17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
İNADINA DÜNYA GÜCÜYÜZ
09 Temmuz 2012 Pazartesi Bu yazı 30266 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aşağılık kompleksi, kişinin kendini yetersiz ve değersiz hissetmesi sonucunda gelişen ve çevreyle ilişkilerini etkileyen bir duygudur. Adler'e göre bu duyguyu yoğun hisseden kişiler, kendilerini ispat etmek ve toplum tarafından beğenilmek için büyük gayret sarf ederler ve bu noktada bazı yeteneklerini geliştirerek, komplekslerini bastırmaya çalışırlar. Bu noktada, bazen fiziksel yoksunluğa sahip kimselerin ya da yaşam şartları bakımından toplumun alt sınırlarında yer alanların, büyük bir hırsla çalışarak kendini kabul ettirmeye çalıştıklarını görürsünüz.

Modern kültür, insana, maddiyat eksenli bir hayat görüşü aşılıyor ve bu yarışın müdavimi olan kimseler, ömür boyu, ambalajlarının rengiyle, keyfiyle, yaşadıkları alanla, omuzladıkları sorunlarla yaşamaya mahkum oluyorlar. Ama heyhat! Bu kimseler hiçbir zaman istedikleri beklentilere, tasavvur ettikleri iç huzuruna ulaşamıyor...

Bilmiyorum... Eğer, siz de bu yarışın gönüllü müdavimi olduysanız, hayat boyu çalışsanız, mücadele etseniz de beklediğiniz o bir avuç huzura ulaşamayacaksınız... Çünkü onlar sizin ambalajınıza bakıyor, Bu bir avuç huzura bu kadar yakınken neden ondan kaçarsınız?

Şimdi tüm bunlara bağlı olarak bu günlerde bazılarının acayip bir aşağılık duygusuna kapıldığını görüyoruz.

Ülkemizde ne olsa bir beğenmemezlik, bir havalara girme, bir aşağılık duygusu yaşama halini görüyoruz. Hemde bu gördüğümüz insanlar öyle sıradan sınırlı insanlar değil. ülkenin kendince önde gelen gazeteciler, siyasetçileri, bürokratları ve sivil toplum kuruluş liderleri.

Kimse kimseyi beğenmek zorunda değil. Bunu biliyoruz. Adam zürriyetinden geldiği babasını beğenmiyor. Yâda karnında dokuz ay taşıyan annesinin huy ve tavırlarını beğenmiyor. Ama bazen hakkını vermek gerekiyor. Doğru neyse onun söylenmesi gerekiyor.

Başbakan çıkıyor dünya liderleri ile görüşüyor, bunu küçük görüyorlar, ana muhalefet lideri çıkıyor terörün bitirilmesi için adım atıyor bunu küçük görüyorlar, birileri çıkıyor terörist başına ev hapsini eleştiriyor onu da küçük görüyorlar.

Şimdi en son küçük görme olayı bardağı taşırdı artık.

Suriye şimdilerde halkına zulmeden bir lider tarafından yönetiliyor. Artık bunu dünya kabul ediyor. Bu lidere karşı yalpan açıklamaları da küçük görüp kendilerine ne işimiz olur diyenler çıkıyor. Oysa kara sınırı en fazla olan ülkemizin burnunu dibinde olanlar tabi olarak bizi de ilgilendirir.

Hele düşen uçağımız ile savaş çığırtkanlığı yapanlar şahsi hırslarını ve komplekslerini tatmin eder oldular. Savaş öyle kolay mı? Elbet daha önce dediğimiz gibi olası bir durumda kanımız canımızla bir saniye düşünmeden varız. Ama önce barışın şartlarını zorlamak gerekiyor.

Asıl kompleks sahiplerinin ayyuka çıkan sözleri düşen uçakta şehit olan pilotların yabancı gemi ile bulunması olmuştur. “Vay efendim hani biz dünya gücüydük. Neden biz bulamadık. Ben bilmem neremle gülerim gücüz diyene” gibi en hafif tabirle aymaz ve gereksiz kişiler yazılar yazıp söylemler sunmaya başladı. Evet kardeşim, biz gücüz. Dünya liderliğine oynuyoruz. Elbet tökezlemeler olacak, elbet hatalar olacak, elbet yetersizlikler olacak. Ama biz yine dünya lideri olacağız, biz yine bir numaralığa oynayacağız.

