07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Demir Ağlar
24 Ağustos 2012 Cuma Bu yazı 33096 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sayın Erdoğan İstanbul’da Metro açılışında konuşmuş, konuşurken de yeni rakibini de belirlemiş oldu. Evet yeni rakibi Mustafa Kemal Atatürk, 10. yıl Marşına atıfta bulunarak “10. Yıl Marşında geçer, demir ağlarla ördük falan, neyi ördün? hiçbir şey örmüş falan değilsin. Ortada duranlar belliydi. Demir ağlarla şimdi Türkiye’yi biz örüyoruz.”

“Demiryolları bu ülkeyi uygarlık ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir”, diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Demiryollarının Malatya’ya kadar gelmesi sebebi ile yaptığı konuşmada ise “Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır” diyerek demiryoluna verdiği önemi göstermiş, başlattığı demiryolu seferberliği ile her türlü yoksulluğa ve teknolojik yetersizliğe rağmen, 1923 – 1938 yılları arasında 2.981 km yeni demiryolu hattı inşa edilmiştir.

Varlık yokluk savaşı olan Milli mücadeleden çıkılmış, Osmanlı borçları tepemizde, ülkede bir tek bile sanayi kuruluşu kalmamış, mevcut demiryolu hatlarının işletme hakkı bile yabancıların elinde, yetişmiş kadro yok. Böyle şartlarda ülkede gelişme seferberliği başlatmıştır.

Üstelik bu hatların büyük bir bölümü de kazma kürekle dağlar aşılmıştır.

1930 lu yılların Türkiye’sinde kazma küreklerle dağlar aşılıyordu. Burada soyadı bile Demiryollarından gelen Nuri Demirağ’ı saygıyla yad etmek gerek yabancılardan kat kat ucuza aldığı ihaleler ile ülkeyi demir ağlarla örmüştür.

Atatürk’e sataşan iktidar on yıl içerisinde önce “Hızlandırılmış Trenle” Pamukova’da kırk bir kişinin ölmesine sebep olmuş, arkasından ya hızlı trenler ise Ankara-Eskişehir, ve Ankara-Konya arasında yapılmıştır. Bu kısa mesafelerde malumunuz olduğu üzere tek bir tepecik bile yoktur. Düz araziye hat yapmaktan kolay ne var.

Ülkeyi demir ağlarla örmediğin bir gerçek ama Silivri’de çok güzel demir ağlar ördü doğrusu.

Yıllardır söylenen son dönemlerde de haberleri uçurulan Kırıkkale’den geçerek Sivas’a kadar uzanacak hızlı tren ne oldu. Hiç soran yok. Yalan mı oldu? Elmadağ’ı mı geçemedi yoksa?

Mustafa Kemal’in Demir yolu politikası maalesef 1950 Menderes hükümeti ile değişmiş ulaşım politikamız karayollarına kaymıştır. Arkasından gelen ithal araçlar, ithal petrol ülkemizin kaynaklarının dışarıya akmasına sebep olmuştur.

Ülkeyi yönetenlerin konuşmalarında daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Gerçeği ifade etmeyen sözler, mesnetsiz açıklamalar gözlerden kaçmıyor. Hamasete dayalı siyaset kısa vadede oy getirebilir. Fakat uzun vadede insanların gözünden düşürür.

Nice siyasetçiler gördük, iktidar da iken ne büyüktüler. Ne çok sevenleri vardı. Ama iktidar gidince unutulup gittiler.

Temennimiz bütün siyasetçilerimizin elerindeki güç gidince haysiyetlerinin onlarla kalmasıdır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Kürşat AŞKIN  -  24-08-2012 - 09:40
Sayın Şevket Özsoy, Ben bir Kırıkkale sevdalısı ve Kırıkkaleliyim. Mesleğim Hızlı Tren Projelerinde Kontrol Mühendisiyim. Yazdığınız yazıyı güzelce okudum. Ben ne bir siyasetçiyim nede bir siyasi düşünceyi kendini benimseyen ve benimseyerek yargılayan tek taraflı düşünen bir vatandaşım. Yazdığınız yazıya gelince. Ulu Önder Atatürk\'ün yaptığı eserler takdire şayandır ki bugüne kadar (1938-2012) Atatürk gibi Milliyetçi bir Türk daha Dünyaya gelmedi. Bunu inkar edemeyiz. Fakat Atatürk\'ten sonra Demiryollarına son 7-8 yıldır büyük yatırımların yapıldığı da bir gerçektir. Şu meseleye gelelim. Evet düz ovalara yapılan karayolu-demiryolu gibi yatırımların hem maliyeti düşük hem de kolay. Peki size soruyorum. Konya\'nın nüfusu kaç? Eskişehirin nüfusu kaç?Bu şehirlerin Turizm ve Ankara bağlantıları-iş adamlarının sıklığı ne? Bu şehirler ova diye buralara hızlı tren yapılmasın mı? Peki bu kadar kolay arazide yapılan hızlı tren projelerinden Devlet Demiryolları tecrübe sahibi olmadı mı? İlk başta yapılan hızlı trenin Sivas gibi engebeli topografyaya hakim bir şehre yapılması ne kadar doğrudur? Elektrikli tren kazası çok acı idi. Bu acıları Allah kimseye yaşatmasın. Aynı zamanda sürekli hızlı tren kullanıcısı olarak ve kullanan vatandaşlarla konuşan birisi olarak çok daha verimli-konforlu-kullanışlı-vakit ve nakit tasarruflu bir yolculuk olduğunu hem söylüyor hem de işitiyorum. Kırıkkale\'ye gelecek olan Hızlı Tren projesine gelince. Şu anda Yerköy-Sivas hattının alt yapı ikmal işlerinin tamamlanmakta olduğunu söyleyeyim. Üstyapı ihalesinin sözleşme şartname taslağı hazırlanıyor ve ihale aşaması kısa süre içerisinde yapılacak. Yerköy-Kayaş arası Altyapı ihalesi yapıldı. Sonuçlar netice aşamasındadır. Netice sonucunda itiraz talepleri olursa değerlenir daha sonrada yer teslimi yapılır. İşin daha kısa süre içerisinde tamamlanması için, Elmadağda tüneller işi birden fazla ihale kapsamına alınacak. Yani işin özü şudur. Her ne kadar olursa olsun Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Bey\'in büyük çabaları ve çalışmaları sayesinde Türkiye\'ye geç kalınmış bir Hızlı Tren Projesi tamamlanmıştır. Çalışmalar çok yoğun ve hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ve bende olmak üzere binlerce insan buradan ekmek yiyoruz. Son olarak milyonlarca insan için yapılan yatırımın alel aceleye getirilip hem maddi hem manevi olarak ülkemizi yıpratmamalıyız. Saygılarımla, Vatandaş Kürşat.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net