09 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
  YAZARLARIMIZ
KANATSIZ MELEKLER
08 Mayıs 2010 Cumartesi Bu yazı 19521 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Saflığı, temizliği, güzelliği, iyiliği, fedakârlığı ve sevgiyi temsil eder melekler. Bir çocuğa sorsanız melekleri nasıl tarif edersin veya melek nedir kimdir diye emin olun yukarıdaki sözlerle anlatır.

Peki, bu özelliği taşıyan ve ruhani olmayan varlık var mı dediğinizde ise herhalde tüm kalpler birleşerek “anne” derler. Buna çocuklarda katılır büyüklerde katılır. Katılmayanınız da yoktur herhalde.

Anne vardır; çocukları olana kadar el üstünde tutulan, giydirilip, süslendirilip partilerde, düğünlerde süs metası olarak kullanılan. Ancak çocuklar olunca adeta pabucu dama atılan, gereksiz kıskançlıklarla dünyası dar edilen anneler. Tüm sıkıntıları göğüsleme pahasına eşinden ayrılıp baba evine çocukları ile dönen anneler. Babanın emekli maaşına yük olmamak için gecesini gündüzüne katan anneler. Boyunca çocuklarını yetiştirip yüksek okullarda kimseye muhtaç olmadan yaşamasını sağlamaya çalışan anneler. Bırakın tekrar evlenmeyi çocukları dışında kendini bile düşünmeyen anneler.

Anneler vardır; ipsiz sapsız bir kocanın dört- beş çocuğu ile ortada bıraktığı. Ne evine ekmek getiren bir eşi nede rahat yaşamalarını sağlayacak bir para vereni. Kendisinden ayrılmayan eşi yüzünden iş tutamayan işe giremeyen ama yaşam mücadelesi veren anneler. Çocuklarına ekmek bulmak uğruna namusu ile çırpınan anneler.

Anneler vardır; sevgisini gösteremeyen bir babanın evinden ayrıldığında sevgi bulacağını sana. Ama evlendiğinde de sevgiyi gösteremeyen bir eşe düşen anneler. Tek sevgilerini çocuklarda yaşayan anneler.

Anneler vardır; ölümcül rahatsızlığı olduğu halde evlatlarına yansıtmayan. Öksürdüğünü belli etmeyen anneler. Ölüm döşeğinde bile olsa evlatları için gülümseyen, içlerinde yaşadıkları acının tarifi kalmamışken ve içi kan ağlarken çocuklarına mutlu gelecekten söz eden anneler.

Anneler vardır; temizliğe, bulaşığa, çamaşıra gidip aldığı parayı çocuklarına veren. Kendisine bir hırka almadan onlara teslim eden anneler. Ancak çocuklarından ilgi sevgi göremeyen. İtilen kakılan anneler vardır. Bu şartta bile çocuklarına sevgisi azalmayan anneler.

Birde hak için kendini halka vakfeden manevi anneler vardır. Onlar evlenmemiş veya evlenmiş çocuğu olmamış annelerdir. Onların manevi çok çocukları vardır. Halka hizmet ederken anneliği tadar onlar. Kimsesizin başını okşarken bu duyguyu yaşar. Kendilerini hak için halka o kadar kaptırmıştır ki içten yaşamıştır bu manevi anneler o ulvi duyguyu. Kendi çocuklarını kucaklasa ancak bu kadar yaşar sevgiyi, bir fakirin çocuğunu kucağına aldığında bu manevi anneler.

Birde teyze anneler vardır. Hani şu anne yarısı olanlar. Öyle güzel anlaşırlar ki yeğenleri ile abla kardeş, arkadaş, sırdaş, dost olur o teyzeler. Belki yeğenlerinin ilk aşklarını, ilk kaçamaklarını, ilk zayıf not aldığını, ilk kabahatlerini, ilk sevinçlerini paylaşan teyze anneler.

Velhasıl;

Çeşitli sevinci yaşayan, sıkıntıyı yaşayan, çocukları ile hasta olup, onlarla sınıf geçip takdir alan, parmağına batan dikenle canı yanan annelerin, anne adaylarının, hakka ve halka hizmet uğruna anneliği aklına getiremeyen manevi annelerin ve yarım anne teyzelerin anneler gününü tebrik ediyorum. Diliyorum ki cennetin ayakları altında olduğuna inandığımız annelerimiz hak ettikleri sevgiyi saygıyı iyiliği ve rahat yaşamayı tüm yaşamlarında görürler.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Filiz   -  10.05.2010 - 10:05
"Anneler Günü" vesilesi ile yazınızda anlattıklarınız özünde kadını anlatıyor. Annelik iç güdüsü doğadaki tüm dişilerde mevcut. Oyuncak bebeğini sıkıca kucaklayan küçük kız çocuğunda bile var. Tüm kadınlarda olan bu duygu, doğanın en güzel olaylarından biri; bebek sahibi olmalarıyla birlikte daha da güçleniyor. Bazıları sevgi dolu, şefkatle annelik yapıyor evlatlarına bazıları da doğurmadıkları halde anne emeği ile büyütüyor yavrularını. Tüm kadınların anneler günü kutlu olsun.
ANNEME ŞEYMA  -  10.05.2010 - 10:03
Yazı çok güzel ve etkili. bende annemin doğum gününü kutluyorum.BENIM ICIN HERSEYE KATLANAN HERZAMAN YANIMDA OLAN DEGERI BICILEMIYEN DUNYANIN EN GUZEL ANNESINE,ANNELER GUNU KUTLU OLSUN... şeyma
bir anne  -  10.05.2010 - 10:02
kısaca anne demek ömür boyu "fedakarlık "demek ismi ne olursa olsun...
osman uludağ  -  09.05.2010 - 16:00
fazlı bey yazınız harika olmuş. teşekkür ederim. daha nice böyle yazılar yazmanız dilği ile.. bütün annelerin ellerinden öper, günleri kutlu olsun. hürmetlerimle..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net