17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
KAYBOLMAK
06 Temmuz 2012 Cuma Bu yazı 29004 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sabah namazında kalkıp, sabahın ilk feyzi ile olan olayları anlattığımızda “tamam sabah namazı kıldığını da öğrendik” gibi bir yorum ile karşılaştığımda yaşadığım üzüntüyü aslında bu yazıda da yaşamak istemiyorum. Oh geziyorsun diyen çıkacak üzüleceğim. Ama konuya da böyle başlamak gerekiyor. Yine uzaklardayız. Hani eskillerin dediği gibi leyleği havada mı gördük nedir, son aylarda Kırıkkale’den çok galiba çeşitli nedenlerle şehir dışında kalmak zorunda kaldık.

Evet, yine uzaklardayız.

Bu seferki neden biraz daha özel olduğundan çıktık arabamızla hem doğduğumuz hem doyduğumuz Kırıkkale’den.

Sözü berat gecesinde yaşadıklarıma getirmek için daha fazla sağdan soldan yazmadan girelim konuya.

Berat gecesinin gündüzü, gerçekten pekte islam diyarına benzemeyen bir ortamda, bira salonlarının bol olduğu, mübarek gece ile hiç alakası olmayan bir mekanların birinde geçti.

Kimsenin ne berat’ı ne geceyi, ne kandili ne mübarek günün getirisinden haberi vardı.

Tabiî ki bizde dâhiliz. Şükürler olsun, içimizde bu günün berat gecesi olduğu duygusu var ve ibadetimizi yerine getireceğimizden şüphesiz zerrece yoktur ve geceyi bekliyoruz ama yinede gündüzden mesela oruç ile başlamamız gereken kısmı eksik duruyor.

İşte bu duygularla bu mekanda ettiğimiz akşamı camide geçirmeye karar verdik. Buranın camisinde daha önce namaz kıldık. Ama iç kısmında ve cemaatle olmamıştı bu ibadet.

İçeri girdiğimizde küçük şirin caminin tertemiz olduğunu gördük. İnanın öyle bir koku burunuza geliyor ki bir daha nefes almak ve bu güzide kokuyu içinize çekmek gereği duyuyorsunuz.

Cami bir süre sonra doluyor. Hani derler ya tıka basa doluyor. Çıktığımızda öğreniyoruz ki dışarılarda bir o kadar dolmuş.

Cemaatin çoğunluğu gençlerden oluşuyor. Bizler azınlık kısmında kalıyoruz. İmam efendiden önce güzel ilahiler okunuyor. Sonra imam başlıyor vaaz etmeye. Bilgili, genç, zeki olduğu bakmadan pek çok hadisleri ve ayetleri ezbere okumasından belli oluyor.

İmam namazda kaybolmaktan söz ediyor. Namaz kılarken dünyayı ardına almak, hiç bir şeyi düşünmemek, dünyanın derdini, siyaseti, parayı, oğlanın tayini, kızın bursunu düşünmeden, ticarette ne kazanırımdan bürokraside hangi makama geleceğimi düşünmeden kaybolmak.

Vaazın sonunda öyle bir namaz kıldırdı ki inanın benim diyenler kaybolmuştur o namazın içinde. Teşekkür ediyorum adını bildiğim beldede adını bilmediğim bu cidden “iyi” imama.

Tüm bunları şundan anlattım. Hazırız hemen damga vurmaya, etiketlemeye. Öteki demeye ve ötekileştirmeye. Peşin hükümlü olarak birilerini vatansız, dinsiz imanı zayıf gibi yaftalar vurmaya.

Ben o namazda iki kere kayboldum. Birincisi huşu içinde kıldım, ikincisi gündüz bu diyara, bu insanlara vurduğum yafta için ve bu insanların nasıl camiye, namaza koştuğunu ve nasıl iman ile ibadetini yaptığını gördüğüm için yerin dibine girerek kayboldum. Yaftalayanlara ders olsun diye başladım sizlerle.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
a.vural  -  06-07-2012 - 19:31
ah fazlı bey içimizde çeşit,çeşit şeytan var kaybolamıyoz ki ah bir kaybolabilsek var ya inan bana ne pkk kalır,ne pahalılık kalır,nede işsizlik kalır ama bi kaybolabilsek saygılarımla
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net