19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
BOZUK SÜT MÜ SÜTÜ BOZUK MU?
04 Mayıs 2012 Cuma Bu yazı 23043 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanoğlu hiçbir şeyden mutlu olmuyor. Yani bir nevi nefis hâkimiyeti çok zor, Talep etmek ayrı, talepte ısrar etmek ayrı, talep edildikten sonra alınan haklara karşı doyumsuzluk göstermek ayrı şeydir.

En son 1 Mayıs öncesi aman dikkat dedi her aklıselim köşe yazarlarından başlayan devlet adamları. Karıştırıcıların kalleş emellerine alet olmadan kutlayın bu emekçi bayramını dediler.

Genel anlamda öyle oldu. 1977 yılında meydana gelen 1 Mayıs olaylarının ardından ilklerin olduğu bir emekçi bayramı yaşandı. Ankara’da Bakan çıktı konuşma yaptı, Taksimde o tarihten itibaren yasaklanan ve korsan olarak yapılan gösteriler legal hale geldi.

İlk defa kendilerine devrimci İslamcılar denilen veya kendilerine Anti Kapitalist Müslüman Gençler diyen bir grup ile karşılaştı Türkiye. Bu grup emekçi haklarını islam anlayışı ile arama çabasında olduklarından ve taşıdıkları dövizler ile bu anlayış ile ayet hadislerden örnek verdiklerinden ilgi çekti. İş kazalarında ölenler için gıyabi cenaze namazı kılmış olmaları ve kavgasız bir görüntü sergilemeleri olumlu karşılandı. İnşallah işçi haklarını ileride barışçıl olarak aramaya devam ederler.

Asıl benim dikkat çekmek istediğim bir grup insan gibilerin halk malına saldırmaları ve ortalıkta esen barış ve kardeşlik ruhuna ihanet etme gayretinde olmalarıdır.

Polisin itidalli davranıp çevreyi kışkırtma çabasında olan bu insancıklara müdahale etmemeleri bence takdire şayandır. Ciddi ve belki yıllar öncesinin acı olaylarına dönülmesini arzu edenlere prim verilmedi. Onlarda meydanı boş bulup adeta sütleri bozulmuşçasına masum işyerlerine saldırdılar. Hele içeride bacasız fabrika olan turizmin velinimetlerinin olduğu otellere sis bombası ile saldırmış olmaları affedilecek davranış değildir.

Şimdi İşçi emeklileri dernek başkanı Basri abi işçi hakları önemsiz mi diye kızacak. Yok, ne senin ne ekip arkadaşların abilerimin ne de faal görevli işçilerimizin hakları önemsiz. Ama sizde hak verirsiniz ki ortalığı yakıp yıkarak hak aramakta galiba sütle ilgili bir sorunu olanların işidir değil mi?

1 Mayıs geçti, 2 Mayısa geldik.

Hükümet aldığı bir karar ile okullarda ücretsiz süt dağıtmaya başladı. Gerçekten maddi külfeti çok olan ve devletin kasasına yük getirecek bir uygulama bu. Ancak geleceğimizin mimarları için hem akıl hem vücut güzelliği gelişimi için ciddi bir uygulama bu.

Herhalde hiç kimse geleceğimiz için bu maddi külfete yok demez. Nihayetinde bu uygulamanın ilk günüdür 2 Mayıs.Ülkenin her yerinde okullarda süt dağıtıldı ve öğrencilerden varlıklısı varlıksızı herkes eşit şekilde kemiklerin gelişimi için gerekli olan besini almaya başladı.

İlk gün uygulamasında bazı sıkıntılar oldu. Sütlerin bozuk olmadığı sadece bazı öğrencilerin psikolojik veya alerjik meydana gelen sıkıntılardı. Ne sütün tarihi ne kalitesinden kaynaklanmadığı bizzat Bakan tarafından açıklandı. İnşallah en kısa zamanda bu sıkıntılar atlatılır ve rayına girer uygulama. Zira güzel bir uygulama bu.

Burada da dikkat çekmek istediğim ise; bu olayı provokatör eylemlerde kullananlardır. Elbet evladının bir tek teline kimse zarar gelsin istemez. Ama ekranlara çıkıpta bu sütü verenin ta… Narası atmak neyin nesi. Hele malum örgüt gönüllüsü olduğu bir ailenin bebesi olduğu belli bir ilkokul çocuğunun içmeyin bu sütü diye nara atıp bizi zehirlemeye çalışıyorlar diye ortalık karıştırması nedir?

Tepki tamam, feryat tamam, eleştiri tamam. Ancak iş karıştırmaya gelince insanın sorası geliyor süt mü bozuk, sütü mü bozuk diye.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Süt bozuk  -  06-05-2012 - 23:44
Sayın yazar ; haklı olmakla birlikte sıradan ya da cahil vatandaşın tepkisini dikkate alırken koskoca bakanların, valilerin açıklamasına ne demeli? Kanun çıkarken bile maddeye ''mevsimsel ihtiyaç fazlası sütlerin değerlendirilmesi...'' bir cümle eklenirse çocukların gelişimini düşünmenin inandırıcılığı kalmıyor. Bir de 7 yıldır İzmir belediyesinin 200 bin öğrenciye hem daha ucuza hem de günlük süt dağıttığını, hiç zehirlenme, bulantı, kusma gibi şikayetler gelmediğini öğrenince insanın sorası geliyor ''sütü mü bozuk, süt mü bozuk?'' diye.
ACELE ETMESİNLER  -  05-05-2012 - 08:09
Sütlerde kimyasal ve mikrobiyolojik tahlil sonuçlarının çıkması en az bir haftayı alır. Valiler eğitimlerinin hangi safhasında bu tahlilleri bir bakışta yapma yeteneğini kazandılar acaba? Toplumun zekasıyla alay edecek demeçleri neden veriyorlar? Sütler elde kalırsa ne yaparız kaygısıyla mı hareket editorlar? Ya cocukların sağlığı ne olacak? Kamu ihale kanununa göre en düşük fiyatı veren ihaleyi alıyor. Analiz sonuçları çıksın o sonuçları medyaya dağıtıp öyle konuşun. Aceleniz nedir?
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net