22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
BAYRAK
01 Ekim 2012 Pazartesi Bu yazı 27343 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ey,mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kızkardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü!
Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
mezarını kazacağım.
Seni selamlamadan uçan kuşun
yuvasını bozacağım.

Mısraları ile başlayan bu muhteşem şiir, Türk milleti için kutsal olan değerlerin genç kuşaklar tarafından öğrenilmesi ve sevilmesini sağlamıştır.

Hiç unutmam, İstiklal Marşı’ndan sonra  ilkokulda ezberlediğim ilk şiirdi. Hele ilk mısrasını okuduğumuzda içimizde bir sıcaklık hisseder, anlatılmaz bir mutluluk duyardım.

Sayın Milli Eğitim Bakanı, öğrenciler arasında “olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabilir”.  Düşüncesi ile Türk Dili ve Edebiyatı  kitaplarından bu şiiri çıkarttı.

 “Seçilen metinler öğrencileri iyiye, güzele, doğruya yöneltmeli, iyi alışkanlıklar kazandırmalıdır” hükmü gereğince bu değişikliğin yapıldığını söylüyorlar.

Bayrak, vatan, millet sevgisini aşılayan bu şiir, öğrenciler tarafından yanlış anlaşılabileceği düşünülmüş, yanlış anlaşılacak olan şanlı bayrağımıza selam vermeyen kuşun yuvasını bozacak olmamız imiş.

Demek ki bayrağımıza düşmanlık edene tepki göstermek, düşmanlık etmek öğrenciler açısından olumsuz davranış kabul ediliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakan’ının bayrak şiirini yasaklatmasının aslında çok da bir ehemmiyeti yok. Vatan, millet, bayrak sevdası olan öğretmenlerimiz bizim için kutsal olan bu değerleri gençlere nasıl olsa anlatacak, öğreteceklerdir.

Eğitimcilerin yüz akı, milli duyarlılığı, vatan sevgisini her şeyin üstünde tutan Türk Eğitim Sendikası tüm Türkiye’de yaptıkları programla bu durumu protesto ettikleri gibi öğrencilere de bayrak şiirini dağıtarak güzel bir işe imza atmışlardır.

Bu sebeple şehrimizde de duygularımıza tercüman olan Türk Eğitim Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Sayın Yücel Karabacak ve yönetimine de sonsuz teşekkür ediyorum.

Dört bin yıldır bayrağı için, vatanı için bırakın kuşların yuvasını nice milletlerin yuvasını, vatanını dağıtmış Türk Milleti ve gençliği yine zor zamanında gereğini yapacaktır. Yani bağımsızlığımız için onurumuz için “olumsuz davranışlar” göstermeye devam edeceğiz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net