27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KURBAĞANIN TEREYAĞI
05 Mayıs 2010 Çarşamba Bu yazı 26402 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Daha demokratik bir anayasa derdinde olan bazı çevrelerin bu gayretlerine balta vurmak uğruna gündemi sıcak tutmaya çalışanların Meclisteki oylama sırasında 327 oy çıkması ile adeta bayram yaptığını gördük.

Parti kapatmanın zorlaştırılması ile ilgili Anayasa değişiklik teklifine ne ilginçtir ki bir şekilde partileri kapatılmış olan CHP, MHP ve BDP ret oyu verdi. 12 Eylül Askeri darbesi ile partileri kapatılan solun büyük ve sağın büyük partilerinin şimdiki milletvekillerinden beklide birçoğu bu kapatmayı bizzat yaşadı. Ancak ilginç olan ve kafaların almasında zorlanan şekilde bu kapatmadan nasibini almış iki siyasi parti şimdi “yok efendim kapatılsın ne olacak veya mecliste olmasın karar yetkisi bu konuyu yargı daha iyi halleder bizlere gerek yok “ çizgisine gelerek Anayasa teklifini ret ettiler.

BDP isimli taze partinin anlayışını da kavramak pek mümkün değil. Hayırdır ne oldu da daha düne kadar partilerimiz kapanıyor diye feryat edip Avrupa insan hakları mahkemelerine koşarken şimdi parti kapatma davalarının açılım zorluğu gündeme geldiğinde mecliste kabul oyu vermediniz. İnsanın aklına acaba bunlar kapatma ile nemalanmaya devamı edecekler diye geliyor.

Anti demokratik veya çağa ayak uyduramayan bir yapıda olan ihtilal anayasasının değişmesi konusunda herkesin hem fikir olduğunu biliyoruz bazı statükocular dışında her kesim yeter bu anayasa değişsin diye hayıflanırken hükümetin bunu gündeme getirmesi ile adeta takke düştü kel göründü. Hadi bakalım dendiğinde herkes orasını burasını oynatmaya başladı.

Her şeye muhalif olan bir kesimin böyle davranması ve buna da karşı çıkması zaten beklenir. Ama demokratik olduğu veya ülke bekasını her şeyin üstünde tuttuğunu sürekli deklare eden bazılarının neden destek olup bu anayasayı daha ileri düzeye getirme gayretine el atmadığını anlamak mümkün değil.

Neyse

Olan oldu ve destekler ve köstekler saflaştı. Çizgileri belli oldu. Destek gibi davranıp partilerinin almış olduğu kararda gerekli yerlerde sesi çıkmayan bazılarının gizli oylama sırasında neden ret verdiklerini anlamak mümkün değil. Elbette herkesin bir iradesi var ve parti falan dinlemez bu irade. Ancak gerekli yerlerde itirazlarını belli etmiş olsalardı daha şık olmaz mıydı diye düşünmeden insan kendini alıkoyamıyor.

Keşke bizzat dikilip Başbakanın karşısına hata yapıyorsun. Bu madde şundan bundan aklıma yatmıyor deselerdi. Keşke itirazlarını orda gösterselerdi. İradelerini orada ortaya dökselerdi.

Tekrar söylüyorum hem şık olurdu. Hem de muhalefetin karşısında hem kendilerini hem partilerini zor duruma düşürmezlerdi.

İki kurbağa süt güğümüne düşmüşler. Birisi biraz çırpınmış ve bakmış ki kurtulma ümidi yok, kendini bırakmış. Boğularak ölmüş. Öbürü çırpınmaya devam etmiş. Çırpınmış. Çırpınmış. Çırpınmış. Tam kollarındaki derman tükenecekken, birde bakmış ki süt, çırpınma nedeni ile tereyağına dönüşmüş. Tereyağının üstüne çıkıp bir sıçrayışta güğümden dışarı atlarken de düşünmüş, ikimiz birlikte çırpınsaydık, daha mı erken kurtulurduk.

Teşbihte hata olmaz.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net