27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
DERSANEM OLMASAYDI
21 Kasım 2012 Çarşamba Bu yazı 38141 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Başbakan’ın sürpriz bir şekilde “Dershaneler kapatılacak” fermanı üzerine ekibi, hiç olmayacak bir iş için kılıf aramaya başladılar. Eğitim Bakanı da çalışmalara başlamış hatta hızını alamamış SBS-YGS-LYS-KPSS-ALES-KPDS, Sürücü kursları, İngilizce hazırlık ve TUS gibi sınavlarının da kalkacağını ve bu sınavlarla ilgili dershanelerinde 2013 yılında kapatılacağını buyurmuştu.

Yurt genelinde tüm dershaneler 12 Kasım pazartesi günü saat 19:00- 20:00 arasında twiitter’da dershanelerin  kapatılması düşüncesine karşı  fikirlerini beyan etti.

dershanemolmasaydı hashtagi TT listesinde Türkiye’de 4.sırayı, Dünyada 5.sırayı, İzmir’de 1.sırayı, Ankara ve İstanbul’da ise 4.sırayı gördü. dershanemolmasaydı etiketiyle 187.362 kişiye ait 1.249.477 tweet kaydedildi. Ayrıca Twittera ait API kodunun limitinin izin vermemesi sebebiyle de 423 bin tweetin kaydedilemediği öğrenildi.

Kişi kendinden bilir işi demişler, benim dersanemolmasaydı gerçekten üniversiteyi kazanamazdım. İki yıl meslek lisesi, bir yıl eğitime ara verdikten sonra iki yıl Kırıkkale Akşam Lisesi’nde okumuş bir öğrenci olarak lise hayatımın pek de verimli geçmediği ortada. Bu şartlarda dershanelerin bana verdiği eğitim öğretim ile ilk yılımda üniversite kazanmıştım.

Bu durumda olan bir kişi olarak duygularını dile getiren arkadaşlarımızı çok iyi anlıyorum.

İşte dersanemolmasaydı’ya birkaç cevap;

Anadolu çocukları YGS'de 1. 2. 3. olmaz, köy kahvelerinde okeye 4. olurlardı.dersanemolmasaydı imkân sahibi gençlerle yarışmak mümkün olmazdı.

dersanemolmasaydı diyemeyeceğim çünkü benim ilçemde adam gibi dershane yoktu. Boğaziçi yada ODTÜ ye gidecekken ancak Ege’yi kazandım.

Eğer ki dershanem olmasaydı kesinlikle sınıfımı geçemezdim .

dershanemolmasaydı ek bilgiler öğrenemezdim ve test çözme alışkanlığım gelişmezdi ve üniversiteyi kazanamazdım.dershanem olmasaydı kendimi geliştiremezdim.dersanemolmasaydı binlerce öğretmen işsiz, binlerce öğrenci eğitimsiz kalırdı!

Kolejde okuyan öğrenciler maça 5-0 önde başlayacaklardı.

Okulda göstermediği dersleri sınavda soran bir yapı karşısında nasıl üniversiteye girebilirdik.

Rüyalarımı anca Adliye'de katiplik yada ormancılık süslerdi ...

80 bin öğretmen daha açıkta kalacaktı.

Dershanem olmasaydı okuldaki derslerin hiç bir yararı olmazdı, ama dershaneler eğitici, öğretici ve eğlenceli yerlerdir.

Dershanem olmasaydı boş zamanlarımı bir şeyler öğrenerek değerlendiremezdim.

Gariban ve düşük gelirli aile çocukları kolejlerde kaliteli eğitim alan çocuklarla aynı şartlarda, aynı kalitede olmazdı.

Okulda verdiği eğitimden memnunmuş gibi davranıp, vicdanını rahatlatan öğretmenler arasında bilgisizlikten körelirdik.

Ben öğretmen olamazdım mesela, mini minnacık öğrencilerim olmazdı?

“Şu dersaneler olmasaydı Milli Eğitimi ne güzel yönetirdik. Derdi bazıları.

