17 Ekim 2019 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
İYEP Toplantısına Katıldılar
İYEP Toplantısına Katıldılar
İnsanlık Ölmemiş
İnsanlık Ölmemiş
Canan Tan Kırıkkale’ye Geliyor
Canan Tan Kırıkkale’ye Geliyor
Kütüphane Oryantasyon Eğitimleri Başladı
Kütüphane Oryantasyon Eğitimleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BU DARBE BAŞKA DARBE
11 Haziran 2012 Pazartesi Bu yazı 17756 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Günümüzde doktorların atladığı ya da göz ardı ettiği önemli sağlık sorunlarından biri de hafif kafa darbesine bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarıdır.

Darbe alındığı anın etkisiyle beyinde çalışma bozukluğu başlayabilir. Olaydan sonraki 3 yıl içinde yakınmaların başladığı görülür. Darbe alınan kafa bölgesine göre ortaya çıkacak yakınmalarda çeşitlilik gözlenir.

Düşme, çarpma nedeniyle hastanede çekilen beyin tomografilerinin sıklıkla normal olduğu görülür. Bir süre gözlemde kalınır ve ardından önemli bir şeyin olmadığı söylenerek eve gönderilir. Kafaya alınan darbenin beyni gerçekten etkileyip etkilemediğini o an gösteren bir yöntem henüz yoktur. Ancak önemli bir şeyin olmadığı söylenemez.

Kafa darbeleri sonucu gelişebilen epileptik nöbetler, beyin çalışma özelliklerinin bozulmasıyla ortaya çıkar. Ancak kafa darbesinden sonra ortaya çıkabilecek tek yakınma nöbetler değildir. Beynin çalışma özellikleriyle ilgili hemen tüm yakınmalar kafa darbesi sonrası görülebilmektedir.

Şimdi yazıyı sıkılmadan buraya kadar okudunuzsa kesin “köşe yazısı, siyaset yazısı, dertlenme ve derleme, ibretlik hayatları yazdın, peki tamam, bir ara gazetede dini köşe de çıkardın buda tamam dedik, peki kardeşim Allah(cc) için bu tıbbi konuda yazmak neyin nesi” dediğinizi duyar gibi değilim. Tamamen duyuyorum ve “sabırsızlık yapmayın cancağızlarım, devamını okuyun diyorum.

Uzaklarda görevli olduğum bir oluşumun birlikteliği için bulunduğum sırada tanıştığım güzide insanların sohbetlerinden oluşan bir demet sunmayı daha önce borç bilmiştim.

İşte bu birliktelikte birde konu geçti. Darbe travması.

Hemen açıklayım. Bir insanın beynine soktuğunuz şeylerin zaman içerisinde onun beynini kemirmesi ve nihayetinde o beyne onu yerleştirenin isteği üzerine düşünmesi ve davranması imiş bu olgu.

Genelde darbeler öncesi darbe gücü olanlara alt otoriteler tarafından dayatılırken, darbe sonrası otorite olanların alt otoriteye karşı yapmış olduğu soğuk ve psikolojik savaşmış.

Daha açık yazacağım. Bir insana bir işi yaptırmak istiyorsunuz veya bir konu veya kişi hakkında öyle düşünmesini istiyorsunuz. İşte burada darbe ve psikolojik travma giriyor devreye. Sürekli konuşuyor, sürekli o yönde baskılı kelimeler kullanıyor, o konu hakkında istediğiniz şeyleri o deneğin görmesini sağlıyorsunuz. Yani uzun lafın kısası adamın objektif düşünmesine engel oluyorsunuz.

Hah işte bir süre sonra görülüyor ki o denek istediğiniz konuyu sizin gözünüzle görmeye çalışıyor. Hal böyle olunca alt otorite istediğini üst otoriteye yaptırıyor.

Tüm bunları şunun için yazdım. Allah(cc) için düşünün. Böyle bir şey yaptınız mı? Yani birine bir konuyu yada kişiyi bu şekilde empoze ettiniz mi? Yada hadi daha masumane sorayım. Böyle bir şeye maruz kaldınız mı? Yani size bu empozeye kanmış biri gerçekleri araştırmadan, sormadan, tartıp biçmeden ve her şeyden önemlisi size sormadan sizin hakkınızda sırf “satılık şerefli davranan” birileri nedeniyle davranış travması yaparak olumsuz baktı mı?

Bakmadı mı?

Tamam o zaman sözüm size değil. bana mı? Bana mı bakıldı mı? Bilmem. Ben size soruyorum soruma soru ile karşılık vermeyin lütfen

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
mEHMET GENÇER  -  13-06-2012 - 10:15
Sevgili fazlı kardeşim. Örneğini verdiğin psikolojik darbeyi Tv.lerin % 90 nı teslim almış olan AKP çok güzel yapmaktadır. Masum saf insanların özellikle dini ve insani konulardaki hassasiyetini 24 saatlik beyin yıkama yayınları ile yaptırmaktadır. Anlayana çok güzel bir şekilde anlatmışsın tebrikler. Senin beynine darbe yapılmadığını görüyorum. ancak bazıları durduğun yer itibariyle darbe yapılmış diye düşünebilir.SEVGİLERİMLE.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Murat Karadağ
Şevket ÖZSOY
İlknur Öztürk
Alaattin Güneşer
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ekim 2019 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net