16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
VAN'DAN ACI HABER
VAN'DAN ACI HABER
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
  YAZARLARIMIZ
EHLAK EHLAK
05 Kasım 2012 Pazartesi Bu yazı 24404 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Epeydir sebebini anlayamadığım biçimde Erol ağabeyin bahçesinde muhabbete ara vermiştik. Belki nedeni benim siyaset sevgimin azalması belki herkesin benim gibi herkesin işsiz güçsüz olmamasından belki de siyasetin hızlanmamasından ara verdik.

            Anlamsız şekilde aslında bu toplantıların koordinesi bana bırakılıyor. Hepimizin ortak bir araya gelme arzusunu birinin ateşlemesi lazım. Böyle düşünce ile hadi bakalım dedik yine. Bir Cuma namazı sonrası toplanalım dedik yine ve koordine ederek eşe dosta haber verdik.

            Kalabalığız yine. Söz zaten kendiliğinden istesek de istemesek de dolaşıp siyasete geldi.

            Abdulselam Vekilin anlattığı bir anekdot siyaset sohbetine yön verdi.

            Bizim oralarda bir siyasetçi var. Meydan mitinginden sonra televizyoncular röportaj için gelmişler. Bizim adayımız benim için üç “E” çok önemli demiş. Üç “E” olmadan olmaz bizim için demiş. Elbette hemen sormuşlar nedir efendim bu üç “E”

            Emniyet demiş. Ekonomi bir diğeri demiş. Öteki ise Ehlak. Anlamamış elbette muhabirler. Tekrar sormuşlar. Ney efendim bu üçüncü anlamadık demişler. Ehlak demiş ehlak.

            Birkaç tekrardan sonra açıklamışlar. Ehlaksızlık almış başını gidiyor. Ehlak olmadan toplum ilerlemez, aile temeli sarsılır, toplum ehlaksız olunca yeni yetişecek nesillerde ehlaksız olur.

            Anlamışlar tabi ki bizim siyasetçimizin Ahlak demek istediğini.

            İşte Ahlak bile diyemeyen ve ne konuştuğunu bile bilmeyen insanların siyaset sahnesinde nerelere geldiğinin ölçüsü çıktı.

            Merkez ilçe başkanına bu anekdot üzerinden serzenişimizi anlattık. Siyasette proje üretemeyen, fikri olmayan, düşünce ve projelerini anlatamayan veya proje kısırı insanların seçilme yerlerini konuştuk.

            İnsanları bir yerlere seçilmeleri için ileri sürerken kim olduğunu ve neye yarayacağını iyi irdelemek gerekiyor. Topluma ne kadar faydası olur, toplumun önüne düşebilir mi iyi hesaplamak gerekiyor.

            Peki öylem mi oluyor?

            Hayır. Asla öyle olmuyor.

            Partilerdeki seçici makamda olanların oy kaygısı olması doğal. Ne kadar oy getireceğini düşünmeleri de normal. Ama sadece maddi imkanları daha iyi olduğundan getirir koyarsanız seçilecek yerlere ne kadar doğru yapmış olursunuz.

            Günü kurtarma çabasında olmaktan başka, Seçilsinde yemişim projesini derseniz işte böyle kısır ve verimsiz hizmetler çıkar ortaya.

            Bu sadece siyasetin seçilmişliğinde böyledir demekte yanlış. Atanmışların görev yerlerini tespit ederken de durum aynıdır. Sadece siyasi düşüncesi bana yakın diye, falancanın yeğeni, şunun kızı bunun oğlu derseniz atanmıştan nasıl verim alacağınızı görmek için uzaktan bakmak yeter.

            Yine iş siyasilerde bitiyor. Hem baştakiler kendilerine hatalarını söyleyen “dost” istemiyor. Alan yanlış kendisine çanak tutan yandaşlar arıyor. Hem atadıkları bürokratların liyakatli olanlarının yerine kendilerinin emir eri olacak, dediklerini yapacak veya yaptıracak elemanlar atıyor.

            Tüm bunlardan kim kaybediyor. Elbet ülke. Milenyum çağında almış olduğu görevi yerine getirmeyen, siyasilerin oyuncağı olan, proje fakiri, beyin fırtınası zayıfı ve her şeyden önemlisi ehlak yoksunu insanlar toplumda söz sahibi oluyor.

            Seçmen yaşı kadar ehlak sorunu da seçerken önem arz ediyor.

            Selam ve dua ile…   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net