17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
PEŞİN HÜKÜM ZARAR VERİR
04 Haziran 2012 Pazartesi Bu yazı 27245 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Rabbimize her gün biraz daha fazla şükür ettiğimiz ve mensubu olduğumuzdan her geçen gün biraz daha gurur duyduğumuz yüce milletimizin galiba özelliklerinden en can alıcılarından biride peşin hükümlü olunması ve hemen karar verip yargılamayı peşin yapması.

Her alanda pek tez canlıyız ve pek peşin hükümlüyüz. Oysa itidalli davranıp neyin ne olduğunu anlasak galiba çok şey kazanırız. Basına yansıyan ve aslında pekte sesi cılız kalıp gündeme oturamayan bir konu ile Ana muhalefet partisi terör örgütünün bitirilmesi için on maddelik bir plan sundu.

Beğenin veya beğenmeyin. Sundu işte. Ortaya bir şeyler koymak ve bu kanayan yaraya neşter vurmak için bir adım attı. Buradaki en önemli konu bu adıma karşı peşin hükümlü olunmadan “ne diyor bi bakalım” demek olmalıdır. Oysa ilk tepkiler pekte iç açıcı değil. yani “onlar bu işten ne anlar” yaklaşımı hakim oldu ilk etapta.

Elbette ezelden gelen bir hazırlık sonunda1984 yılında Eruh ile başlayan ilk silahlı saldırı ile kahpe terör ülkenin başına bir kâbus gibi çöktü. Önce birkaç çapulcu diye önemsenmeyen bu saldırılar sonucunda al bayrağa sarılı ebedi âlemleri gül bahçesi olan şehitler geldikçe iş daha ciddiye bindi.

Elbette refleks olarak devlet operasyonlar düzenledi ve bu operasyonlar neticesinde bazılarının leş, bazılarının kelle, bazılarının gerilla kaybı dediği terör örgütü mensuplarından da ölümler oldu.

Bölücü unsur dış güçlerin maşası veya yönlendirmesi ile, uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen hesapsız para ile iyice azdı ve öğretmen, mühendis, şantiye işçi, veteriner, camide halka dini bilgi veren imam gibi sivillerin görevlerini yaparken ölümlerine neden oldu.

Bu ölümleri alt alta koyarsak on iki bin asker veya polis olmak üzere güvenlik görevlisi şehit olurken otuz bine yakın belki daha fazla terör örgütü üyesi ölmüş. Bunlar tespit edilenler. Belki birde tespit edilemeyenler vardır, faili meçhul gibi veya mağaralarda ölüp mezarı bile olmayanlar gibi.

İşte tüm bu yiten canlar ve ülkemin geleceğinin artık terör belası ile uğraşmadan, gerek sosyal anlamda, gerekse ekonomik anlamda çağı önden takip etmesi için bu iş bitirmemiz gerekir.

Bitirmek için taşın altına elini koyan herkesi dinlemek ve değerlendirmek lazımdır.

İşte bu anlamda insanların birbirine peşin hükümle bakmadan, kim ne fikir üretiyor dinlemesi bakması lazım ki nihayette bir çözüm bulunsun. Birine terör bölgesinin altına üstüne getirelim dediğinden, uçaklarımızı bombalarımızı yağdıralım dediğinden veya birileri temsilcileri ile görüleşelim dediğinden veya birlerinin mecliste çözüm komisyonu kuralım dediğinden ötekileştirme yapmamak lazımdır. Babadan miras kalan bu belanın toruna kalmaması için çözüm gerekiyor. Dik durarak, elimizi verip kolumuzu kaptırmadan çözüm gerekiyor. İşte bu dik durarak çözüm için çareler listesi sunan kimseye iktidarı muhalefeti kim olursa çarpık gözle bakmadan destek olup, fikrini dinleyip değerlendirmelidir. Aksi halde çözümsüzlük çözüm olur ki buda yıllar boyu daha terörle “gardaş” olmamıza neden olur.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ömer Olgun  -  07-06-2012 - 10:23
Sevgili kardeşim yzını iligii ile takip ediyorum yorumunu akışını anlaşılır ve net bulduğumu da belirterek sevgi ve saygılarımı sunarım
ahmet  -  06-06-2012 - 19:38
agzına yüregine saglık
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net