27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İKİLİK YAPANLAR
21 Mayıs 2012 Pazartesi Bu yazı 31838 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Burada arasak ve herkesten bir cümle bir kelime alsak birlik olmak ile ilgili veya ayrılık yapmamakla ilgili galiba ciltler dolusu kitap olur. Bu gerçeği biliyoruz, birlik olmanın önemini kavrıyoruz ama icraatlarımız hiç öyle değil. Birbirimizden ayrılmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Müslümanlar arasındaki dağılma, onları manevi olarak güçten düşürecek bir gelişmedir. Bu, Allah'ın Kuran'da iman edenlere bildirdiği sırlardan biridir ve bununla önemli bir gerçeğe daha dikkat çekilmektedir: Nasıl ki ayrılıklar ve çekişmeler Müslümanları manevi olarak güçten düşürüyorsa, tesanüd (dayanışma) de Müslümanlara güç kazandıracaktır. Allah Kuran'da, iman edenlerin "haklarına tecavüz edilmesi" durumunda birlik olup karşı koymalarını buyurmuştur:Ve haklarına tecavüz edildiği zaman, birlik olup karşı koyanlardır. (Şura Suresi, 39)

Bu, iman edenlere İlahi bir emirdir ve pek çok hikmeti vardır. İnkârcı ideolojilerin fikren yok edilmesi de, ancak Müslümanların ittifak etmeleri ile mümkündür.

Unutmamak gerekir ki, iman edenlerin ittifakını güçlü kılan aslında onların imanları ve ihlâslarıdır. Gerçek dostluk ve ittifak ancak samimi iman ile kurulur. Müminler, birbirlerini araya hiçbir çıkar ya da menfaat beklentisi katmadan, halis niyetle ve sadece Allah rızası için sever, Allah rızası için dost olur ve Allah rızası için birlik olurlar. Böylesine sağlam bir ittifakın, Müslümanlara dünyada eşine az rastlanır bir güç kazandıracağı ise açıktır. Rabbimiz, "... Nice küçük topluluk, daha çok olan bir topluluğa Allah'ın izniyle galip gelmiştir; Allah sabredenlerle beraberdir." (Bakara Suresi, 249) ayetinde başarıya ulaşmak için sayıca büyük olmanın önemli olmadığına işaret etmiştir.

Tüm bunlardan net anlamamız gerekiyor ki hayatın her alanında birlik olmak lazım. Güç olmak için bu elzemdir.

Ülke genelinde ve ilkeler arasında güçlü olanlar birlik olanlardır. Tek kalmak hem manevi yönden yalnızlaşmaya yol açar ve hem de büyükler ve birlikler tarafından eriyip gidilmesine yol açar.

Ülke genelindeki bu ayrımı biz memleketimizde yaşıyoruz. Kırıkkale pek çok alanda atılım yapıp sesin gür çıkması gereken bir yer olmasına rağmen tüm faaliyetler cılız olmaktadır.

Kırıkkale’de iki tane Gazeteci cemiyeti var, iki tane şehit derneği var, iki tane işçi emeklileri derneği var, birkaç tane aynı amaca hizmet eden yardım derneği var, sendikaların dağınıklığı, sivil toplum kuruluşlarının çok başlılığı saymakla bitmez.

Farklılığımız güç doğurur demek pek doğru olmaz. Elbet farklı düşünceler olacaktır. Elbet düşüncenin farklı olduğu yerde de birliktelik farklı olacaktır. Ama amaç kazanım elde etmek olduğunun da bu ayrılıkların engelciler tarafından lehe çevrildiğini de unutmamak lazım.

Kırıkkale’de tek gazeteciler cemiyetinin olması tekelcilik değildir. Pek çok sigortasız ve yarınsız çalışan gazetecilerin veya zor şartlarda ayakta duran patronların farklı arayışlara girmeden normal seyrinde işlerini yürütmeleri için seslerinin çıkması için birlik şar değil midir?

Veya iki şehit ve gazi derneğinin tek tek mi sesi çok çıkar yoksa haklarını alınması için birlik olarak mı? Her yardım kuruluşunun, birlik içinde olması ve bir çatıda otomasyonlarını birleştirmesi ile onlardan nemalanan sözde fakirlerin tespitini daha kolay yapıp gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmaları kolay olmaz mı?

Despot güç sahiplerinin işine gelmez birlik olunması. Onlar böl parçala yönet taktiği ile çalışırlar ki karşılarında sesi çıkan kimse olmasın. Ancak demokratik yöneticiler emri altındakilerin güç olması durumunda daha verimli ve etkili olunacağını bilirler. Destek olurlar. Azınlık olsa da vardır böyle olanlar.

