27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
UZAKTAKİ YAKINLIK
18 Temmuz 2012 Çarşamba Bu yazı 31459 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hac/Umre bir sevdadır yüreklerde. Hac/Umre bir taddır damaklarda. Bir idealdir. Bir buluşmadır. Bir aşktır. Bir inkılaptır. Hac/Umre İslam binasının beş temel direğinden birisidir. Diyor Muammer DRAN. Öyle güzel bir anlatım ile Hac/Umre nin ne anlama geldiğini açıklamış ki onunla başlama gerekiyordu yazıya.

Hac/Umre mukaddes bir görevdir. Bu mukaddes görevi ifa için dünyanın dört bir ucundan aynı inancın sancılarında olan mü'minler gelirler. Renkleri, ırkları ayrı olsa da aynı amaca yönelik gönüller burada buluşurlar. Beş vakit yöneldikleri kıblegahlarına yolculuk ederler. Zaten gönülleri bir olan mü'minler, bu bahaneyle bedenlerini de birbiriyle buluşturmuş olurlar. Biri Çin'den gelmiştir, biri Hindistan'dan... Bir başkası diğer bir yerden... Nice zahmet ve telaş sonrası ulaşılmıştır buraya. Arınmak, yeniden doğmaktır idealleri. Geçmiş hayatlarına bir çizgi çekip yeni bir dünyaya, yeni bir hayata inkılap etmektir.

Hac/Umre "iman ettim" diyen herkesin gönlünde yer eden bir aşktır. Ramazan ayında bir televizyon kanalı akşamlan kameralarını Kabe'ye çevirince nicelerimiz en azından oranın havasını evimizde hissettik. Kendimizi ruhen oraya uçurduk. Onlar döndükçe biz de gönüllerimizle döndük.

Hac/Umre insana mahşerî andırır. Tıpkı Allah'ın huzuruna hesap vermek için fevc fevc dalga selinde yürüyen insanlar gibidir o izdiham. Hac/Umre Müslümanları bir arada görmenin gururunu yaşamaktır. Üstelik buraya gelen insanlar sınırlamayla gelebilenlerdir. İstediği halde gelemeyen milyonlar var. Kiminin maddi imkanı yok, kiminin sağlığı izin vermiyor. Hac’da birde kontenjan derdi var.

Hac/Umre'yle insanların üst üste oluşu birbirine cesaret veriyor. Keşke her işimizde bu beraberliklerimizi yakalayabilseydik.

İslam'ın ilk tohumunun saçıldığı mekânlardır oralar. Baktığı her yerde son elçinin hatıralarını yaşar Hac/Umre adayı zihninde O'nu hisseder O'na daha yakın görür kendisini.

Kabe bir sevdadır yüreklerde. İbrahim'in hatırası ve sevdasıdır O. Bizim sevdamız... Rasûlün sevdası... İlk vahiy merkeziydi burası. İslam burada yankısını bulmuştu. Hacer İsmail'e su ararken bu beşeri gayrete ilahi bir mükâfat olarak ZEMZEM suyu verilmişti. Fışkıran suyu görünce Hacer ZEM!.. ZEM!.. DUR!.. DUR!., diye bağırmış ama su durmamıştı. ARAFAT hiç bir duanın reddolunmadığı yerdir. Yine özlemlerin giderildiği, ümmetin mensuplarının hasbıhal ettiği yer. Hac/Umre adayı kusur aramaz müminlerde. İnsanların rengini, tavırlarını mezhep farklılıklarını tenkit etmez. Bizim örfümüzde zaten Hac/Umreye gidip gelen insandan bir mükemmellik beklenir.

Dikişsiz elbiseyle sanki dünyadan eli boş döneceğimiz anlatılır, hatırlatılır sessizce. Hac/Umre bir sabır sınavının verilmesidir. Hac/Umre da rütbeli rütbesiz aynı elbiseyi giyer. Tahsil, makam, mal varlığı hissedilmez hiç kimsede. Dillerde aynı dualar terennüm edilir. Ümmetin bir mensubu olduğunu idrak eder Hac/Umre adayı. Hac/Umre kardeşliğin pratiğe aktarılmasıdır.

Dedik ve inşallah bugün yani Çarşamba günü sabah kutsal yolculuğa çıkıyoruz. Pek çok şeyden arınmak, temizlenmek, tabiri caizse kilometreyi sıfırlamak amacıyla ve ramazanı Resullullah’ın yanında geçirmek amacıyla mübarek yerlerde geçirmek için yola çıkıyoruz.

Helalleşiyorum herkesle. Benim hakkım herkese helal olsun. İnşallah bende hakkı olanlarda helal eder.

Bayramdan sonra vatana gelmek amacıyla çıktığımız yolculukta dualar ediyoruz tüm dostlar ve devletimizin bekası için.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ali  -  20-07-2012 - 00:21
Allah ibadetlerinizi kabul eylesin. ve oradan arınmış bir şekilde gelmenizi nasip eylesin.
Melek Elvin  -  19-07-2012 - 19:21
Yolunuz açık olsun. Rabbim umrenizi kabul etsin. Söylemiş olduğunuz gibi ramazanda kabeyi gösterdiklerinde orada olabilmeyi çok istemişimdir.Rabbim inşallah bizlerede gitmeyi nasil etsin en kısa zamanda ... Oradan geldiğinizde yaşadıklarınızı bizimle paylaşacağınızdan eminim sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Hac ve ümreye giden tanıdıklarım oldu. Şunu gözlemledim yogun duygularla hac veya umresini yapanlar, geldiğinde bizleri o diyarlara götürüyorlardı. Eminim sizde geldiğinizde o kategoriye girenlerden olacaksınız. Oraları doya doya yaşamanız dileklerimle...
Ahmet Emin Yalçınkaya  -  19-07-2012 - 11:27
Saglıcakla git ve saglıcakla gel bizleri de dualarınızdan eksik etmeyin
İsa BALCI  -  18-07-2012 - 17:49
Güle - Güle can kardeşim. O mübarek Peygambere, O mübarek beldeye, Sahabe Efendilerimize Selamlarımızı ilet inş. Dualarına bizide kat inş. Varsa hakkımız helal olsun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net