19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
NASIL MI OLACAK
24 Eylül 2012 Pazartesi Bu yazı 29294 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir önceki yazımızda bu terör olayının son günlerde iyice arttığını ve ağzından salya akanların iyice azarak bir yerlere bir günde birkaç kez saldırma cüretini gösterdiğini yazmıştım.

            Sonra kendimce askeri çözüm olarak gerilla taktiğinin uygulanması gerektiğini düşündüğümü belirtmiştim.

            Biraz daha bu konuyu açmakta fayda var diye değerlendirdiğimden tekraren ele almayı uygun gördüm.

            Bizim çok iyi eğitilmiş asker ve polislerimiz var. Bunların hepsi özel harekâtçıyım demeden önce çok ciddi eğitimlerden geçiyorlar. Aylar ve bazen yıllar süren eğitimin diğer ülkelere kıyaslandığında çok daha fazlasını alıyorlar ve öyle yetiştiriliyorlar.

            Bu nedenle de bugüne kadar pek çok ülkenin katıldığı bu tüp yani arazi şartları ve yetiştirilme konusundaki eğitimlerde başarılı oluyorlar ve ikinci olduklarında kendilerini başarısız addediyorlar.

            Arazide yaşama şartlarından, hayati idame eğitimine, elimdeki malzemeleri kullanmadan, keskin nişancılık eğitimine kadar ve daha ötesi tüm silahları etkin kullanma dersine kadar güzel eğitiliyorlar.

            Uzun süreli yürüyüşlerden, gece şartlarında ilerleme eğitimini de alıyor ve şimşek gibi hareket edebiliyorlar.

            Bu asker ve polislerin eğitimleri profesyonel olduğundan terhisi düşünmüyor, gün saymıyorlar. Bunların para pul ile ilgileri de yok. Sanıldığı gibi çok para için de bu işi yapmıyorlar. Veya düşünüldüğü gibi “dışarıda iş bulamayanların” geldiği bir yer de değil bunların ocakları.

            Bu kadar eğitimli personelin terör ile mücadelede etkin kullanıldığına hepimiz şahidiz. Gerektiği yere gönderiliyorlar ve gittikleri yerde evvelallah gereğini yapıp çıkıp geliyorlar.

            Şehit vermiyorlar mı? Elbet veriyorlar. Vereceklerde. Ama bu şehitliğin çoğu karşısındaki kalleşlerin aleni değil mayın gibi desiselerle yapmış oldukları ile verilen şehitlerdir.

            Şimdi gelelim nasıl kullanılacaklarına. Bunların sayıları oranında belli bölgelere timler halinde göndereceksiniz. Koordinatları verecek ve üç gün sonra bir başka arazide diğer tim ile buluşma sağlama emrini vereceksiniz. Bu cengaverler ü.ç gün arazide yaşayacak. Onlar gibi araziyi kullanacaklar, onlar gibi yaşayacaklar. Kumanyaları ve sırt çantaları hafifi olacak.

            “Ben olsaydım” sözünü her dakika yaşayacaklar. Ben olsaydım şuradan giderdim, şurada konaklardım, şurada uyurdu, şuraya nöbetçi dikerdi, şurada yemek molası verir dimi yaşayarak dolaşacaklar.

            Bu tip bir hareket ile temas sağlama olasılığı haddinden fazladır. Temas ağlandığında ise inisiyatif sizdedir ve siz istediğiniz gibi operasyonu yönlendirirsiniz. Yani üstünlük sizdedir.

            Böyle bir harekatı yapacak time hava ve ağır silah desteği anında sağlanmalı, muhabere irtibatı tam olmalıdır. Ardında hava desteği olan bir timin onların merkezine bile girmesi neticenin lehimizde olması demektir.

            Tabi şehit ve yaralı verilecektir. Ama kesinlikle şimdikinden daha fazla olmayacaktır. Sivil çözüm nasıl olur onu bilmem, ama askeri çözümün en ciddilerinden biri budur.

            Unutmayın yatan Aslandan gezen tilki daha avantajlıdır.

