19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
BEL ALTI SİYASET
11 Mayıs 2010 Salı Bu yazı 25184 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Boks maçlarında hata olan ve yumruğu yiyene değil yumruk atana ihtar gelmesine neden olan faullü hareketlerden biride kuşak altına veya başka bir değimle bel altına vurmaktır.

Bugünlerde ülkemizde nadiren görülen ama dünya siyasetinde de bizde de örnekleri olan bir siyasi ve etik olmayan olayla gündem farklı alanlara kaymış durumda.

CHP’nin zaman zaman çok kızdığımız ve siyasi görüşüne katılmadığımız tecrübeli lideri Deniz Baykal hakkında üst üste kamuoyuna düşen iki skandal ile gündem birden değişti.

Birincisi; siyasi rakibi konumundaki yeni partileşmeye çalışan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün azmettirdiği öne sürülen suikast olayı. Daha doğru ifade ile iki bacağından vurulmasını azmettirme olayı. Bu tür istihbaratlar devletin organlarına zamanla gelir. Bunların bazıların doğruluğu olurken bazıları ülkeyi kargaşa ortamına sokmaya çalışan kişi yâda kişilerin yapmış oldukları ayak oyunları olarak görülür.

Bu nedenle doğruluğu kesinleşmeden konuşmak yersiz olur. Ama ben inanmıyorum. Yani böyle bir azmettirme olayı olmamıştır. Mutlaka gayri nizami harbin bir bölümü olan ülkeyi kargaşa varmış ve insanların birbirine güvenmediği bir ortam varmış havasına sokmak isteyenlerin oyunu diye düşünüyorum. Yani bir taş at kuyuya sonra kırk akıllı uğraşsın dursun çıkarmaya. Siyasi rakibini yok etme pahasına bile olsa kimsenin ülkenin önemli bir siyasi kişiliğini böyle adice yok etme çabasına gireceğini sanmıyorum. Kaldı ki Sarıgül siyasi arenada takdir toplayarak ilerliyor. Bu tür ayak oyunları ile kazanç sağlama tevessülünde bulunmayacağını değerlendiriyorum.

Gelelim ikinci meseleye;

Deniz Baykal’ın kendi partisinden bir milletvekiliyle çekilmiş kaseti.

Bunun doğru olup olmadığı ayrı bir olay. Eğer doğruysa bazılarına göre “elinin kiri” denilebilir. Bazıları “yanlış etik değil” diye düşünür. Bazıları kendini daha bir namus abidesi görüp “olmaz” diye sesini yükseltir. Bazıları aşka dayandırır ve “seviyorsa normal, olsun ne var yani” der. Siz konuyu hangi açıdan ele alırsınız bilmem. Nihayetinde dedim ya bu olayı herkes kendince yorumlar. Aslında şahsi bir konudur ve kimseyi pek ilgilendirmemeli diye düşünüyorum.

Olayın başka yönüne dikkat çekmek istiyorum. Asıl etik olmayan kongreye az bir zaman kalmışken bu tür bel altı kasetlerin servisidir. Kongrede yine belli bir güce sahip Baykal’ın Genel Başkan olacağı kesinken böyle bir kaset kamuoyunda farklı anlaşılmaya neden olacağından asıl etiksizlik budur.

Anayasa değişikliği maddelerinin anayasa mahkemesine gönderilmesi konusunda hafif bir esneme sinyali veren Baykal’ın bu tür kasetlerin servisi ile bir şeylere zorlanıyor olması da düşünülür.

Bu tür bel altı siyasetin en gelişmiş veya geri kalmış Ülkerlerde bile oluyor olması belki de siyasetin çirkin yüzlerindendir. ABD eski başkanın oval ofis maceralarını tüm dünya izlerken şimdiki başkan hakkında çıkarılan söyletileri de takip ediyorsunuzdur sanırım.

Doğru veya yanış bu tür haberleri çıkarmak, kaset, cd vs malzemelerle desteklemek veya yöneticiler hakkında dedikodu yaparak yıpratmak ahlaki olmadığı gibi toplum tarafından da kabul edilmemektedir, edilmemelidir.

Şahsi konular şahıslarla birinci derecede yakınlarının meselesi olup irdelenmesi topluma fayda sağlamaz.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net