17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
HAN’DAKİ ER
30 Nisan 2012 Pazartesi Bu yazı 72213 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çok günahı olduğuna inandığı ve nasıl tövbe edeceğini pek bilmeyen bir zat düşünür taşınır günahlarının defi için hacca gider.

Hac görevlerinden sıra şeytan taşlamaya gelir. İnsanlar akın akın en büyüğünden taşlar bulup şeytan taşlama telaşında iken bizimki en ufak taşları bulup gönülsüzce şeytana fırlatıyormuş

Bu durum yanındakilerin dikkatini çekmiş. Demişler biz en büyük taşarlı bulup atarken sen en küçüklerini bulmaya ve isteksizce atmaya çalışıyorsun şeytana nedir bu hal”

Adam yarı pişman yarı ümit kar “neme lazım” demiş. “kötü olmamak gerek.

Kırıkkale’de ve ülke genelinde maalesef pek çok gazetecinin yaptığı budur. Kimse ile kötü olmadan günü kurtarmaya çalışır.

Ne aleyhte yazı yazar ne haber yapar nede mikrofonunu gerçeğin aleniyeti için tutar. Onun için sakal veya bıyık meselesi geçerlidir. Yani ne aşağı tükürür nede yukarı tükürür.

İşin içine reklam gelirleri ve gazetenin hayatta kalması konusu da eklenince bu tür gazetecilerin ve medya patronlarının eli ayağı çözülür, basireti bağlanır. Doğruyu yazmak değildir artık önün önceliği. Olsa olsa artık onun önceliği suya sabuna dokunmadan pastadan payını almaktır.

Ülke genelinde kalemini satmayan ve dik duran köşe yazarları olduğu kadar, muhabirlik yapıp haber peşinde koşan gazeteciler de vardır. Elbette buna balı olarak patronlarda vardır. Çok mudur? Derseniz. Yok, çok değildir azdır bu şekilde dik duran gazeteciler ve patronlar.

İşte bu dik duran ve kendince doğru bildiğini haberleştiren bir gazeteci var Kırıkkale’de.

Erhan Gögem.

Yıllar önce galiba otuz yıl önce. Kırıkkale’de liseler arası bir yarışma oluyor. Daha doğrusu üniversiteye hazırlık deneme sınavı oluyor. Halen polislik mesleğini büyük başarı ile yapan Ömer olgun kardeşimin birinci olduğu bu deneme sınavı veya yarışmada bende hasbelkader üçüncü oluyorum. Elbet dershane yaygınlaşmamış. Öğrencilerin pek çok çoğunluğu eline geçirdiği dergilerden ders çalışıyor. Bizde Ömer’le dergilerden çalışarak bu dereceyi yapmıştık.

İşte o sınavın neticesi o zamanki gazetelerde yayınlandı. Uzun süre o gazeteyi sakladım. İşte o haberi ulusal basına taşıyan bir gazeteci vardı. Erhan Gögem. Haberin altında onun adı vardı. O zamandan beri uzakta olsam da Kırıkkale haberlerinde çok gördüm bu ismi.

Bu gazetecinin bir arşivi var. Geçenlerde gördüm. Kısa süreli inceleme fırsatı oldu. Müthiş bir arşiv. Kesinlikle Kırıkkale Valiliği, belediyesi ve üniversitenin bunu değerlendirmesi lazımdır. Bu arşivi kesinlikle bu memlekete kazandırmak cidden milli bir görevdir. Bunu kim yapar, birliktemi yapılır bilmiyorum ama bu yapılmalı.

Ben üniversite eğitimini bu alanda aldım. Dijital ortama alınarak kesinlikle geleceğe ışık tutacak şekilde bu arşiv düzenlenmeli. Bu gazetecinin hayatta olması ve geleceğe ışık tutacak şekilde bu arşivin düzenlenmesine yardım edecek olması da bu anlamda bir şanstır.

Belgesel ölüye yapılmaz. Bu Kırıkkale Hanında bir nefer bir er olan Erhan’ın bilgisi birikimi ve arşivi düzenlenirken nerdeyse Kırıkkale tarihinin yarısı kadar zamana tanıklık eden hele bir gazeteci olarak tanıklık eden birikimi bence belgesel yapılmalı. Hem memleketin tarihine tanıklık hem ülkenin yakın tarihine Kırıkkale’den bir bakış olacaktır bu belgesel ve arşiv.

Âcizane ilgililere öneri ve açık tekliftir bu fikrim. Fikre saygısı olanlara elbette.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet Gençer  -  30-04-2012 - 10:54
Sevgili kardeşim.Çok güzel ve yerinde bir tespit yapmışsın. İnsanlar hayattayken takdir edilmeli ve geçmişin değerleri bu günümüze ve geleceğimize taşınmalı.Sevgilerimle.
SELAMET CEMİLLİ  -  30-04-2012 - 09:21
GAZETECİSİNİ TANIMAYAN SAYGISI OLMAYAN MAKALESİNE BURUN KIVIRAN BİLDİKLERİNİ ALEMİN DOĞRUSU SANAN İNSANLAR, İSTER CUMHURBAŞKANI OLSUN İSTER EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN AMELE OLSUN KÜÇÜKTÜR KÜÇÜK. GAZETECİ TOPLUMUN AYNASIDIR.EMEKÇİSİDİR.İKİ KELAM EDEMEYEN BİLMEZ DEĞERİNİ. KIRIKKALEDE ÖYLE DEĞERLİ GAZETECİLER VARKİ BUNLARIN GENELİNİ BELGESEL YAPMAKLAZIM ERHAN GÖGEMDE BUNLARDAN BİRİ.HEPSİNİ BELGESEL YAPSINLAR FAZLI GÜVENTÜRK BEY BİRİNİ DEĞİL.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net