            Konuya devam edeceğiz inşallah.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  27-09-2012 - 23:04
Mehmet Başkanım; olacak, olacak,olacak bir türlü olacak. Bizler yırtına yırtına konuşacağız, doğru bildiğimizi söyleyeceğiz, Siz başbakana farklı kanaldan eleştirsel söyleyeceksiniz, biz askere düşüncemizi anlatacağız yani herkes fikrini anltacak ki karar verme mevkinde oılanlar doğruyu süzecekler. Akıl akıldan üstündür, birilerinin fikrini küçükgörmek büyüklük değildir. Beni tanırsınız siyaseti sevip, adam gibi yapmaya çalıştığım ve milletin verdiği görevi yerine getirme gayretinde olduğum yani birleri tarafından yanlış anlaşılıp moralimin bozulmadığı zamanda herkesin fikrini nasıl dinlediğimi biliyorsunuz.Nasıl cami cemmatinden bürokratına , sivil toplum liderlerinden mahalledeki ayşe teyzeyle sohbete kadar nasıl beyin fırtınası yaptığımı biliyorsunuz. Ben doğrunun dinlemek olduğunu Kırıkkale\'de görüyorsam herkes görmeli ve dinlemeli. Etiketi ne olursa olsun dinlemeli. BaşkanımHurmanın yanında zem zemde hazır inşallah.
bir eğitim tatbikatı  -  26-09-2012 - 23:04
sırtlarında üç günlük kumanya, uyku ihtiyaçları ve çeşitli techizatlar içeren 30 kilogram ağırlığında sırt çantalarıyla savaşan komando kollarının tatbikatı izlendi. Teröristleri temsil eden balonlara gerçek mühimmatla ateş ederek ilerleyen komandoların taşıdıkları silahların da, en az 10’ar kilogram olduğu açıklandı. NATO standartlarına göre her biri en az 40 kilogram taşıyan komandoların saatte 4 kilometre ilerlediği, buradaki eğitimde ise en az 7 kilometre yürüdüğü belirtildi. Askerlerimize en çok kayıp verdiren uzaktan kumandalı mayın düzeneği, uygulamalı olarak gösterildi. Orduya yeni katılan ve cep telefonu, telsiz gibi vericileri karıştırmaya yarayan araçla, mayını patlatmak için sinyal gönderen cep telefonunun çalışmadığı uygulamalı olarak gösterildi. Mayın arama tatbikatında TNT’ler patlatıldı.
Mehmet gençer  -  24-09-2012 - 12:16
Sayın Güventürk. Köyün birinde birbirlerini leyla ile mecnun gibi seven karı koca varmış.Bir gün kadın hastalanmış ölüm yatağında yatarken köyün imamını çağırmışlar başında yasin okurken kadının can bogazına dayanmış ve hık demiş kocası dayanamamış ve hocam sen güzel güzel okuyon ama benim avrat elden gidiyor demiş.Yazdıklarında haklısın terörle mücadelenin olmazsa olmaz bir mücadele şekli ancak buna ilaveten siyasi alınması gereken kararlar var.Öncelikle idamın geri getirilmesi vb. gibi.Tüm bunlarıda iktidar olanlar yapacak bizim yazdıklarımız sadece temenni ve görüş. Senin bu yazdıklarını daha geniş kapsamlı olarak teke tek proğramında sn.Osman pamukoğlu anlattı ve sn.Başbakana çağrıda bulundu ne oldu.Sn.Başbakan sen kimsin çapın ne gramın ne kadar general olmuşsan ne olmuş gibi aşağılayıcı hakaretlerde bulundu.Leyla zananın görüşlerine değer veren ama senin görüşlerini dillendiren paşaya hakaret eden terörü çözsün diye beklediğimiz bir iktidar var.Hepimizin dileği bu terör bitsin ama nasıl biterse bitsin değil.Önce PKK bitmeli daha sonra varsa hak denilen şeyler verilmeli.Önce hak diyerek vermeye kalkarsanız sonuç bu olur.Bence 1984 ten bu güne kadar görev yapan bütün cumhurbaşkanları, başbakanlar, ilgili bakanlar, gen.Kur.Başk.lar neden bitiremediniz diyerek hesaba çekilmeli Hurma alacağımı unutmadım. Sevgilerimle
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net