28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SENARYO ZENGİNİYİZ
18 Haziran 2012 Pazartesi Bu yazı 28918 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çok mu hayalperestiz, yoksa çok mu üretmeyi seviyoruz, yoksa bu tür teoriler için uygun konu arıyor, bulduğumuz zaman da haydi bakalım deyip bin türlü fikir üretiyoruz. İşte bu teorisiler için Anayasa mahkemesinin vermiş olduğu karar ile önümüzdeki birkaç yıl için Akparti eksenli senaryolar.

Belki bunlardan çok daha fazla üretilir, ama buraya sadece ortalıkta konuşanları aldım. Siz başka fikirler üretebilirsiniz elbet.

Milliyet'ten Tahincioğlu'nun haberine göre, Karardan önce planlandığı gibi Erdoğan'ın her koşulda 2014'te cumhurbaşkanı adayı olacağı, Gül'ün de bu durumda 2007'de kendisinin Ak Parti'nin tek adayı olduğu gibi, Erdoğan'ı destekleyeceği ifade ediliyor. Bu durumda, Erdoğan'ın, yeni anayasa ile başkanlık ya da yarı başkanlık sistemine geçilmese bile cumhurbaşkanı olacağı ifade ediliyor.

Bir başka senaryo; Erdoğan'ın, özellikle anayasa değişikliği yapılıp yapılamamasına bağlı olarak, Gül'ün 5 yıl daha görev yapmasına sıcak bakabileceği konuşuluyor. Erdoğan'ın, anayasada istediği değişikliklerin yapılamaması halinde, Gül'ün 2019'a kadar cumhurbaşkanı kalmasını destekleyebileceği, kendisinin de 2015'teki genel seçimden yeniden başbakan çıkarak 2019'a kadar bu görevi sürdürebileceği belirtiliyor. Ancak Akparti tüzüğünde yer alan, Erdoğan'ın büyük önem verdiği "Üst üste 3 dönemden fazla vekil olunamaz" hükmünün, Başbakan'ın 3 dönemdir vekillik yapması nedeniyle bu formüle engel oluşturduğu belirtiliyor. Buna karşılık, her zaman tüzük ya da anayasa değişikliği yapılarak formüle işlerlik kazandırılabileceği, Erdoğan'ın bir dönem daha başbakanlık yaparak 2019'da Köşk'e çıkabileceği kaydediliyor.

Erdoğan'ın, 2014'de cumhurbaşkanlığına aday olması halinde Gül'ün, uzun süredir kulislerde konuşulduğu gibi uluslararası bir kuruluşun tepe noktasına getirilmesi ile tartışmaların son bulabileceğine dikkat çekiliyor.

Başka senaryo, yeni anayasa yapılamaması ya da başkanlık veya yarı başkanlık gibi bir modele geçilememesi halinde Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını devralacağı, Gül'ün de başbakanlık koltuğuna oturabileceği belirtiliyor. Bu formül, beraberinde başka bir tartışmayı da getiriyor. Cumhurbaşkanı'nın 2014'ten itibaren halk tarafından seçileceği gözönüne alındığında,Çankaya Köşkü'ne yüzde 50'nin üzerinde bir destekle çıkabileceği belirtilen Erdoğan'ın, daha az halk desteği almış bir parti Genel Başkanı'nın üzerinde baskı yaratacağı konuşuluyor.

Gül'ün başbakanlığı formülüne paralel olarak "2014'te 3 sandık" formülü de konuşuluyor. Son olarak 2009'da yapılan yerel seçimin Mart 2014'te, cumhurbaşkanlığı seçiminin Ağustos 2014'te, genel seçimin ise Haziran 2015'te yapılması gerekiyor. Ancak kanun değişikliği ile genel seçimin bir yıl erkene çekilerek, 3 seçimin aynı tarihte yapılabileceği iddia ediliyor. Böylece Erdoğan'ın Köşk'e, Gül'ün Başbakanlık'a seçilebilecek.

Gül için en olumsuz ihtimal oyları bölmemek için başkan adayı olmayacak uluslararası bir göreve de gelememesi halinde sıkıntı yaşayacağı kaydediliyor. Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra işlevini yitirmiş bir başbakanlık görevini sürdüremeyeceği belirtilen Gül, bu durumda "erken emekliliği" seçecek.

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olması halinde, Gül'ün adaylığını koyabileceği ifade ediliyor. Siyasi kulislerde, 40 yıla yakın bir süredir çok yakın çalışan ve birbirlerinden "kardeşim" diye söz eden iki liderin, Cumhurbaşkanlığı'na adaylık konusunda bir rekabet içine girmesi uzak bir ihtimal olarak seslendiriliyor. Buyurun siz seçin ne olur. Bunlardan birini seçmiyor musunuz? Tamam siz buyurun o zaman. Ya siz aday olun, şartlar tutuyorsa yada fikrinizi dillendirin.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net