11 Temmuz 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Ermeniler Osmanlı’ya ihanet etmiştir!
Ermeniler Osmanlı’ya ihanet etmiştir!
KÜ İle KOSGEB Arasında İş Birliği
KÜ İle KOSGEB Arasında İş Birliği
Bahşılı’da arpa buğday hasadı başladı
Bahşılı’da arpa buğday hasadı başladı
Varlı Sektörün Sorunlarını Bakan Kurum’a Anlattı
Varlı Sektörün Sorunlarını Bakan Kurum’a Anlattı
  YAZARLARIMIZ
DEVLET MEMURU
09 Nisan 2012 Pazartesi Bu yazı 21340 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir şeylerin derdini duyup, sana tevdi edilen sorumluluğu hissedip, ona göre yapacaklarında astına, üstüne veya eşitine omuz verip destek sağlamak ne kadar önemlidir.

Ben ömrümün yarısını memuriyette geçirdim. Sakın ola kimse beni bu anlatacağım fıkra için bir şeylerle suçlayıp, kendilerini benden daha çok vatansever görüp, yanlış düşüncelere girmesin. Bir serçe varmış, çalışkan mı çalışkan. Her gün sabah erkenden kalkar, gagası ile ot çöp toplar, yuva yaparmış. Kendi yuvasını da değil. başka kuşlara yuva yapar, onların yavrularını yuvaya taşır, yuvadaki yavrulara gagasıyla yiyecek taşırmış. Adeta arı gibi çalışır desek abartı olmazmış. Kuşların padişahı bu durumu yakından gözlermiş. Çağırmış vezirini. Emir vermiş. “Bak” demiş “bu serçe çok çalışıyor. Sabah akşam başkasının yuvasını yapıp, onların yavrularına bakıyor. Kendisi ise ser sefil. Yuvası iyi değil, dökülüyor kendi evi ve iyi beslenemiyor. Bu serçeyi ödüllendirin. Kendisine yeni bir yuva verin. Her gün gıdasını tama alacak kadar yiyeceği hazır edin. Bu şartlarda bu kadar yardımsever ise kim bilir rahatı tam olunca nasıl çevresine yardım eder.”

Vezir serçeyi almış, yeni bir yuva ve güzel yiyecekleri sunmuş ve bundan böyle hep rahat edeceğini söylemiş.

Aradan birkaç gün geçmiş. Kuşların padişahı bakmış bizim serçe bir çöp getiriyor, sonra arkasını dönüp yatıyor akşama kadar.

Padişah kızmış. Vezire “git bak bakalım nedir bu hal. Düne kadar eşek gibi çalışan serçeye ne oldu da şimdi rahat ortamda çalışmıyor.” Demiş. Vezir araştırmış ve çekinerek gelmiş padişahın yanına. “efendim” demiş. “serçe devlet memuru olmuş”

Bu hikayeyi farklı anlatanlarda olur. Özü budur ama. Şimdi nereden çıktı bu hikaye diyeceksiniz. Atanmışı seçilmişi ile görev alana kadar göbeğimiz çatlıyor insanoğlu olarak. Devlete kapağı atalım, bir yerde bir makamımız olsun, hele kapıda sekreter, çay getirecekte bir olursa değmeyin keyfimize.

Seçilmiş içinde durum aynı.

Seçilene kadar öpmedik el bırakmıyoruz. Önce partinin çemberinden geçiyoruz. Parti içindeki eli kalem tutanların gözüne girmeye çalışıyoruz. Kimse liyakatli ve gerçekten vatana millete faydalı olacak eleman aramadığından ve sadece şak şakçı aradığından bol miktarda şak şakçılık yapıp, aday adaylığından adaylığa zıplamaya çalışıyoruz. Sonra da aday olup seçmenin elini ayağını öpmeye başlıyoruz.

Yani durum seçilmişte de atanmışta da durum aynı. Makam sahibi olduktan sonra her şeyi unutuyoruz. Ne aklımıza makamdan önceki halimiz geliyor ne o yalvar yakar el etek öptüğümüz geliyor.

Yatmak daha kolay geldiğinden bir çöp koyup dönüyoruz ardımızı. Çalışmak yok, proje üretmek yok, beyin fırtınası yapmak yok, danışmak yok, istişare yok. Varsa yoksa kendi nefisimiz ve rahatımız. Dedim ya ne asta destek var ne üste ve nede eşite. Çalışana yol açmak veya bulunduğun yerin hakkını vermek kimsenin aklına gelmiyor. Ne helal kazanç ile evine dönmek geliyor akla, ne vaat ettiğini yapmak. Varsa yoksa yalakalık olsun diye “ağam senden büyüğü yok,senden ulusu yok,senden akıllısı yok” teraneleri.

Hasbelkader yapma gailesi çeken biri çıkarsa onu da zaten düzenin statükocuları aforoz ediyor. Ya dışlıyor, ya küstürüyor, ya da bıktırıyor. Sonrası zaten malum. Bir çöp taşı dön arkanı. Dinini milletini vatanını seven seçilmişi atanmışı arı gibi olması lazım ki ülkemiz her alanda atılım yapsın ve statüko illetinden kurtulsun.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Armağan GENÇ  -  10-04-2012 - 08:28
Üstadım, seçilmişler güvercinlere benzer, karınları acıkınca yemlenmek için önümüze gelirler, yem verip uçurup yükseklere çıkardığımızda da başımıza pislerler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net