28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ZELİL OLURUZ ZELİL
18 Mayıs 2012 Cuma Bu yazı 29397 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Belki sıkıldınız, belki ilk duyuyorsunuz, belki ukalalık görecek, belki takdir edeceksiniz, belki de bazılarımız bilinç altında da olsa kıskanacak. Ama ben bir kez daha söyleyeyim müsaade ederseniz.

Her işin zorluğu var, her iş bir diğerinden kolay değil. eğer işiniz ciddi yaparsanız pek çok zorlukla karşılaşmanız olasıdır.

Yazı yazmak, belli periyotlarla gündemi değerlendirmek, bilginizi görgünüzü paylaşmak ve bunu yaparken öğrenmek zorunda olmak ta diğer işlere göre biraz daha zor. Okumak zorundasınız. Çok araştırmak ve okuduklarınızı not almak zorundasınız ki kâğıda dökebilesiniz.

İşte bu zorluğu yaşayan ama maddi bir tek kuruş karşılık almadan yaşayan sadece hobi olarak yapan ve bu hobisini dokuz kitap olacak kadar ciddiye alan biri olarak biliyorum. Bu zorluğun en güzel tarafı takdir edilmek ve yazdıklarınızın okunarak bir türlü dönüşünün olmasıdır.

Pazartesi yazısında iftira konusunu yazarken, etrafta olup bitenleri irdelemek ve bu kabahat değil bu suçu işleyenlerin titremesini baz aldım. Bazen yazılar çok tepki alıyor. Olumlu veya olumsuz insanlar arayıp düşüncelerini paylaşıyor sizinle. İşte bu yazıda böyle oldu. Cidden çok fazla telefon aldım. Aman yarabbi ne çok canı sıkılan varmış bu illetten.

Bu kadar tepki olmasının sosyolojik nedenlerini araştırmak gerekiyor aslında. Bu gerçek bir sosyolojik vakadır.

Beşeri anlamda birini alt edip, onun başarısızlığı ile nemalanma ve onun toplum içinde sıkıntı duymasına neden olan iftira konusunun sosyologlar tarafından bir kez daha ele alınması gerekiyor.

İslami anlamda ise maalesef rabbe tam inancımızın olmadığını veya zayıf olduğu çıkıyor.

Yüce Rabbimizin isimlerinden birisi de ‘Settar’ ismidir. ‘Settar’, örten ve örtücü olan anlamındadır. Ayıpları, kusurları, hataları örten. Aslında yüce Allah, hem dünyada, hem de ahirette kusur ve günahlarımızın çoğunu örtmektedir. Dünyada bunu bire bir yaşıyorsunuz. Hiçbirimizin alnında işlediğimiz günahlar yazılmıyor. Şayet kusur ve günahlarımız alnımıza yazılsa ve her birimiz diğerimizin kusur ve günahlarını okuyabilseydik, birbirimizin yüzüne bakabilir miydik? Yüce Rabbimiz, merhametinin bir yansıması olarak bunu kapatıyor, setrediyor. Ahirette de Rabbimiz birçok kusur ve günahlarımızı setredecek. Amel defterimizi mahşerde elimize aldığımızda nokta ve virgülüne kadar her şeyin yazıldığını ama birçok günahın üstünün çizildiğini göreceğiz. Bir tövbe, bir iyi niyet, bir iyilik, bir merhamet bunların silinmesine vesile olabilecektir.

Ayıpları örtmekte gece gibi olmak lazım. Çünkü bir Müslüman kardeşinin ayıbını örteni, Allah da örtecektir. Hadislerde deniliyor ki; mahşerde Rabbimiz kulunu şefkatle yanına yaklaştırır. Sorar: “Sen şunu, şunu yaptığını hatırlıyor musun?” Kul: “Evet ya Rabbi” der. Allah bütün günahlarını kuluna itiraf ettirir. Nihayet kul helak olmasına ramak kaldığını anlar. Kaçacak, gidecek, sığınacak yeri kalmamıştır. Mazereti de yoktur. Başını önüne eğer ve korku ile utanç içinde verilecek kararı bekler. İşte o anda, merhamet sahibi olan Allah (cc): “Hadi git. Dün seni örtmüştüm. Bugün de örtüyorum” buyurur. (Buhari, Edeb, 60; Müslim, Tevbe, 52) İşte rabbin bile günahları örttüğünde olmamış şeyleri olmuş gibi yaparak iftira atanların bu dünyada her türlü kötü muameleyi hal ettiğini söylemek abartı olmasa gerek. Demek ki yazıya bu kadar tepki varsa ve gelen telefonların pek çoğu bu konuda muzdarip olduğunu söylüyorsa bizim islam bilgimizi, yaradan korkumuzu bir kez daha gözden geçirmemiz gerekiyor.

Ya ortalıkta müslümanım diye sağımızı solumuzu sallayarak gezmeyeceğiz, yada bu lanet huydan vazgeçeceğiz. Yoksa zelil oluruz zelil.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
''ADAM GİBİ ADAM OLMAK''  -  20-05-2012 - 15:25
GÖNLÜNÜZE AĞZINIZA KALEMİNİZE SAĞLIK SN GÜVENTÜRK. EN ÖNEMLİSİ; '' BAŞKALARININ HATALARINI ARAŞTIRANLARIN KENDİLERİNİ ADAM SANMASI'' NE YAZIK HEMDE ÇOK YAZIK.EMİN OLABİLİRSİNİZ Kİ BU TÜR İNSANLARIN YANLARINDA DOST NAMINA HİÇ BİR ŞEY YOKTUR.BUGÜN SİZİNLE KISA SÜRE SONRA BAŞKA BİRİLERİYLE....SAYGILAR,TEŞEKKÜRLER.
FERİT  -  18-05-2012 - 17:01
BİR DURUM VAR VAR AMA NE ACABA. BİRLERİNE İYİ KIZMIŞSINIZ. HAYIRDIR DİYORUZ NELER OLUYOR SAYIN GÜVENTÜRK...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net