17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
KAÇ ASKER ŞEHİT OLDU BU GÜNE KADAR
16 Temmuz 2012 Pazartesi Bu yazı 24895 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Önce birkaç çapulcu dendi, sonra eşkıya dendi. Sonra söz konusu bölgede varlığını haramilik ile yürüten ve kanun kaçakların birlikte hareket etmeleri ile yorumlandı.

Söz konusu algılar bir süre sonra değişti. Görüldü ki bu olguların hiç biri değildi bu Eruh baskını ile adını duyuran grup. Net olarak adı kondu ve daha sonraki süreçte adında bazı değişiklikler olsa ve bir zamanlar PKK terör örgütü olarak adlandırılsa da artık “bölücü terör örgütü” olarak adını tarih sayfasında aldı. Bu kahpe örgütün başı Suriye’den yıllarca tüm örgütü yönetti. Kapları, hastaneleri, eğitim tesisler, akademi adını verdikleri bir nevi okulları ile Suriye kucak açtı bu aymazlara. Sonra bir müdahale ile Suriye artık destek veremez oldu ve allayıp pullayıp Yunanistan’a sattı bu terörist başını. İtalya ve diğer Avrupa ülkelerini dolaştı ve paketlenip Türkiye’nin şefkatli kollarına girdi.

O günden sonra hep konuşuldu. Astık asıyoruz, asmayız, astırmazlar, kararı ben imzaladım, sen imzalamadın, ben olsaydım, sen olsan şunu yapardın sözleri siyasilerin oy için ağızlarını doldurarak konuştukları ve seçim meydanlarına taşıdıkları sözler oldu.

Kimi ip attı, kimi laf attı. Kimi sessiz kaldı kimi yüksek perdeden bugün yarın asılır diye beyin fırtınasını yönlendirdi. Terörist başı ise yerim dar dediğinden bir adım daha genişletilen hücresinde 24 saat kontrol altında tutulmaya ve istediği kitabı okuyup, istediği yorumu yaparak İmralı’da ikamete devam ediyor.

Şimdilerde beni satıyorlar dediği avukatları aracılığı ile yıllar boyu uzaktan kumada ile yönetti örgütü. Serbestliğinden tek farkı sesi ile bölücü örgüte talimat vermedi, sadece aracı kullandı.

Ulusalcı basının ülke gündemine taşıdığı ve anında hükümet yetkilileri tarafından yalanlanan beyanı ile özel yatlarda Amerikalılar veya diğer Avrupa ülkelerinin temsilcileri ile görüşüyor iddiaları hep oldu. Ancak bir vaka olarak bizler şehit haberlerini hep aldık. Operasyon dendiğinde mutlaka ardından canımız yandı. Bıçak kemiğe dayandı sözleri her şehit haberlerinden sonra duyuldu. Koca koca adamlar çıktılar ve artık sabrımız taştı dediler. Bıçağı kemiğe dayadılar. Bu son olur inşallah temennisi ile her şehidi mezarlık yerine kalbimize gömerken artık geçmişte kaldı diye düşündük.

Ancak öyle olmadı. Bu haberleri hep aldık. Bir soru önergesi ile sekiz haziran 2012 tarihine kadar sadece askerlerden 411 subay, 375 astsubay, 585 uzman jandarma/uzman erbaş ve 4 bin 798 erbaş/er olmak üzere toplam 6 bin 169 personel şehit olduğunu öğrendik. Yine aynı dönemde 256 subay, 263 astsubay, 401 uzman jandarma/uzman erbaş, 3 bin 88 erbaş/er olmak üzere toplam 4 bin 8 personel gazimiz oldu. Bu sadece askerler. Polis ve diğer şehitlerimiz dahil değil.

Bu işleri siyaset üstü değerlendirmek lazım. şu parti bunu, bu parti bunu yaptı kavgasından uzak değerlendirmek gerekiyor. Şimdi yine bana sence nasıl biter diyecekler. Benimde elbet düşüncem var bu konuda. Ama akil adamlar, devlet adamları, akıllı bürokratlar, sağduyulu siyasiler oturup kafa yoracaklar. Bunun bir devlet meselesi olduğu kabul ediliyorsa, devleti yönetenler buna kafa yoracak. Terörün olduğu bölgeyi yerle bir mi etmek, yoksa ekonomik olarak destek, yoksa milli birliği geliştirmek, yoksa İslamın birleştiriciliğini öne çıkarmak… Neyse işte her bir şeyi konuşmak ve yapmak her vatanseverin görevidir artık. Buna engel olmak, baştan engel olmak kazandırmaz kaybettirir.