Robert Koleji ile Siverek Lisesi öğrencisi aynı koşullarda sınava hazırlanamazdı.

Babamın inşaatında amele olacaktım. Ama şimdi inşaat mühendisi oldum.

Konuları tekrar tekrar dinleyemez, belki de bu kadar iyi öğrenemezdim.

Gitmeyen kazanamayınca, okullar yetersiz kalınca biz de açtık dershaneleri. Dershaneler bu sistemin sebebi değil sonucudur.

Aynı zamanda bir dershaneci olarak, son cümle belki de ortaya çıkan özel eğitim kurumlarını en iyi açıklayan durumdur.

 

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
iso d  -  02-12-2012 - 21:02
Kimseyi zorla dershaneye göndermiyorlar zaten değerli okur arkadaşlar...eğer okuldaki eğitimin yettiğine veya çocuğunuzun zekasının güveniyorsanız göndermeyin dersaneye...sizi zorlayan mı var? herkes zaten göndermiyor..dershaneler kapanınca öğretmenler ne diyecek \"dershaneler kapandı ben çocukların üstüne daha çok düşeyim daha çok şey öğreteyim\" mi diyecek...dershaneler kapanıca öğretmenler özel ders verecekler ve bizlere daha pahalıya malolacak ve devletede vergi vermeyecekler..böyle dahamı iyi? ikinci iş yapanları eleştiren arkadaş kafan çalışıyorsa sende okusaydın da ikinci iş yapsaydın...senin kafa başbakanın dediği birinci köprüye karşı kafa
Bayram Aydoğdu  -  01-12-2012 - 22:28
Dersaneler olmasaydı başbakan gündemi değiştirecek ne bulacaktı bilmyorum.dersaneler olmasaydı sosyal adelet nasıl sağlanacaktı onuda bilmiyorum.Ha sahi başbakanın sosyal adalet diye bir derdi yok çünkü o kendi adaletni dağıtıyor.dersaneler olmasaydı 100 binlerce öğretmen yada çalışan iş bulamayacak işşizler ordusuna katılacaktı.dersaneler omasaydı vergi ve sgk gelirleri daha az oacaktı vs .vs.vs......uzar gider .aslında dersanelerin kapatılması için padişahın fermanına gerek yok okullarda adam gibi eğiim verilir ..sınavları da kaldırır ,dersaneler arz talep sonunuda kendiliğnden kapanır.sahi bideşunu merakediyorum şirketlein ticaret yapmasını nasıl yasklıyorlar oda tartışma konusu..
ali  -  24-11-2012 - 19:59
dersanem olmasaydı bu okulda öğretmen olamazdım.birgivide olamazdım.İyi biri olamazdım.Babam, annem olmazdı.Tamammı ?.Anladınmı?İyi biri olamazdım.
Ali Keskin  -  22-11-2012 - 10:35
Sayın Şahin Mert, zaten okuldaki hocalar ve eğitim bakanlığı işini iyi yapsa dersaneler doğmazdı. Bunun yanında sınavların kaldırılamayacağı, eğitimde yarış bitmeyeceği için özel eğitimde bitmez. Gariban özel ders alamayacaklar ve etüt merkezlerine hiç öğrenci gönderemeyecek. Heralde yazarla veya dersanecilerle sıkıntın var. ama merak etme adını değişir. bu sistem devam eder.
şahin mert  -  21-11-2012 - 13:46
Dersaneler olmasaydı, işçilik, memurluk yapan arkadaşlar ikinci işi yapamayacaklardı, okuldaki ögretmenlerimiz okulda daha iyi ders anlatacaklardı nasıl olsa bunu size dershanede ögretirim demeyecekti,o gariban ekmek parasınıda dershanelere vermeyecekti, v.s devam eder gider degilmi degerli hocam.? bu hükümette ama iş yapıyor ya bunları düzenlemekle cok yanlış işl degilmi cok degerli hocam sizde biliyorsunuz iyi iş oldugunu ama tekerlege comak sokmak işinize gelmiyor. hocam saygılarımla,
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net