Kendimizi dev aynasında görmüyoruz. Mütevaziyiz, şımarık hiç değiliz. Ama asla kompleksli değiliz. Biz bazılarının düşündüğü ve topluma lanse ettiği gibi paspas değiliz. Gerektiğinde herkese özellikle iç mihraklara bunu gösteririz.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Vatandaş  -  13-07-2012 - 00:49
Çuval olayı, Mavi marmara olayı, Suriye uçak olayı. EEE ne oldu? hiç laf salatası. Artık herkes görsün..... Komik yazı....:))))
Fazlı  -  11-07-2012 - 08:51
Yok yok Saydıdeğer REsul Başkanım; zorumuza gitsin elbet bizim yetersizliğimiz. onlardan ders alıp en büyük teknolojiyi ve gelişimi gösterelim. dediğiniz gibi dünkü devletler neleri yaptı bizde yapalım en alasını. ama küreselleşen dünyada yetersiz kalındığında da insanlık olarak birlik olalım ve birikteliği de alçaklık görmeyelim. Biz büyük ülkeyiz. İnşallah milli gençliğin bilinçliliği ile çık daha güzel olacak gelecek. gençler dünya gücü yapacak ben inanıyorum başkanım.
Resul Ercan  -  10-07-2012 - 16:50
Fazlı Abi, herzamanki gibi iyimser tarafından bakmış olaya, millet olarak aşağılık kompleksimiz olduğunu düşünmüyorum. Aksine tarihine ve ecdadına layık olamamanın verdiği üzüntü ve kırgınlık olduğunu düşünüyorum. Teknolojik olarak (AB)D'ye bağımlı olmak, uzun menzilli füzelere karşı koruma kalkanımızın olmayışı (olanında kontrolünün bizde değil yabancı güçlerin elinde oluşu), daha dün hakimiyetimiz altında eyaletimiz iken bu gün devlet olmuş bir çok ülkenin bile atom bombası yapacak teknolojileri var iken bu teknolojiye sahip olamamak, Kıbrıs açıklarında petrol krizi yaşandığında rum kesiminin petrolü biz çıkaracağız tehdidine bunu savaş sebebi sayacağımızı belirtip sonra Rum-İsrail ortaklığı karşısında geri adım atışımızı ve daha bir çok konudaki olayları görünce savaş çığırtkanlığı değil de üzülüyoruz sayın Güventürk. Üzülmeyelimmi? hiç mi zorumuza gitmesin bu olaylar, kızmayalımmı? bir zamanlar dev iken şimdi emekler durumda olmak hoş değil. ama beyanat verirken de dev beyanatlar verip emekler olduğumuzu unutmamak lazım. Güçlenicez inşallah ama bunun için bile ABD ve AB ye ihtiyaç duymak Türk Milletinin zoruna gidiyor. Bütün çığırtkanlık gösteren tepkiler bu yüzdendir. saygılarımla...
Fazlı  -  10-07-2012 - 10:12
Öncelikle Sayın İsa Balcı; Sizin gibi yayınlanmış kitapları olan, yıllardır ciddi yazılara ve özellikle şiirlere imza atan birinin karışık cümle ve imla hatası özür dilememesi beni incitir. estf. ne demek. o doğum sancısı inşallah kürtaja uğramaz. zira kürtaj ile yok etmeye çalışanlar var ve bunlar az değil. işte bunların içinde çekiliyor doğum sancısı. ben haklıyım. Bu ülke büyük. Tıpkı doğum yapan her annenin büyüklüğü gibi büyük. Hayırlısını dilemek lazım. Bir vatandaş adıyla yazan dost kardeşim. Haklısın biraz afaki oluyor bak oraya gelirsem şunu bunu yaparım yaklaşımı. ama büyük devletler unutmazlar. yerinde ve zamanında hareket ederler. itidali davranıp yeri geldiğinde dünya gücünü de ardımıza alarak gereğini yapmak lazım. Gerği mi ne? gerekirse üç bölgeden girip ŞAM'a kadar gidip oradan Ürdün, İsrail, Lübnan, Filisitin, Irak 'ın alt tarafları ile komşu olmak. Ama en son çağre bu. Yaparız bunu da yaparız.Kimsenin şüphesi olmasın.BİZ DÜNYA GÜCÜYÜZ.
bir vatandaş  -  09-07-2012 - 13:31
Fazlı bey yazınızda devletimizin içine düşürüldüğü duruma farklı bir açıdan bakmışınız. Bu açı sayın yetkililerin "Gereği yapılacak" açısı ile aynı. İsrail gemimize saldırdı. Çok sayıda insanımız öldü. Yetkililerden açıklama "Gereği yapılacak" . Tam da Suriye' ye esip gürlerken Suriye savaş uçağımızı düşürüyor. Herkes sus pus. Açıklama yine aynı. "Gereği yapılacak". PKK hergün polis, asker ve sivil demeden adam öldürüyor. "Gereği yapılacak" Peki Fazlı bey biliyormusunuz bu işin "Gereği" nedir ve ne zaman yapılacak? Belki siz biliyorsunuzdur. Böyle "Dünya Gücü Olmaz" olmaz.
İsa BALCI  -  09-07-2012 - 11:54
...Sosyologlar, devletlerin de insanlar gibi ömürlerinin sonu olduğunu ( doğup büyüdüğünü, güçlü olduğu dönem olduğunu ve hastalanıp öldüğünü ) savunurlar.Zaten, tabi deliller içerisinde de bu bir hakikattır. Yürüdüğümüz zeminde dere çıkar, dağ çıkar, ova çıkar. Bizler millet olarak 1900 lü yılların başında dibe vurmuşuz. Ezanımız değişmiş. Kur'an okumak suç olmuş. değerlerimiz alt - üst olmuş. Biz, Millet olarak Yüz yıllardır dünya müvazenesinde denge olmuşuz. Bir slm göndermiş ve Fransayı Germenlerin şerrinden kurtarmış, yine aman ha sakın o piyesi oynatmayın demiş ve Avrupanın Peygamberimize saygısızlığının önüne geçmişiz. Ha...! Şimdi mi. Vallahi ben bir doğum sancısı görüyorum. Akifin ifadesiyle ' Doğacaktır sana Hakkın vadeddiği günler''. Bir çıkış yakalamışız. Zirveye doğru (İnş.) bir gidiş var. Bize, biz hakim olmaya başlamışız. Ergenokon bunun en büyük örneği. Çok acele ve şıkışmış zamanda yazdım. Yazım hatalarım ve alakasız gözüken cümlelerim için özür. Sayın yazarımız Fazlı GÜVENTÜRK'e de saygılar sunarım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net