19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
DOĞRUSU SUSMAK
02 Kasım 2012 Cuma Bu yazı 33799 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Zamanında Mısır’da bir alim susmasıyla ünlüymüş. Ülkenin ve dünyanın her yerinden insanlar gelip, dergâhında bulunur, oradaki yaşantılardan örnek alırlar ve birlikte ibadet ederlermiş.

            Dergahta sadece susan bir alimin olması insanların tevekkülüne engel değilmiş. Herkes kendinden emin, rabbine yalvarıp orada bulunduğu süre içinde dininin gereğini yaşamaya çalışırmış.

            Sessiz alim bir gün düşünmüş, bu insanlar bizim dergahımıza geliyor, burada kalıyor. Bunlar bizim misafirimiz. Misafirle konuşmak gerek. Düşüncelerimizi de aktaralım insanlar faydalansın bilgimizden demiş.

            Başlamış konuşmaya. Konuştukça bu sessiz alimin tüm özelliği gitmiş ve görmüşler ki bu alim bilgisiz cahil ve bilgisi olsa bile bunu aktaramayan birisi. Hal böyle olunca etrafında kimseler kalmamaya başlamış.

            Alim ülkeyi terk etmek başka yere yerleşmek zorunda kalmış ve giderken dergahının duvarına “aynaya bakmadık suretimizi güzel sandık. Baksaydık aynaya yırtmazdık perdeleri, sessizlik konuşmaktan sukut naradan ve nidadan hem hayırlı olan hem güzel onladır” yazmış.

            Keşke sessiz kalabilsek olaylar karşısında. En azından hemen tepki vermesek beklesek ve doğru zaman geldiğinde konuşsak. Ama öyle olmuyor. İster tez cahillik deyin ister cahillik veya isterseniz diline hakim olamamak deyin. Ama kendimizi test edersek maalesef susma erdemsiziyiz.

            Sözü siyasete getirmek istiyorum.

            Görüyorsunuz ekranların değişmeyen yüzleri siyasetçilerin hemen her konuda nasıl konuştuklarını.

            Bazı görevler vardır. O görevi yapıp o makamı işgal edenlerin birden fazla konuya hakim olması ve gerektiğinde hemen karar vermesi veya kararları deklare etmesi normaldir. Örneğin bir Başbakanın dış işlerinden, iç işlerine, maliyeden, sağlığa, milli eğitimden enerji ilerine her konuyu bilme ve takip etme zorunluluğu vardır. Doğru olan bu konuların hepsine vakıf olmasıdır.

            Siyasette liderlerinde bu konuların hepsine birden vakıf olması kadar doğal bir şey yoktur.

            Ancak siz tutup her konuda açıklama yaparsanız hata yaparsınız. Dış işleri bakanın maliye politikasını anlatması ne kadar gerçekçi olur. Yada iç İşleri bakanı barajlar hakkında brifing verirse ne kadar doğru olur.

            Yerel politikada da durum aynıdır. Siyasetin azıcık bir yerinde olanlar zaten kendinde konuşma hakkı buluyor. Ancak siyaseti seçimlerde sandığa gitmek kadar yapanlar da her konuda konuşuyor.

            Bizim okuma alışkanlığımız maalesef yok. Günde bir gazete bile okumayan, gündemi takip etmeyen, haberleri sadece çayını yudumlarken görselin yönlendirmesi kadar bilenlerin nerelerde ahkam kestiğini hepimiz görüyoruz.

            Yerel seçimler yaklaştıkça emekliler parkında konuşulan konuların bilmem kaç katının faal siyasetçiler arasında yapıldığını gereceğiz. Bunlara yerel medyanın nasıl çanak tuttuğunu takip etmenizi rica ediyorum. Görün bakın cüzdanı dolu, beyni boş olanların nasıl şişirildiğini.

            Hata yapanların, memleket için deşifre edilmesi gerekirken parmağını oynattığının nasıl haber olup ayyuka çıkarıldığına bakın. Lütfen izleyin bilgi birikimi ile kendini yetiştirenlerin kandil reklamı vermediği için nasıl silikleştirildiğine bakın.

            Susmak erdemliliktir. Siyasetçide susmasını bilmelidir. Her şeyi bileceğim derdinde olmak zorunda da değildir. Basının da “gözünü nasıl kırptı ama” derdinden uzak gerçek konuşmaları ve doğru bilgileri haber yapması gerekir. Gerekir ki konuşan cahiller ağzını açarken bir daha düşünsün. Yoksa kaybeden memleket olur.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net