az önceki giden yaşlı adamı doğradığını düşünen cemaat çok korkar ve herkes aynı anda imama bakar, imam:

' Ula bağa ne bakıp duraysunuz uşaklar? İki rekât namaz kildurduk diye Müslüman mı olduk ' ... Yüce İsa hepimizi korusun...

Nereden çıktı yine bu fıkra demeyin. Valla hepimiz önünü sonunu araştırmadan bilmeden, irdelemeden her şeyden korkar olduk. Belki fıkradaki gibi hemen din değiştirmiyoruz ama korkudan da geri kalmıyoruz.

Bir iş yapıyorsanız en iyisini yapma gailesi duyuyorsanız hainsiniz. Hıyanetle suçlanmanız kaçınılmazdır.

Bir yerin müdürü, amiri, memuru seçilmişi atanmışısınız. O görevi en iyi yapayın diye kendinizi paralarken, birde bakıyorsunuz birileri sizi eli bıçaklı adamın camiye girdiği gibi görmeye başlıyor. “olsa olsa” diye başlayan ithamlarla kendisine ne görüyorsa artık hemen kafanızın arkasında bir planınızın olduğunu düşünüyor.

Bu her kademede böyle. Yani “kardeşim binim kafamın ardında bir şey yok” deseniz de “ benim planım işimi iyi yapmak bundan gayri derdimde yok, düşüncemde yok” deseniz de “yok sen aslında bilmiyorsun kafanın ardında bu var, şu var” ithamı ile karşılaşıyorsunuz. Nalına da vuruyoruz mıhına da. Bunda alınacak, bunda gocunacak bir şey olmadığı gibi gizli düşüncemiz de yok.

Hükümetin sivil şehitlik ile ilgili müstakbel tasarısını beğenmedik eleştirdik. Teflonla ulaşan saygıdeğer okurlardan bazıları işi parti purti meselesine döktü. Efendim Akparti’nin her yaptığı doğru diye bir şey yok ki. Nihayetinde bunlarda beşer ve şaşar. Bizimde düşüncemiz bu şaşma içinde hatalı gördüklerimizi Kırıkkale’den seslendirmek. Kimseye çanak tutup kayıtsız şartsız evet demek veya kimsenin düncesine hain gözü ile yaklaşma

k değil düşüncemiz. Şehitlik işi parti meselesine indirgenemeyecek kadar büyük meseledir. Bir başka büyük meselede eğitim meselesidir. Birileri karşı çıkıyor ama detaylı ve ince araştırıp defaten okudum çıkan yasayı. Rahatsız olmanın anlamı yok. Eğitim meselesi de geleceğimizin şekillenmesi anlamında gerçekten kılı kırk yararak hesaplanması gereken bir konudur. Yeni tasarı daha modern bir yapıda eğitimi öngörüyor. Modern dediğimde imamın düşüncesi gibi yanlış anlayıp din değiştirmeye gerek yok. Modern şekilde eğitimin içinde elbet kuranın okunması ve doğru anlaşılması da var. Doğru ellerde öğretilen dinin kime ne zararı var.

Çağın gereği bir eğitim sistemi olduğunu benimde düşündüğüm bu sisteme kayırsız şartsız karşı çıkıp, korkudan veya başka düşünceden feryat etmek ne kadar yanlışsa, bu işi 28şubatın bir rövanşı gibi görüp zafer çığlıkları atmakta bir o kadar yanlıştır. Zira ne din üzerinden bu sisteme karşı çıkmak doğrudur, nede din bezirgânlığı yapmak doğrudur. Amaç milli birlik ve bütünlük içinde geleceğe daha sistemli ve daha hazır bir eğitim sistemi oluşturmaksa gerisi ne elik kanlı bıçaklı adam gibi kendini ifade edememek doğrudur, nede korkudan din değiştirmek.

