27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BİZİM OLANA MÜDAHALE
13 Temmuz 2012 Cuma Bu yazı 32527 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsan kabuğuna çekilmek ister bazen. Kimseyi görmek, konuşmak, gülümsemek, hatta sinirlendiğini bile söylemek istemez. Kendini nadasa almak ister bir süreliğine.

Gerçek kişinin hakkıdır belki.

Şahıs olduğundan onun vereceği karar kendini ilgilendirir. Aslında o bile yapamaz. Etrafı vardır, eşi dostu vardır, işi vardır, sorumluluğu vardır. Kafasını dinleyemez. En kötüsü komşusu elinde fincanla bir miktar kahve almaya, evinde kalmadığını söylediği şeker almaya gelir. Yine dinleyemez kafayı.

Gerçek kişiler belki. Ama devletlerin böyle bir şansı yoktur. Devletler “ben bir süreliğine yok’um.” Diyemez. Gelişen dünya ile her gün değişen gündem ile uğraşma ve ayak uydurmak zorundadır.

Hele bizi gibi ateş çemberinde olan bir devletse her gün ayrı bir uyanık olmak zorundadır.

Evet ülkemiz coğrafya olarak gerçekten güzel. Bilmem nereleri gezdiniz, gördünüz. İşiniz nerelere düştü. Ama doğusu başka batısı başka güzel. Güneyi kuzeyi bir başka güzel. Orta Anadolu ağaçsız kalmış, kıraçlaşmış ama orası da bir başka güzel.

Bu coğrafi güzellik, Asya Avrupa bağının olması geçiş noktası olması ve dört mevsimi birlikte yaşıyor olması gözleri hep bu memlekete diken art niyetli devletlerin iştahını kabartmıştır.

İşte bu yüzden bu ülkenin çok uyanık olması gerekiyor ve etrafına duyarsız kalması beklemek yanlış olur diyoruz.

Bizim tarihimiz öyle dilden değil gönülden şan şeref ile doludur. Şükürler olsun yedi düvele sözümüz geçmiş. Şimdilerde yok Arap baharı yok demokrasi yok diktatöre tepki diye yırtınan devletler Osmanlının kanatları altında yıllarca kardeşçe yaşamış. Şükürler olsun atalarımız insanlık dersi vermiş tüm dünyaya.

Şimdilerde burnunun dibinde olan olaylara yani Suriye ye karışmasın deniyor ülkenin yönetenlerine.

Yok; öyle değil işte. Karışmasan elbet olur, sessiz kalırsın oda olur ama olası bir kıvılcımın sıçraması durumunda ne bahçen kalır ne ormanın kalır. Bu nedenle o bahçede ilen yangın kovanı alıp koşman lazım hem insani olarak yapman lazım hem sana dokunacak yine yapman lazım.

İşte bu nedenle orada olan olaylara müdahil olmama düşüncesi pekte güzel fikir değil.

Uçağımız düştü, pilotlarımız şehit oldu, canımız yandı. Ama biz bunların üstü düşünmeliyiz. Kılıçları çekip “Allah” “Allah” nidaları ile saldırmak yerine akıllı politika ile dünyayı ardımıza alarak bu işin üstesinden gelmeye bakıp, hem bize yapılanın intikamını almak ve gerektiğinde savaşmak ve gerekmiyorsa da sükunet içinde çözmenin yolunu bulmalıyız.

Ayrıca çoğu bizimle akraba olan Suriye vatandaşına da yardım etmek gerekiyor. Ama sesiz kalmamak gerekiyor. Hele PKK'dan kaçarak mart ayında sınır birliklerine teslim PKK'lı A.E.'nin verdiği bilgiler ve Hatay'ın Erzin ilçesindeki bir sığınakta ele geçen örgütsel dokümanlar ile Cizre’nin karşısına bölücü kamp kurduran ve Ronahi adlı tv kanalını açtıran Esed’e karşı bir şeyler yapmak gerekiyor. Sakın biz karışıyoruz anların işine de onlar ondan bunu yapıyor gibi sığ düşünce içine girenlerden olmayınız. İyi olduğumuzda da onların yaptıklarını, üstlerine yürüyünce terörist başını sınır dışı ettiklerini unutmadı değil mi?

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net