17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
İFTİRA AYAĞA DOLANIR
14 Mayıs 2012 Pazartesi Bu yazı 26248 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Mutlaka tarihin bir yerlerinde siz yapmışınızdır demiyorum ama mutlak suretle bu illete uğramışsınızdır. Belki saklambaç oynarken gammazlayanın siz olduğunu veya patlayan topun müsebbimi veya sıranın altındaki kopyanın suçlusu siz ilan edilmişinizdir. Yanı bu iftira illeti kesin bir yerlerden sizi de vurmuştur.

Bugün bu tür olayı yakın zamanda en yakınlarından yaşamış masum insanlar için Ahmet yükü sel den alıntı yaparak dile getirmek istedim. İnşallah alınması gereken ders alınır, aksi halde insanlık dışı tüm yapılacakları kendine reva görür bu tür insancıklar.

İftira, birçok ortamda insanı mağdur duruma düşürmekte, yapanı veya alet olanı adeta insanlıktan çıkarmaktadır. Hangi şartlarda olursa olsun, bu zilleti hoş görmek imkânsız gibidir.

Sağlıklı düşünürseniz ne denmek istendiğini anlarsınız. Kendisi ile ilgili şeylerden habersizce yaşayana böyle bir yük bindirmek, insanlık onur ve asaletine yakışmaz. Ayrıca hiçbir neden de iftiranın hafifliğini göstermez. Bu büyük günahın bağışlanması için; iftira atılan kişinin gönlünü almak gerekir. İftiranın büyüğü veya küçüğü elbette olmaz. İftira iftiradır. Bana sorarsanız; insan denen varlık, bu kavramın önemini kavrayamamış, yaşamına aksettirememiş. Bu, mental hayvan zihniyetinin ürünüdür diyebilirim. Çünkü “yapılmayanı yapılmış” gibi göstermek, kimsenin haddi değil.

Anlaşılan, iftira edenin çok ciddi kimlik sorunları var. Öyle görünüyor. Hırsız niteliğindeki bir insana dahi bu yapılmamalı, yakıştırılmamalı. Evet, hırsız kendine ait olmayan bir şeyi çalmak suretiyle halkın nefret ettiği bu unvana layık görülür. Ancak kimin yaptığı belli olmayan bir suç için önyargıyla “o yapmıştır” demenin illa ki bir vebali vardır.

İftira atan, karşılığını çok acı şekilde öder. Zira bu fiil, yalandan dahi kötüdür. Çarpıcı olan, iftiranın genellikle “zanna” dayanmasıdır. Hani yalan söyleyen birine, “O yalancıdır” der geçersiniz. Ancak “iftirada bulunana”, en olumsuz duygularla yaklaşır, gereğini yapma yoluna gider veya susar ondan süratle uzaklaşırsınız.

Bu arada akla gelen soru şu: Benzeri olmayan bu olumsuz kavram acaba hangi koşullarda insanların başvurdukları bir şey? Tahminim, bu iğrenç yaklaşım, bireyin içinde yaşadığı psikolojik sancılardan, iç çatışmalarından kaynaklanıyor. Meselâ bir insanı hasım gibi görüp alt edebilmek gayesi ile yapılan yalan yanlış haberlerin tümünün, düpedüz iftira yollu olduğunu söylemek mümkün. Hedef aldıkları hakkında düzmece bilgileri sağa sola yayarak iftira atabilir. Bunun sonucunda nifak doğar. Mistik düşünce, iftirayı ve sebep olduğu yan tesirleri “büyük günahlar” şeklinde kabul etmiş.

Bir bakıma, menfaatleri için “ruhlarını satmaya yeltenenlerin teşebbüsleri arasında” mutlaka iftira denen bu kötü illet bulunuyor. Akla hayale gelmeyen yaklaşımlarda bulunanların başvuracağı silah, bu yeteneksizlik oluyor. Dolayısıyla tarih boyunca insanlar birbirlerine haksız muamele ediyorlar, davranışları ile birbirlerini kırıyorlar. Ama bu kötü huyla yaklaşım yapanlar, kendi aralarında dahi barınamayıp, o ortamdan kopma mecburiyetinde kalıyor. Sadece semavi dinlerde değil, toplumsal anlamda dahi, kifayetsizliğin sembolü olarak kabul gören bu kavramı lügatimizden silmek, yapanı önce uyarmak, devam edeni ise hayatımızdan çıkarmak zorundayız. İftiranın, insani bir yaklaşım olmadığı, inanç-kültür seviyesi ile ölçülemediği anlaşılıyor.

Vicdan sahibi bir insan bu tür yaklaşımlara asla tevessül etmez, Teşebbüs içindeyse, ne yazık ki çok şeyini yitirmiş, doğruluktan yana nasibi kalmamış demektir.

İftira atan, önünde sonunda yaptığına dolanacaktır. Zaaflarını kontrol edemeyen kimse, “bu manasız çıkışları yapmanın sonuçlarına” mutlaka katlanır derim.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ecrin Beyza  -  15-05-2012 - 09:32
Yazılan yorumlara eklenecek çok birşey yok...iftira bir insanın hayatta başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir..Bir insan bunu neden yapar .....bir dizi sebep sıralamak mümkün.Ama en geçerli sebebi bunu yapanın insan ol(A)maması olabilirmi..??
İftira ile gıybet  -  14-05-2012 - 20:21
İftira ile gıybeti karıştırmayalım. Arkasından konuştuğunuz kişide onun gıyabında bahsettiğiniz kötü özellikler mevcut ise, yaptığınız gıybettir. İftira ise daha ağır bir günahtır. Çünkü iftirada, arkasından konuştuğunuz kişide o kötü özellikler onfda bulunmadığı halde varmış gibi çekişştirme söz konusudur, bu nedenle iftira gıybetten de ağırdır
insan incitmez kimseyi.  -  14-05-2012 - 17:43
Allah korkusu olan müslümanım diyen yapmaz . İnsan olan insan incitmez kimseyi. Mümün ne demektir;’’ eliyle diliyle kimseyi incitmeyen’’ .Eğer bir kişi birilerini incitiyorsa emin ve güvenilir değilse o müminim desin dursun ben kaçarım onun olduğu yerlerden. Her ne olursa olsun sebep sonuç içler acısıdır.Allahu Teala setredin kardeşlerinizi derken ayıplarını dahi..Olmayan şeylerle suçlamak yaymaksa acaba nedir..
asla can vermezler.  -  14-05-2012 - 17:41
Acaba insanlar neden iftira atmak ihtiyacını duyarlar? Çok defa da masumlar hedeflenir.Asırlardır vardır sadece ismi değişmiştir. Ne bugün son bulur, ne de başka zaman. İyilerin olduğu gibi, kötülerde mutlaka olacaktır.. En önemlisi;’’ iftiraya maruz kalanların yanlız bırakılması araştırılmadan o toplumdan dışlanmasıdır’’. Aslında insan tanıdığına olunca iftira acaba diye düşünmemeli.. Tanıyorsa yerle gök birleşse yapmaz diye söyleyeni susturmalı, susturamazsa orayı terketmeli ya da kalben buğz ki en son olanı.. Tanıdığım biri iftiraya maruz kalsa düşünürüm. O’ na iftira atan başkasına bana da atar veba illetinden kaçar gibi uzak dururum o kişi ya da kişilerden. Ama o iftira atanlar o hatayı işlemeden asla can vermezler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net