Sözüm ikilere… Ayrımcılık ve ikilik yapanlardan ne topluma ne millete ne devlete faydası olur. Bugüne kadar olanları bertaraf etmek için ise gerekirse bir taraf fedakârlık yapmalıdır. İnanın fedakârlık yapanlar tarihte daha güzide anılacaktır.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı Güventürk  -  30-05-2012 - 08:54
Mehmet Başkanım; Rıfat Başkanım: Ben sizi anlıyorum. Peki siz beni anlıyorum peki siz beni anlıyor musunuz? birinizin genç ve dinamikliği birinizin tecrübesi birleşse kötümü olur. Mümtaz başkanda iyi bir insan. Dolayısıyla güçleriniz birleşse iki dernekteki güzide inanlar bir araya gelse bakın sizin elinizden kim kurtulur. Ama ayrı gayrı yok mu diyorsunuz şimdi? Buna da ben inamıyormunm sayın başkanlarım. Ayrı gayrı var ki hala bir arada değilsiniz. Saygı bizden sevgi bizden...
Rıfat ÖCAL  -  29-05-2012 - 20:49
Derneğimiz, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kuruluşundan(26 Agustos1915) bugüne kadar Vatanı için canını veren Aziz Şehitlerimizin aileleri ile yine bir karış Vatan Toprağı dahi olsa” seve seve canını vermeye gönüllü” Türk Milleti uğruna organlarını kaybetmiş Yüce Gazilerimizden oluşan geniş bir ailedir. 26 Agustos 1915 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Derneğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarafından Kabul edilerek 18 Haziran 1983 gün ve 180881 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2847 sayılı kanun gereği Kamuyararına çalışan Dernekler listesinde yer almıştır. Derneğimizin Kırıkkale Şubesi ise 18 Mart 2007 “Şehitler Günü” açılışı yapılarak Şehit aileleri ile Gazilerimize hizmet vermeye başlamış ve halen aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Dolayısı İle Derneğimiz 97 Yıllık Dernek olup BİLGİLERİNİZE RİCA EDERİM. Türkiye Harp Malulü Gaziler,Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi
bir okur  -  23-05-2012 - 08:42
Hocam konu gerçekten güzel ama birlik olmak hiçte kolay değil.Neden biliyormusunuz insanların benlik duygusu ve çıkarları söz konusuda ondan...İyi insanlar ne kadar cabalasalarda tek başına olmuyor ...olmuyor
Kadim SERTTASI  -  22-05-2012 - 09:11
Bir toplumda, zengin-fakir, amir-memur, işçi-işveren, bilen-bilmeyen, kısacası tüm fertler kardeşlik bilinciyle yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olduğunda, Yüce Allah’ın yardımına mazhar olacakları unutulmamalıdır. Dinimiz, kardeşlik duygularını pekiştirecek nice mesajlar içermektedir. Kur’an-ı Kerim’de: “Müminler ancak kardeştirler,” “Hepiniz birden Allah'ın ipine (İslâm'a) sarılın, asla ayrılmayın, bölünüp parçalanmayın" buyurulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de: "Hiçbiriniz, kendisi için arzu ettiği şeyi kardeşi için de arzu etmedikçe iman etmiş olmaz” hadis-i şerifiyle, toplum dayanışmasının gereğini en güzel şekilde ortaya koymuşlardır. Yine bir hadislerinde Resul-i Ekrem efendimiz (sav), İslam kardeşliğini şöyle ifade etmektedirler: “Müslüman Müslüman’ın Kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu tehlikeye atmaz. Her kim bir kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’ın sıkıntısını giderirse, Allah da o kimseden Kıyamet gününün bir sıkıntısını giderir. Her kim bir Müslüman’ın kusurunu örterse, Allah da Kıyamet gününde onun kusurunu örter.” demiştir.İkilik yapanlar bunları bilmezmi.Eline sağlık hocam güzel konu.
Mehmet Gençer  -  21-05-2012 - 21:57
Sevgili kardeşim. İyi niyet ve samimi dileklerle yazdığın bu yazının birlik olmalı tezini destekliyorum ama bu nasıl olacak.Elbette birlikte dirlik vardır kimse itiraz edemez.Ancak balik baştan kokuyor. Bütün derneklerin çift olmasının sebebi kanunlardan kaynaklanmaktadır.Mesela, Türkiyede şehit aileleri dernekleri farklı ve çok fazla.Neden fazla biliyormusunuz.Birlik olalım neden iki tane var demek kolay neden iki tane olduğunu ve çözümünün ne olduğunu biliyormusunuz.Ülkeyi yönetenler bu konuları yasalarla düzenleyerek bizleri tek çatı altında toplamıyorlar.Çünkü Bırakın çok parça olsunlar birleşerek güç olmasınlar yönetilmeleri daha kolay olur diye yasal düzenleme yapmıyorlar.Gaziler derneği 1983 te darbe sonucu çıkartılan 2847 sayılı kanunla kurulmuş darbe dernekleri olan askeri dernektir.Hani bu hükümet darbelere karşıydı.Bir kaç sene önceleri bu derneğe karşı olan hükümet bu gün bu derneğe güç vermekte ve diğer dernekleri dışlamaktadır.Geşmişte ve bu gün bizler bu dernekler yeni yasal düzenleme ile birleştirilsin istiyoruz ancak siyasetçiler bu birleştirmeyi yapmak istemiyor.Saydığın ayrı ayrı olan derneklerin hepsinin ayrılıkları yasalardan kaynaklanıyor. Birleşmeleri için yeni yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor.İki tane gazeteciler cemiyeti var diyorsun ancak bazı şeyleri görmek lazım.Müslümanların güç birliği ile ilgili ayetler yazmışsın doğru. Bir doğru daha var. Bu hükümetten önce gazeteciler cemiyeti bir taneydi.Şimdi, Müstakil gazeteciler cemiyeti var.Yani önünde, müstakil yazan sivil toplum kuruluşlarının ve çoğalmaları 10 senedir olmuştur.Müstakil kelimesi adı altında sözde müslüman kuruluşlar oluşturulmuştur. Yani bölmeyi ayrıştırmayı ve nedenlerini son 10 senede aramakta fayda var.Sevgilerimle.Konu geniş beraber bir çay içelim.Sevgilerimle.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net