Yarını düşünmek ve 6169 askerin ve bir o kadar polisin boşa değil devletin bekası için şehit olduğunu düşünmek her “insanım” diyenin vazifesi olmalıdır.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fazlı  -  17-07-2012 - 09:45
Mehmet Başkanım; yok tabiki uzun falan olmamış.Yorumunuz gayet yerinde. Ben siyaset üstü derken siyasiler girmesin demiyorum devreye. Elbet onların iradesi ile çözülecek. Ama siyasi malzeme yapılmasın anlamında sürekli aynı şeyi söylüyorum. Oturup konuşsunlar, bu eften püften bir konu değil.Bu konuda oturmuyorlarsa belkide sizin buyurduğunuz gibi oturtup konuşturmak, konuşmalarını sağlamak gerekiyor. Ama bu iş çözülmeli.Devlet refkeksi veya demokratik refleks. Bunu ben düşünmeyeceğim. Ben çözülsün diyorum. Heray benim vergim ile kırmızı plakalarla fing atanlar düşünecek kafa yoracak. Höt dediğinde binlerce insanı esas duruşa geçirenler düşünecek. Emrinde uçaklar, uşaklar olanlar düşünecek. Yok bana sen halksın sende düşün derlerse kanımız canımızla düşünmeye hazırız. Ama kıytıtık bir en lat kadenede bile emrindekiler veya yanındakilerin sözlerine itibar etmeyenlerin olduğu güzide ülkemde pek büyüklerin gel sen halksın sen düşünüyorsun demesini beklemekte saflık olur. Yanılıyor muyum başkanım? Sizin en son saatlerce konuştuğunuz çözümün en başındakilerle oturmanızda size Allah için bu iş nasıl çözülür diye sordularmı? Yoksa size fikirlerini empoze etmeye mi uğraştılar? Belki Cevabınızı okuyamayacağım. Biray yokum başknaım.Ama evet burdan nolmuyor oturup konuşmak dertleşmek lazım. Yeri gelmişken olsa bir TV miz. Açık oturmlar yapılsa halkta katılsa tartışmaya kötümü olur. İlgililerin kulaklarına birdaha bağırıarak söylüyorum. Kırıkkaleye sahip çıkın. Futbolu ile tv si ile MKE si ile:...
fazlı  -  17-07-2012 - 09:38
Sayın BALCI; gelde katılma yazdıkalrına. Tabi sen şair ve yazar olduğundan yani şair tarafın ağır bastığından daha duygusalsın biliyorum. Allah senden razı olsun. Haklısın eğer büyük oynayacaksak ve gelecekte torunlara büyük devlet bırakacaksak doğum sancısı çekeceğiz. Sancı çekilecek ki sağlıklı doğum olsun ve gürbüz çocuk hayırlı büyüyerek tuttuğunu un etsin. Biz galiba sezeryanla zahmetsiz bir doğum olsun gailesi çektiğimizden kimse bize dokunmasın ve biz öyle büyüyelim diye düşünüyoruz. Öyle olmuyor. Etraftan hakpe eller uzanacak biz kırmasını bileceğiz ve öyle büyüyerek büyük devlet olacağız. Eline sağlık CAN DEVREM.
mehmet gençer  -  16-07-2012 - 19:52
Sayın Güventürk, köyün birisinde bir kadın can çekişiyormuş başındada yanık sesli bir hoca yasin okuyormuş kadın son nefesine gelince kadının kocası dayanamamış ve hocam sen güzel güzel okuyon ama benim avrat elden gidiyor demiş.Sevgili kardeşim.6169 şehit değil 69 bin şehit versek siyasilerin umurunda değil.