27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İTİDAL NE KAZANDIRIR NE KAYBETTİRİR
15 Haziran 2012 Cuma Bu yazı 30938 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kitap okumuyoruz. Hele internetin çağın buluşu kategorisinde önemli bir yer alması ile kitap okuyup, okuduğumuz kitabı paylaşıp, eş dost ile bir araya gelindiğinde okuduğumuz kitabın özetini yapmaz olduk.

Bir vesile ile paylaşmıştım sizlerle. Görev yaptığım bir şehirde arkadaş grubumuz vardı. Yok öyle bir tarikat, bir fraksiyon, bir parti veya siyasi bir grup değildi. Sadece sohbetinden mutlu olunan ve ciddi konuları bile farklı yönleri ile ele alan bir guruptu.

En büyük özelliği bu grubun her hafta mutlaka bir kitap okumasıydı. Haftalık olarak okuduğumuz kitabın özetini çay içerken diğerleri ile paylaşınca orada kaç kişi varsa o kadar kitap okumuş kadar olunuyordu. Hal böyle olunca da gündemi takip etmek hem kolay hem gerçekçi oluyordu.

Yıllarca bu kitap okuma alışkanlığını evimizde de gerçekleştirdik. Her gün mutlaka en az yarım saat akşamları kitap okuduk. Kitabın konusunu kısıtlamadık. Ben siyasi okudumsa eşim islam tarihini, kızım roman okuduysa oğlum polisiye okudu. Ama okuduk, bundan taviz vermedik.

Şimdilerde emekli olduğumuzdan çıkıp dolaşıp öğle sonu erkenden dönüyoruz eve. Arkadaşlar eleştiriyor bu saatte neden gidiyorsun diye. Haklılar ama bende haklıyım. Onlara kitap okuduğumu söylüyorum. Akşamları biraz zorlandığımdan öğle sonları okuyorum, yarım saat bir saat, siyaset, güncel, kuran, tarih ne olursa okuyorum, okumak zorunda hissediyorum.

İşte bu özelliğimi bilen ve şimdilerde ciddi siyaset yapan ileride, bence Bakan kendisince vekil (belki başkan) olacak bir “iyi insan” (not: bu insanın Kırıkkale ile ilgisi yok. Şimdi önünü kesmek için olmadık fırıldaklıklar düşünecek beyni darlar kafa yormasınlar) bir kitap ismi önerdi sabahın erken saatlerinde.

Mutlaka okumalısın dedi. Farklı konuları ilginç biçimde ele alıyor. Yakın tarihte önemli yeri olan bir eser dedi.

Gazeteci Alper Görmüşün “imaj ve hakikat” adlı kitabıydı bu eser.

Hemen temin edeceğimi ve okuyacağımı bildirdim. Kitabı temin etmemin zaman alacağını düşünerek yüce google başvurdum. İşte internetinde faydası bu. Pek çok sonuç çıktı ve kitabın neredeyse tamamı hakkında bilgi sahibi oldum. Görsel de var, yazı da. Kitap okumaya zamanı olmayanlara internetten tavsiye derim.

Kuvvet komutanlığı yapmış birinin tuttuğu notlar ana temayı oluşturuyor. Ülkenin bir tarihte nelerden geçtiğini yazıyor. Cumhurbaşkanın toplantıda Başbakanın toka için elin uzattığında elini çekmesinden tutun, Yassıada da yaşananların anlatıldığı, darbe hazırlıklarının nasıl yapıldığı, gerek yüksek askeri şurada gerekse Milli Güvenlik Kurulunda olanların anlatıldığı bir kitap.

Bu kitabın en can alıcı ve beni etkileyeni, iktidar sahiplerinin daha net ifade ile hükümet üyelerinin itidalli davranışları oldu. Darbe meraklısı askerin veya Cumhurbaşkanı olan birinin olumsuz tavrına tez canlı olarak cevap vermek yerine itidali davranıp, yeri geldiğinde hareket göstermesi bence ülkenin yakın tarihini etkileyen konu olmuştur.

Bir bölümde asker “değiştim diyorsunuz ama biz inanmıyoruz, bizi ikna edin” dediğinde başbakan masaya vurup “size ne” demiyor. Bekliyor, değerlendiriyor ve yeri geldiğinde adım atıyor. Bu sadece bir örnek.

Nihai olarak okumak, her türlüyü okumak, gayri demokratik yapılanma ile nasıl ülkenin kaderinin direkten döndüğünü görmek ve itidalli olmayı anlatması açısından zaman ayırın ve göz atın, inanın sıkılmayacaksınız.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ömer Olgun  -  17-06-2012 - 13:25
Aynen devam kardeşim böyle değişik gündemlele insanları aydınlatmak sizlerin en önemlie görevi olsa gerek ağzına sağlık
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net