19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
TÜPÜ KAPATACAK BİRİ OLMALI
21 Kasım 2012 Çarşamba Bu yazı 25892 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Arşivin ne kadar önemli olduğunu arşivleyecek bir şeyi olanın daha iyi bildiğini anlıyordum ama Üniversitede dijital arşivleme dersinden zor geçtiğim zaman bende anladım. Hayatın geçenlerini geleceğe aktarmak için şarttır.

            Bende arşiv zedelerdenim. Özellikle ilk yazıları arşivlemekte geç kaldığımdan ve nasıl olsa sitlerde var alırım düşüncesi taşıdığımdan acele etmedim almakta. Site bakıma alınınca da hepsi gitti.

            Ulaşabildiğim en eski yazılardan birinde Filistin ve İsrail meselesini ele almışım. İçimizin yandığını, bu işe çözüm bulunması gerektiğini, Müslümanların zulüm gördüğünü, İsrail’in azdıkça azdığını yazmışım.

            Bir devlet düşünün elindeki toprakları onunla hiç alakalı olmayan, tarihi bir geçmiş ve kültür birlikteliği olmayan ülkeler, bir başka ülkeye veriyor ve topraklarının sınırlarını çiziyor. Köylerini bölüyor, tarlaları bölüyor ve şuradan şurası artık senin değil diyor.

            Haliyle o devletin aklıselim ve duyarlı vatandaşları güçlerinin yettiği kadarı ile “Allahu Ekber” diyor ve sarılıyor taşlara.

            Aradan yıllar geçiyor. Sorunu çözmek bir tarafa daha da kan akması için silahlandırmak ve azdırmaktan geri kalınmıyor işgalci ülke. Şımardıkça saldırıyor, saldırdıkça şımarıyor.

            Başta Yahudi lobisinin aşırı etkin olduğu süper güç diye anılan ülke olmak üzere pek çok ülkenin bu şımarık işgalciye vermiş olduğu destek Müslümanların ölmesine, daha çok ölmesine neden oldu.

            Bu destek kaç tane süper güç başkanı gelirse gelsin sürdü. Yani hiç biri “sen ne yapıyorsun” diyemedi. Çünkü biliyorlar bu katı lobi ile İsrail’e hata yapıyorsun dediklerinde hiçbir başkan o koltukta oturamaz.

            Son günlerde İsrail yine azdı. Bu azmışlık öyle bir boyut aldı ki düne kadar İsrail’de her genel seçim öncesi yapılan Filistin saldırısı gibi düşünülen bu son saldırının daha fazla süreceği, İsrailli yedek askerlerin askere çağrılması ile daha net ortaya çıkmıştır.

            İşte bu Müslümanların gördüğü zulmü haykırmak, günlük koşturmalar içinde dünyada olup bitenlere kayıtsız kalanların dikkatini çekmek, Filistin halkının Türkiye’den de dostu olduklarını bilmesini sağlamak, haklı olarak yapmış oldukları direniş ve karşı koymaya omuz vermek için bir faaliyet yapılacaktır.

            Kırıkkale’de İnsani ve İslami düşünceye sahip derneklerin bir araya gelerek Cumartesi günü öğle namazı sonunda Çarşı Camii önünde yapacakları bu haykırış için toplantılar yapıldı. Vuslat derneği öncülüğünde yapılan bu toplantıya bende âlicenaplık göstererek şahsımızı da davet ettiler. Bizde düşüncemizi söyledik. Fikirlerin konuşulduğu bu ortamda bizim fikrimiz olan Filistin halkının yanında olduğumuzu anlatmak ve onlara destek olduğumuzu farklı şekilde anlatmak için ilimizin plakası olan 71 adet taşın Filistin’e gönderilmesi fikri kabul gördü. Elbette sembolik bir şey ama anlamı büyük diye düşünüyorum.

            Söz konusu toplantıda dernek yöneticileri ve STK temsilcileri fikirlerini paylaştı. Galiba en etkileyicisi Hayrulnisa Derneği başkanının konuşmasıydı. Özetle “Ortadoğu mutfaktır. Mutfakta tüp alev almış. İçeri girilmiyor, tüp patlayacak, mutfak yanacak, ev yanacak, mahalle, şehir yanacak. Birinin bu tüpü kapatması gerek. Sen uzak durursan ben uzak durursam, o bana ne derse kim kapatacak. En azından karıncanın Hz İbrahim’in yandığı ateşe su götürdüğü gibi bizde bu uğurda gereğini yapmalıyız, tüpü kapatmalıyız, kapatmaya adamalıyız kendimizi” dedi.

            İnşallah tüpü kapatmaya yardım etmek için hepimiz 24 Kasım Cumartesi öğle nazmı sonunda çarşı camiinde olacağız. Alın kaşkolünüzü, atkınızı gelin bu yangını söndürmeye. Ola ki bir taşta siz gönderirsiniz ve sizin taşınız ile çözüme gidilir.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Müslüman kardeşin  -  23-11-2012 - 17:48
Sayın Harika Niyaz isimli yorumcu kardeşim. İslam dünyası adına yakarış ve duaya çok ihtiyaç var demişsiniz..Dua edilsin teheccüd namazıda kılınsın tamam.Ancak her şey dua ile olmuyor olmazda.Nedenmi.Her şey ALLAH!ın takdiri iledir amenna ancak islam ülkelerine bir bak. Bütün islam ülkeleri karışık dış destekli iç isyanlar mevcut.S.Arabistan, Katar,ürdün,Irak,Mısır,Tunus,Libya hemen hemen hepsi ABD ve AB nin köleleri göbekten bağımlılar.ABD ve AB ye ters düştükleri anda içlerinde iç karışıklıklar çıkartılarak istikrarsızlaştırıyorlar.Filistinde filistin kurtuluş örgütü ile hamas arasında beraberlik varmı yok.Bu beraberlik neden yok.Bu beraberliği dua ilemi sağlayacağız.Türkiyede PKK 35 senedir var dua ilemi çözülecek.Müslüman yöneticiler önce vatanım ondan sonra diğer islam ülkeleri demelidir.İslam ülkeleri kendi aralarında birlik olamıyorlar çünkü çoğunluğu ABD ye bağımlılar.Önce işimizi sağlam yapacağız yanı süre dua edeceğiz.Duayı her zaman yapacağız.Saygılarımla.
Harika niyaz  -  21-11-2012 - 14:41
İslam dünyası adına buna (içten yakarışa ve şuurlu duaya) çok ihtiyaç var. Suriye\'deki problemi çözemezsiniz siz.. Filistin\'deki problemi çözemezsiniz, Allah\'ın inayeti olmazsa. Bu açıdan da sürekli duaya kilitlenip Cenab-ı Hakk\'a tazarru ve niyazda bulunmak lazım. Arkadaşlarımız her gece kalksınlar, teheccüd kılsınlar. Alsınlar ellerine bir dua mecmuası.. el-Kulubu\'d-Daria\'yı mı alırlar, kendilerinin okudukları bir duayı mı alırlar.. başlarını yere koysunlar... Çocuğu kuyuya düşmüş bir insanın kuyunun başında sızlaması gibi.. doğum esnasında hanımının iniltileri karşısında ona dua eden bir insanın kelimeleri şuurla söyleyişindeki edayla bir dua.. bir tazarru.. bir niyaz!..”
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net