22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
Kurban Olalım
29 Ekim 2012 Pazartesi Bu yazı 26279 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Birkaç gün sonra içinde olacağımız bayramın özelliği, hepimizin de bildiği gibi kurban kesme geleneğidir. Bu adet  Hz. İbrahim (a.s)’dan bu güne maddi durumu uygun olan her Müslüman’a farz kılınmıştır. Hz. İbrahim’in kıssasından da bildiğimiz gibi, Hz. İbrahim (a.s) en sevdiğini kurban ederek, biz inananlara,  Allah sevgisinin her şeyden üstün olduğunu, Allah’a verdiği sözü yerine getirmenin önemini, gösterdiği sabır, cesaret, itaat ve sonsuz bağlılıkla göstermiştir.

Kurban bu duyguları ifade ederken acaba biz neyiz? Ne için kurban kesiyoruz. Yüzyıllardır süregelen bir geleneğin takipçisi miyiz? Bizim İsmail’imiz ne? eşimiz, çocuklarımız, mesleğimiz, servetimiz, makamımız hangisi acaba? Ve biz İsmail’imizi kurban edebiliyor muyuz?

Bayram sabahlarının olmazsa olmazları, demli bir çay, kurban eti ile yapılan kalabalık kahvaltı sofrası, bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, kurbanlık hayvanların sesleri, bir telaş bir koşturmaca. Kolonya, harçlıklar, uzun bayram tatilleri, ev gezmeleri, kısa hal hatır sormalar, el öpenlerin çok olsunlar. İşte hayatın güzelliği, belki de mutluluğun bir diğer adı.

 

Yüce Rabbimizin bizim kestiğimiz kurbanlara ihtiyacı yoktur. Biz insanlar bu vesile ile bir kez daha birlikteliğin önemini, paylaşımı, kardeşliği hatırlarız.


Bu Bayram sayesinde birçok insanımızın sofrasında bir parça da olsa et girecek. Dua ve tekbirlerle kesilen o şanslı hayvanların etlerini çocuklar zevkle, neşe ile belki de ilk kez et yemenin tadına varacaklar.


Dini Bayramlarımız, iman hayatımızın sönmeyen güzellikleridir. Yaradan’ın, hediyelerdendir. Akrabalar, hısımlar, dostlar, arkadaşlar hep bayram vesilesiyle aranır, kırgınlıklar, küskünlükler aşılır ve birlik sağlanır.  

 

Her ne kadar kurban bayramına kavuşmanın mutluluğu içerisinde olsak ta evine ekmek götüremeyen babalar, evsiz çocuklar, yan komşumuzda ki patlayan bombalar, güvenli bir yer bulabilmek için çabalayan ana babalar insanın içini burkuyor. Ve buna sebep olanlara, bu sorunları çözmeyenlere, çözemeyenlere en mülayim şekilde bayramlık ağzımızla sadece lanet ediyorum.

 

Bayram günlerinde Allah için kurban ettiklerimizin yanında, vatana kurban olanları, bayrak için toprağa düşen genç fidanlarımızı ve aziz şehitlerimizin bayramlarını, onların mezarları başında kutlayan o mukaddes annelerimizi düşünerek, dağda ölenlere ağlayanları lanetleyelim.

 

Allah’a, vatana kurban olabilen, bir değer için kurban olabilme şuurunun oluştuğu, verilen nimetlerin öneminin hatırlandığı ve anlamına uygun şekilde bayramı yaşamayı nasip etsin.

 

Hüznün mevsimi sonbaharın, bayram neşesine dönüşmesi dileğiyle.

Hak Teala bütün Müslümanlara bahşettiği mübarek Kurban bayramı memleketimize ve tüm İslam alemine kutlu olması dileğiyle.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net