17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
MACERA ARAMAMALI
05 Ekim 2012 Cuma Bu yazı 29664 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bugün sadece sıcak sözü ile anlatılamayacak kadar çok sıcak kelimeleri ile belki ancak ifade edilecek bir gün.

            Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından atılan bir top mermisi ile şimdilik diyorum beş vatandaşımız hayatını kaybetti. Zira dokuz vatandaşımızda yaralı ve içlerinde durumu ağır olan var.

            Bu sıcak top mermisi vukuatından sonra ülkemizin yetkili makamlarının açıklamaları ile bizimde bu atışa toplarla karşılık verdiğimiz ve tespit edilen hedefleri vurduğumuz belirtildi.

            Şimdi baştan başlayalım. Topçularda bir söz vardır. Topçunun ne emniyetli bölgesi hedef bölgesindir denir. Yani toplar hazırlanır ve ciddi hesaplardan sonra atılır. Ancak elde olmayan bazı nedenlerle yapılan bu atışlar hedef bölgesine düşmek yerine sapar ve sağa sola öne arkaya düşebilir. Bu düşen merminin top mermisi olmadığı havan mermisi olduğu da açıklanıyor. O zaman sapma olasılığı daha azdır. Çünkü mesafe uzadıkça sapma mesafesi artacaktır.

            Bu teknik bilgiden sonra bu mermiyi kim atmış olabilir. Suriye resmi askerlerinin attığı söyleniyor. Bu durumda bunlara resmi emir verilmiş olabilir mi? Yani Türkiye ile savaşı göze alacak kadar aptalca bir yaklaşım için Esat’ın böyle bir emir vermesi olasılığı çok düşüktür. İçinde bulunduğu ortamı lehine çevirmek için bile olsa böyle bir durumu Esat’ın göze alması tamamen biteceğini bildiğinden olamaz.

            Yani birinci olasılık zayıf bence. Esat bunu yaparak ülkenin içindeki muhaliflerin bir bölümünü kendisine çekmek için bir başka ülke ile savaşmayı düşünmesi çılgınlıktan öte gitmez.

            Birinci olasılığa tekrar dönmek üzere ikinci olasılığa göz atacak olursak; bu olasılıkta Suriye içindeki muhalif kanat veya Özgür Suriye ordusu diye adlandırılan grubun bunu yapmasıdır.

            Böyle bir durum neticesinde neden yapmış olabileceklerini düşünürsek, Türkiye’yi Esat’a karşı savaşa sokma arzusudur. Zira aylardır süren direniş ile Esat’ın bertaraf edilmesi gerçekleşmedi. Dışarıdan ne kadar destek alırsa alsın nihayetine düzenli bir birliğe karşı savaştıklarından başarı kazanmaları zordur. Bu sebeple Türkiye’nin düzenli Suriye ordusuna savaş açması onların işlerini kolaylaştırır.

            Her iki olasılık dışında asıl dikkate alınması gereken fikir ise üçüncü ülkelerin Türkiye’yi bu bataklığa çekme gayretidir. Kesinlikle Türkiye bölgede yıldızlaştı. Hemen bu hükümet karşıtlarının karşı çıkmaması lazımdır. Durum tespitidir bu. İşte bu yıldızlaşan ve Osmanlının mirasına sahip çıkma arzusunda olan ve güçlü tarihi ilişkilerini farklı ülkeler ile canlandıran Türkiye’nin palazlanmasını istemeyen ülkelerin yaptığı bir provokasyon da olabilir.

            Bence bu bombanın aslı budur. Yani provokasyon ile ülkeyi savaşa sokmak ve gelişen ekonomisini güçsüzleştirme düşüncesinde olan ülkelerin ki bu ABD olur Rusya olur, İsrail olur, İran olur. Her kimse o ülkenin taşeron kullanarak yapmış olduğu bir olaydır

İşte bu durumda savaş çığırtkanlığı yapmadan akıllı cevaplar verilmelidir. Önce diplomatik yolları zorlanmalıdır. Hadi gidelim Fatih Sultan Mehmet gibi fetih edelim çıkalım yaklaşımı doğru değildir. Zira başımızda bir terör belası varken macera aramak yanlış olur.

Bu demek değil ki sessiz kalacağız. Yok, o kadarda değil. En ağırından bunu karşılığı gerektiği gibi ilgilisine verilmeli. Ancak savaş son çare olmalıdır. Biz güçlü ülkeyiz, bin ülke gelse, bin terör örgütü gelse vız gelir evvelallah. Ölürsek şehit oluruz, kalırsak gazi. Ama büyük olmanın raconunu da biliriz. Büyük olmak sabrı gerektirir. Sabır ederiz sonuna kadar, olmazsa vurur geçeriz.

Ana fikir, provokasyona gelmeyelim. İtidalli hareket edelim vesselam.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
zaferrr  -  06-10-2012 - 16:43
ulu önder Atatürk\'ün \'savaş gerekli olmadıkça bir cinayettir\' sözünden yola çıkarak hareket edilmeli, iyi düşünülmeli. savaş çığırtkanlarına kulaklar tıkanmalıdır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net