17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
Sevr Gerçekleşecek mi?
10 Ağustos 2012 Cuma Bu yazı 32954 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ana hatları 24 Nisan 1920’de San Remo Konferansı’nda kararlaştırılan Sevr Antlaşması’nı Şura-yı Saltanat “zayıf bir mevcudiyeti, mahva tercih edilmeğe değer” görerek Antlaşma’nın onanmasına karar vermiştir. Damat Ferit Paşa tarafından görevlendirilen Reşat Halis Bey, Hadi Paşa ve Rıza Tevfik (Bölükbaşı) Bey Sevr Antlaşmasını 10 Ağustos 1920’de imzaladılar.

Sevr Antlaşması’na göre, Osmanlı İmparatorluğu parçalanıyor, Türk Milleti de yaşama hakkından yoksun bırakılıyordu.

Rumeli, İzmir ve havalisi Yunanlıları verilecekti. Doğuda Beyazıt, Van, Muş, Bitlis ve Erzincan'ı içine alan bir Ermenistan, Irak ve Suriye arasında bir Kürdistan kurulacaktı.

Bunun dışında, Türkiye’ye bırakılan topraklar İtalyanlar, Fransızlar ve İngilizlerin nüfuz bölgelerine ayrılacaktı. Bu bölgeler hepimizin malumu.

İstanbul ve Boğazların statüsü, Ordunun durumu, Azınlık hakları ve mali kısıtlamalardan da hiç söz etmeyeceğiz.

Sevr Antlaşması’nın Osmanlı Hükümeti’nce imzalanması, Anadolu’daki milli mücadele azmini kuvvetlendirmiş, halkın İstanbul Hükümeti’nden ümitlerini kesmesine neden olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta belirttiği gibi “Türk milleti aleyhine yüzyıldan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması’yla tamamlandığı zannedilmiş bir büyük suikastın yıkılışını belgeleyen bir metindir.

Yürürlüğe konulmadığı için proje halinde kalan Sevr Antlaşması, Türk Devleti'nin ölüm fermanından başka bir şey değildi.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı milli mücadele neticesinde Türk Milletini tarih sahnesinden silme projesini ortadan kaldırmışlardır.

Fakat yeni Sevr, Büyük Ortadoğu Projesi olarak günümüzde karşımıza çıkmıştır. BOP dün Irak’ta Libya’da, Mısır’da bugün Suriye’de Ortadoğu’yu kan ve ateşe boğmakta, ülkemizde de aynı çabalarla, Misak-ı Milli sınırlarımızı hedef almaktadır.

Bugün hükümet Amerika’nın dümen suyuna girerek, hem Müslümanların öldürülmesine destek sağlamakta hem de Suriye’nin bölünmesine hizmet ederek Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesi gibi Suriye’de de böyle bir bölgenin oluşturulmasına hizmet etmektedir.

Irak, Suriye, İran ve Türkiye’den koparılacak topraklarla Ortadoğu’da İslam Dünyasının ortasında kurulacak bir uydu Kürt Devleti İslam Dünyasının birliğine ve dirliğine hizmet etmeyecektir.

Bu projede parmağı olanları da Türk Milleti unutmayacaktır. Tıpkı Damat Ferit’i unutmadığı gibi..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
HÜSNÜ GÜNGÖR  -  10-08-2012 - 11:55
ŞEVKET BEY BOPA DESTEK VEREN BAŞIMIZDAKİ SÖZDE DEVLET BÜYÜKLERİ ABD NİN BU KİRLİ OYUNLARINI GÖRMEZ GİBİ DAVRANIOR VE MUHALİFLERİNİDE KARALAYARAK PUAN TOPLAMANIN HESABINI YAPIYOR BİZLERDE BUNLARI SESİZ BİR ŞEKİLDE İZLİYORUZ VATAN HAİNİ İLAN EDİLEN PAŞALAR CEZA EVLREİNDE YATARKEN PKK Lİ VATAN HAİNLERİ ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZİYOR BÖYLE GİDERSE BU VATAN HAİNLERİ KÜRDİSTAN İÇİNDE BİR IŞIK YAKACAK BUNLARIN DAMAT FERİT TEN BÖLÜK BAQŞINDAN REŞAT HALİSTEN NE FARKI VAR SORUYORUM SİZE BUNLARA YİNE ATATÜRK GİBİ BİR VATANSEVER OLMASI LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM İNŞALLAH ALLAH YARDIMCIMIZ OLUR
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net