Selam ve dua ile..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İkinci açıklama  -  04-04-2012 - 07:18
ŞAHİN:Şehit yakınlarının buna tepki göstermesinin bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünüyorum. Yasa çıktığında bir komisyon oluşacak. Kimin, hangi durumda şehitliği, yakınlarının şehitlik imkanlarından yararlanması konusuna komisyon karar verecek. Bizim toplum olarak belli konulara erken tepki vermek gibi bir alışkanlığımız var. Heyecanlı bir toplumuz. Bunu hepimiz zaman zaman yapabiliyoruz. Biraz bekleyip görürsek, doğruyu, iyi yaptığımızı hepimiz fark edeceğiz. Yani, yapılan şey, yarayı tam tedavi etme yaklaşımında, büyük devletin iyi gününü, kötü gününü milletiyle başarmanın göstergesidir. Başka bir şey değildir. Henüz yasa kesinleşmedi, yürürlüğe girmedi. Yürürlüğe girdikten sonra yasanın amacı, yasanın işleyişine ilişkin hükümleri de orada göreceğiz. Bunlar akla gelen durumlardır. Hemen değerlendirmeler yapıyoruz. Bunlar da normaldir. Terörle doğrudan, dolaylı veya terör zannedilen her konunun mağduru, bu yasa kapsamında değerlendirilmek üzere masaya yatırılacaktır. Ama, nihai karara bakmak lazım. Hakikaten terör mağduru ve terörde hayatını kaybetmişlik unsurları var ve komisyon tarafından öyle belirlenmiş midir, belirlenmemiş midir? Ona bakmak lazım. Şu anda ne komisyon çalışıyor, ne de komisyonun bir gündemi söz konusudur. Yani biz çoktan önden giderek, yarını bugün tartışıyoruz. Bu konuda henüz yarında değiliz. Bu konunun yarını ve yarının gündemi geldiğinde, neyin ne olduğu, ne olacağı, ne olmadığı ortaya çıkacaktır. Tepkilerin erken verilmesi, sadece bize birbirimizi daha yanlış anlamamızı sağlar ve zaman kaybettirir."
Şahin  -  04-04-2012 - 07:13
İçişleri bakanı Şahin, düzenlemeyle ilgili şunları söyledi: "Yasa Meclis'e sıka sürede intikal edecek. Şehitlik; güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere, ülkenin birliği, bütünlüğü, huzuru ve güvenliği uğruna ölenlerin hem dinimiz, hem de milli değerlerimize göre aldığı bir değer, bir rütbedir. Ülke bütünlüğüne, devletin varlığına yönelik bir takım suç örgütlerinin mensupları tarafından gerçekleştirilen olaylarda bir günahı olmadan hayatını kaybeden, özellikle terör yapılanmasının mağduru olarak hayatını kaybeden insanlarımız var. İnanıyoruz ki, belli durumlardaki ölümler de şehitlik hükmündedir. İnancımıza göre günahsız, masum bir şekilde hayatını kaybeden bu insanlarımızın toplumumuzda açtığı yaralar var. Onlara devlet olarak, toplum olarak daha farklı bir sahiplenmenin içinde olma mecburiyeti ortaya çıktı. Sözgelimi 2010 Eylül ayında Hakkari Durankaya Mezrası'nda atılan bomba ve silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden insanlarımız var. Yetim kalan 2 yaşındaki Zeynep'in annesi, Batman'da Mizmin annemiz var. Bingöl'de Hatice Belgin hanımefendi, bomba yüklü hemcinsi bir kadın teröristi fark ederek durdurmak için üzerine atlamak suretiyle hayatını kaydetti. Bunların da terörün doğrudan mağduru olarak sahiplenilmesi gerekiyor. Bu bağlamda kendilerinin şehit olarak kabulü ve işlevi görmesi, şehitlik haklarından yararlanması gibi bir düzenlemedir."
a.vural  -  02-04-2012 - 20:12
sayın fazlı güventürk yazınızın altına imzamı atıyorum çok doğru sanki sivillerede şehitlik üzerine bir düzenleme yapacağız derken muhalefet hemen en uçtan olayı alıp istismar yapıyor 4+4+4 de gelince sanki bundan önceki eğitimimiz çok iyi idide hukumetin aldığı bu kararla eğitimimiz bozulacak kardeşim hangi sistemi getirirseniz getirin önceki sistemden iyi olacağı 2 kere 2 nin dört ettiği gibi kesin garibanların çocuklarını düz liseye gönderiyorlar ne yapsın gariban çocuk maddi durumu iyi olmadığı için dersaneye gidemiyor gitsede okul kazanıp bitirsede işe giremiyor millet açıkda kardeşim çocuklarmız bu 4+4+4 de sanat okullarına ağırlık verilecek ve kısa yoldan ara elemanı olarak hem ülke hemde aile ekonomisine faydalı çocuklar yetişecek Allah bu 4+4+4 dü meclisten geçirenlerden razı olsun Kuranı Kerimin seçmeli ders olması da çok güzel oldu kardeşim zorlama yok isteyen okuyacak istemeyen okumayacak ne kadar güzel saygılarımla
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net