Çünkü %99 fakir çocuğu.Siyasilere dokunmadıkça çözülmez.Bence, 1980 den bu yana görev yapan tüm Cumhurbşk.Başbakanlar,bakanlar ve Gen.Kur.Bşk. hepsini bir araya toplayıp bu işi neden çezemediniz.Sebep neydi nasıl çözülür diye sorgulamak hatta yargılamak lazım.Sen şimdi diyeceksinki kim soracak kim yargılayacak.Haklısın işte onun için çözülmüyor.Yapanın yanına kalıyor.Nasıl olsa idamda kaldırıldı.Besliyoruz.Bu iş PKK uzantıları ve APO ile yapılan görüşmelerle çözülmez, dahada derinleştirir.Bu ülkeyi yöneten siyasetçiler kim olursa olsun PKK nın koruyucusu Barzaniye agabey dedikçe.Terörün yuvası olan kandili kazımak için ABD nin iznini beklerse Sn.Gen.Kur.bşk.ifadesiki bencede doğrudur.Sınırlardan geçen 300 pkk lıyı göremezlerse.APO ya ve PKK ile BDP teröritlere ne istiyorsunuz diye sorulursa bu iş çözülmez..Bu işleri siyaset üstü değerlendirmek lazım demişsin buna katılmıyorum, çünkü bu işleri çözecek olan yetki verdiğimiz ve bu güne kadar çözemeyen siyasetçilerimizdir.Hiç bir partiyi suçlamıyorum ayrımda yapmıyorum.Tüm suç eski yeni tüm siyasetçilerdedir.Çünkü ülkeyi yönetme yetkisi onlardadır.Çocuklarımızın katilleri ile pazarlık yapanlardadır.Hatta tamamı bu konuda sorgulanıp yargılanmalıdırlar.Ha....Bu iş islam kardeşliği altındada çözülmez çünkü, PKK islam değildir.Arkasındaki AB(D) islam değildir.Bu işe devlet refleksi ile devlet olunarak çözülür.Bu tür kon ularda Ortadoğuda iki devlet vardır birisi israildir diğeride irandır.Pejak irandan çıkmıştır.İsrail içinde mavi marmarayı unutmamak lazımdır. Terör sorunu ayrıdır.Kürt kardeşlerimizin yaşam sorunları ayrıdır.Neyse biraz uzun oldu.Uygun bir zamanda sohbet edelim.Sevgilerimle.
İsa BALCI  -  16-07-2012 - 17:53
Ben oldum olası bu PKK olayını anlamış değilim. Eskiden ''Bunlar ne istiyorlar? Asker, Polis dahası Cumhurbaşkanı ( Rahmetli ÖZAL'ın beyanına istinaden) olabiliyorlar'' diyordum. Sağolsunlar, devlet içinde devlet olabilecek ölçüde dün tartışılan, bu kadarda olmaz denilen hak adına ne varsa verdikte verdik. Bırakın anadilde eğitim, kürtçe tv leri davulla zurnayla dağdan inenleri karşıladık. Ama, bu adamlara yaranmak, tamam istediğimiz bu kadardı demelerini beklemek mümkün mü? Artık, zaten bilinenin ilanı şudur ki; Sayın yazarımız F. GÜVENTÜRK'ün bir önceki yazısında da belirttiği gibi bu necip Milletin şahlanışının önünü kesmek adına bu terör örgütü dış güçlerin kullandığı maşa. Eğer bu kalleş terör örgütü olmamış olsaydı (rakamlara bakın) bu gün Türkiye nin dış borcu yoktu. Ancak, bunun bir diğer yüzü tarihimize baktığımızda Kore ve Kıprıs'ı saymazsak 1920 lerden beri savaş görmemiş bir Milletiz. Ancak 1920 li yılların öncesinde aradan 5 yıl geçmemiş olsun ki savaşmadığımız vaki olsun. Belkide (yorum şahsıma ait) Emr-i Bil Marufu unutmuş bu necip Milleti Rabbim bu şekilde mücahedeye tabi tutuyor ve (ihtimal ki) istikbale hazırlıyor. Madem ki Yöneticilerimizİn iddiası Adriyatik ten Çin settine kadar Türkçe konuşulacak. Hem madem ki, İstikbalde en güçlü seda İslamın sedası olacak. Kabul edersiniz ki rahat yataklarda ve kuş sütü eksik sofralarda lale devrini andıran rahatlıklar içinde olmayacak. Elbet bir bedel isteyecek. Çokta alaka kuramayacaksınız ama o güzel günlerin bedelini ödeyen (canım kurban) pkk teröristlerince öldürülen yukarıda rakamları zikredilen aziz şehitlerimizi saygıyla yadediyor ve mekanınız cennet olsun diyorum. Saygılarımla
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net