17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
SİYASETİN DÖRT P’Sİ
08 Haziran 2012 Cuma Bu yazı 63396 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale’den çok uzaklardayız. Arada o kadar kilometre var ki ne uzansak Kırıkkale’yi kucaklayabiliriz, ne parmağımızı uzatsak memlekete dokunabiliriz. Ne emekliler parkında konuşulanları duyuyoruz, ne Atatürk parkında yürüyenleri görüyoruz. o kadar uzağız yani.

Bu kadar uzakta siyaseti yemiş yutmuş, bir zamanlar en üstte görev yapmış, bir numaranın, iki numaranın yanında akıl danışmanlığı yapmış bir çınar ağacı ile tanışıyoruz.

Yok öyle ayak üstü değil. uzun süre sohbet ediyoruz. Ben siyaseti sevmediğimi ve birilerinin oyuncağı olunduğunu oysa siyaseti seçerken hak için halka hizmet olduğunu sandığımı, şimdilerde gerçekten üzgün ve siyasetten uzak olmaya çalıştığımı söyledim.

Örnekler verdim, meseleler anlattım, konularda yürüdüm ve neden böyle düşündüğümü anlatım.

Ara sıra lafıma iştirak ederek dinledi. Sonra uzunca bir değerlendirme yapmaya başladı.

Nereden başladığını anlattı siyasete. Nasıl sıfırdan başlayarak ülkeyi yönetenlerin yanında olduğunu konuştu.

Uzun anlattıkları bana çok şey kattı.

Uzun anlattıklarının içinde bir dört “P” geçti.

Siyasetin dedi dört “P”si vardır. Bunlar:

Para

p.ş luk

Pislik

Ve pişmanlık dedi.

“PARA” olacak. Paran çok olacak. Paranız çok olursa rahat siyaset yaparsınız. Paranız olmazsa ona buna gebe kalarak siyaset yaparsınız. Birileri size üç kuruş verir ama bu üç kuruşun karşılığını üç bin kuruş olarak almak ister. Eğer bunun karşılığını vermezseniz rezil eder. Bu nedenle siyaset yapacak adamın çok parası olması lazım.

İkincisi P’ş luk. Şifreli yazıyoruz ama herkes anlıyor. Siyaset yapmak ve bir yerlere gelmek için isteseniz de istemeseniz de bu dalga dubarayı yapacaksınız. Birlerinin ayağını kaydırma birilerinin önünde olma birilerinin ayağına basma durumunuz olacak. Yok ben bu gayri dürüstlüğü yapmayacağım diyorsanız sayarsınız olduğunuz yerde.

Bir diğeri pislik. Seçildiniz ve bir yere geldiniz. Seçmeninizin hapse gireni kurtarmaktan, olmayacak atamasına kadar, haksız kazanç talebinden, ihale takibine kadar pek çok işine koşar tüm pis işlerin adeta takipçisi olursunuz.

Dördüncüsü ise finaldir. Tüm bunları yaparsınız ve köşenize çekilirsiniz. İşiniz bitmiştir. Ne kadar cevval olursanız olun, ne yaparsanız yapın bitmiştir her şey. Artık ne arayan vardır ne soran. Hala yanınıza gelen varsa oda hala bir damla daha acaba çıkarım olur mu diye düşünür. Artık pişmansınızdır. Dedi.

Çok şey öğretti. Öğrettiklerinin en başında da benim siyasetle işimin olamayacağı idi. Benim işim olmaz. Evet olmaz.

Seven sevsin yapan yapsın. İnşallah az kaldı hayırlısıyla resmi sıfatlardan arınmaya. Şimdilik verilen görevi yarıda bırakmamak amaçlı devam. Teşekkürler çınar adam teşekkürler.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  11-06-2012 - 22:36
Sayın Kılıç; Evet siyaseti Belediye merkezli yapıyorum ancak sadece Belediye merkezli değil takdir edersiniz. Biraz fazla kendimizi kaptırdık galiba pek çok siyasi ile beraber beyin fırtınası yaparakta devam ediyoruz. Yani Belediye değil konu.Orası burası demiyelimde siyaseti farklı algılayanların farklılıklarına misal olsun amaçlı desek. Siyaseti düz yapan kıvırıp bükmeden yapan yok mu? tabiki var. Onlara da ancak teşekkür edilir.4 P'lere katlaknmak konusu ise son cümlede gizli sayın KILIÇ,tevdi edilen bir görev var.Onu en güzel yapma gayreti karnımızı ağrıtan o kadar. Süre biter şim olmaz inşallah.Sonsuz teşekkürler....
Sırrı Kılıç  -  09-06-2012 - 11:50
Sayın Güventürk siz Belediye meclis üyesi olduğunuza göre siyaseti Belediye merkezli yaptınız ve bu gördüklerinizi yanlış anlamadıysam şayet Belediyede gördünüz.Siz siyasetin 4 P.si ni şu anki belediyedemi gördünüzde bütün bu eleştirileri yazdınız. Eğer böyleyse neden ben 4.P lere katlanıyorum deyip bırakmayı düşünmüyorsunuz.
fazlı  -  09-06-2012 - 08:57
BİR OKUR; bir söyler bin kere düşündürür olan sayın yorumcu.BİNKERE teşekkür. Hayırlısı.
Fazlı  -  09-06-2012 - 08:53
AHMET BEY ; Benim son cümlelelrim şöyle bitiyor okusaydınız keşke:) Çok şey öğretti. Öğrettiklerinin en başında da benim siyasetle işimin olamayacağı idi. Benim işim olmaz. Evet olmaz. Seven sevsin yapan yapsın. İnşallah az kaldı hayırlısıyla resmi sıfatlardan arınmaya. Şimdilik verilen görevi yarıda bırakmamak amaçlı devam. Teşekkürler çınar adam teşekkürler.
Ahmet Demir  -  08-06-2012 - 10:17
Sayın yazar, sizde bir siyasetçisiniz. Unutmayın varsa siyasetin içinde bunlar istifa edersiniz.
bir okur  -  08-06-2012 - 10:02
İnsan bazen yaşamadan anlamaz....çoğunlukla diyelim.Çoğunlukla yaşamadan anlayamaz..Siz ne kadar hevesli,ne kadar heyecanlı ve aşkla başlasanız da kurulu düzenin işlemesine engel olamazsınız..İnsanın hevesini,sevincini kursağında bırakıverirler.Çünkü siz o çarkın dişlilerine ait değilsinizdir.Doğruluğunuz,dürüstlüğünüz,samimiyetiniz,heyecanınız,adaletiniz ve iyi niyetiniz oraya ait değildir.İstisnaları konu dışı tutarak, hocam siyaset iyi insanların işi değil.....üzgünüm.Sizi çok daha güzel ve seveceğiniz, mutlu olacağınız mevkilerde görmek dileğiyle, canınız sağolsun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net