17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
ÖĞRETMENİM
24 Kasım 2012 Cumartesi Bu yazı 41738 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

24 Kasım, Millet Mektepleri'nin açılışı ve “Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir”. Diyen Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olması bakımından önemlidir. 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlamaktayız.

 

İnsanlığın yaratıldığında ilk yaratılan meslekti hiç şüphesiz öğretmenlik. “Ben, öğretmen olarak gönderildim”. diyen Peygamber efendimiz bu hususu çok güzel bir şekilde belirtmiştir.

 

Öğretmenlerimiz, bayrağımızın dalgalandığı her yerde kar demeden, yağmur demeden, sınır boylarında, dağ başında, büyükşehirde görev yaparlar.

 

Askerimizin tam teçhizatlı gittiği köylerde bayrağımızı dalgalandıran, PKK kurşunu ile şehit düşen, kaçırılan öğretmenlerimize yan gelip yatıyor demek en kibar tabirle haddini bilmemezliktir.

 

Öğretmenlik mesleğinin özelliğine bilmeyenler tam gün mesaisi diye bir zırva çıkarıp halkı yanlış yönlendirmektedirler. Türkiye’nin alt yapısını, coğrafi ve iklim özelliklerinden dolayı iki ay olan tatillerini  üç ay diye propaganda yaparak halkı yanıltmaktadırlar.

 

Bu tatili yirmi güne düşürmek isteyenlerin eğitimden anlamadıkları ortada. Üstelik öğretmenlerimize yazın verilen bu iki aylık tatil aslında öğretmenlerimizi için değil, öğrencilerimiz içindir. Temmuz, Ağustos sıcaklarında eğitim yapılamayacağını düşünmek lazımdır.

 

Hakikaten öğretmenlik yan gelip yatma yeri. Sene de üç ay tatil, yarım gün çalış diyen milletin vekillerinin yılda üç ay tatilini de yirmi güne düşürmekte fayda var diye düşünüyorum. Hangi mesleğin yan gelip yatma yeri olduğu halkın takdirindedir.

 

Ruh dünyamızın mimarları olan  öğretmenler, çok yönlü ve görevleri gereği, ülkemizin en kültürlüleri olma durumundadırlar. Peygamber mesleği olan öğretmenin bu ülkede kurulmuş her fabrikanın tüten bacasında, dönen çarkında emeği vardır.

 

Milli birlik ve beraberliğimizin teminatıdırlar. Ahlaklı, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan nesiller yetiştiren ve medeniyet bakımdan gelişmemizi sağlayacak olan öğretmenlerdir.

İnsan ustası olan öğretmenler, bizleri ham bir madde olarak ele alır, titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler.

Öğretmenlik eski saygınlığına kavuşturulmalı, genç kuşaklar için çekici hâle getirilmeli, gençlerin meslek tercihlerinde ikinci adres durumuna düşürülmemelidir.

Öğretmenler günü sadece Milli Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmenlerin değil, kapatılarak işsiz kalmaları tasarlanan Özel Dershane öğretmenlerinin de günüdür. Milli Eğitim Bakanı da işsiz bırakmayı düşündüğü öğretmenlerimizin de Bakanıdır. Kamuda çalışan öğretmenlerin haklarını savunan değerli eğitim sendikaları da  unutmasınlar ki dershanelerde çalışan öğretmenlerde meslektaşlarınızdır.

Başöğretmenimizin ifadesi ile “Milletleri Kurtaranların” günüdür. Bütün meslektaşlarımızın, öğretmenlik onur ve sorumluluğu ile hareket eden tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Gününüzü” kutluyorum.   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
hamit pehlivanlı  -  24-11-2012 - 16:32
Şevket hocam güzel şeyler yazmışsınız. Ancak Türkiye\'de \"öğretmenler gününe\" yüklenen bir günlük anlam ile \"öğretmen\"e yüklenen mana aynı ve samimi olmadığı için göstermelik merasimlerden öteye gitmemektedir. Şahsi kanaatim budur. Lakin göstermelik programlardan öteye gitmese de yine de kazanılmış bir merasim hakkıdır(!)Katbetmemeye çalışalım. Ben de bu işe yıllarını vermiş biri olarak gününüzü kutluyor, öğretmenlerimize başarılar ve bu geçim dünyasında sabırlar diliyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net