27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
HADİ BAKALIM DEMEKLE OLMAZ
29 Haziran 2012 Cuma Bu yazı 24632 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen yazanı da okuyanı da sıksa da üstüne basarak söylemek gerekiyor ki net anlaşılsın. Askerlik mesleği yeri geldiğinde gözünü kırpmadan ölmek ve canını devlete feda etmektir.

Bir zamanlar Başbakanın dediğine herkes kızdı. “askerlik yan gelip yatma yeri değildir” dediğinde belki benim de ilk tepkim olumsuzdu. Nihayetinde kim yan gelip yatıyordu ki bu sözler söylenmişti. Ancak derinlemesine düşünüldüğünde kazın ayağının öyle olmadığı anlaşılıyor. Kimseyi aklamak veya savunmak için söylemiyorum. Başbakanın sesi falanda değilim. Ancak düşünüldüğünde bu sözlerin doğruluğu çıkıyor.

Nihayetinde hazar zamanında eğitim almanın, orduevinde maç izlemenin, aksamandan maaşı alamın, hastanesi pastanesi ile rahat yaşama gayretinde olmanın, erbaş ve erler için gurbet çekmenin, anasız babasız bayram yapmanın yani kısaca hazar durumunun tek nedeni var. Oda savaş olması durumunda ülkeyi, milleti, devleti savunmak, kollamak ve yeri geldiğinde bu değerler uğruna gazi olmak şehit olmak içindir.

İşte bunu sağlayan yani “yeri geldiğinde” görevini yapanların bu bayrak için toprağa düşenlerin her geçen gün acısını tekraren yaşıyoruz. Yaz aylarının gelmesi ile ininden kafasını çıkaranlar, kahraman Mehmetçiğe silah sıkmak ve kahpece mayın saldırıları yapanlar azdılar.

Elbette asker vatan savunmasında ölecektir, elbette severek canını verecektir, elbette gazi olacaktır. Buradaki incelik birincisi kahpe saldırılar ve ikincisi bu kahpe saldırıları yapanlara destek olan dış güçlerdir.

İşte bu duş güçlerin bir eseri olan bence çok değişik ülkeler ile istişare edilerek düşürülen uçağımız ve iki pilotumuz ile bir kez daha yandık. İki vatan evladının can vermesi bir yana karşınızda zulüm ile ülke yöneten bir diktatörün olması ve doğrudan ülkemizin hedef alınması ayrı bir acı vericidir.

Sınır ihlali falan hikaye. Her gün her ülke için oluyor bu işler. Uçağın bir manevrası elbette ölçülü biçilidir. Elbette santim ayar işidir. Ancak bazen bu işlerin olduğunu her ülke bilir.

İkaz etmeden, beş dakikalık bir ihlalde düşman olmadığın bir ülkenin uçağını düşürmek neden?

Bu ölçülmüş biçilmiş bir harekettir. Bence önceden bu saldırgan ülke ile o ülkede sayısız askeri üssü olan ülkelerin, dini açıdan kendisine İsrail kalkanı olduğunu düşündüğü ülkelerin veya yenidünyada liderlik kapma düşüncesinde olan çok nüfuslu ülkelerin bir birlikteliğidir.

İşte bu birliktelik ile yapılan bu saldırı elbet karşılıksız kalmamalıdır. Diyeti ne olur bilmem ama karşılığı olmalı. Ancak kuru kuru savaş ilan edelim, bir uçtan girip diğerinden çıkalım demekte doğru değil. Nihayetinde savaş ülkeleri ekonomik ve sosyal her açıdan geriye götürür. Oysa bizim atılım yıllarımız ve kalleşçe oyunlarla bu engellenmemeli. Kimsenin kimseden korktuğu falan yok. Bizim milletimiz savaştan korkmaz. Bizim kültürümüz savaş kaçkını kültür değildir. Ancak olası bir savaşta mesleği ölmek olan askerin dışında da sivillerin ölümü olur. Ülke geri gider ve zarar verir ülkenin gelecek nesillerine. Bunu da göz ardı etmemek lazım. savaş isterken de çığırtkanlık yaparken de düşünmek lazım. fayda ve zararını. Hadi gidelim demekle olmaz. İlerisini düşünmek lazımdır.

Ha olası bir durumda da evvelallah en alasını yapar, savaşır ölür öldürürüz. Korkumuz Yaradan rabbimizden başkasından olmaz. Buda böyle biline.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net