20 Mart 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Reflektör Tak Görünür Ol
Reflektör Tak Görünür Ol
Köy Köy Geziyoruz
Köy Köy Geziyoruz
Öztürk bizlerin sesi olmuştur
Öztürk bizlerin sesi olmuştur
Saygılı’ya destek istediler
Saygılı’ya destek istediler
  YAZARLARIMIZ
DÜN GECE BİR RÜYA GÖRDÜM
27 Kasım 2012 Salı Bu yazı 12875 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İki bayrak vardı. Biri kan kırmızısı, diğeri bembeyaz. Üzerlerin de hiçbir işaret yoktu. Tanımadığım bir adam “Bunun ikisini bütünleştirmeliyiz ama nasıl diye kendi kendine konuşuyordu.”

“Hayırdır inşallah” dedi çocuğum. Durakladı bir an“……. şehidimiz var bu gece“dedi. Sanki birisi kafama bir kurşun sıkmış gibi içim titredi nutkum durdu dokunsalar ağlayacağım. Aslında geçtiğimiz Ramazan bayramından beri böyleyim. Bayramlar sevinçtir ferahlıktır mutluluktur kavuşmaktır.

 Biz bayram arefelerin de dip köşe temizlik yapar, çocuklarımıza yeni giysiler, çikolatalar şekerler alırız. Günler öncesinden bayram harçlığı vermek için para bozdurmanın telaşına düşer büyükler. Çocuklarımız zengin değil, mutlu olsunlar gözlerinin içi gülsün diye. Bayramları bayram gibi yaşasınlar diye. Siz, bizim çocuklarımız için bayramlık bomba hazırlayanlar! Nasıl hastalıklı bir ütopyanın çocuklarısınız? Gün aşırı dokuz şehit, on şehit, otuz şehit… En anlayamadığım şeyde birileri çıkıp şehit haberlerini kanıksadığımızı iddia ediyorlar ya o. Böyle bir şeyi kanıksamak mümkün mü Allah aşkına? Siz bizi ne zannediyorsunuz? Her birisi farklı bir değer. Bir başka can. Bir başka yaşama sevinci. Ama hepsi oğlum gibi oğul. Eskiler derler ki anne baba öldüğü zaman evlatların kalbinde kocaman bir ateş düşer gittikçe körelir küçülürmüş. Ama bir evlat öldüğü zaman ana babaların yüreğine düşen ateş her geçen gün büyür yakar kül edermiş. Ortada yürekleri yangın yeri alev topuna dönmüş bunca şehit yakını var. Böyle bir şeye alışılır kanıksanır mı? Elbette alışılamaz. Ama acı şekil değiştirmiş. Bir baba şehit oğlunun başucunda ağlamayacağım, diyor. Siz de ağlamayın sevindirmeyin ş…zleri. Bir başkasının kız kardeşi karaları bağlamamış başında kırmızı bir eşarpla duruyor şehidinin başucunda. Her birisi cennette açan bir gül gibi uğurlanıyor aile ocağından. Şehitler ölmez, vatan bölünmez sloganları ile. Amenna elbette şehitler ölmez. Ama çocukları yetim, eşleri dul ana babaları evlatsız kalır. Vatan için dünyaya bedel bir can veren şehidin ardından bir dünya yıkılır kocaman yeri doldurulamayan bir boşluk doğar. Asla alışılamayan kanıksanamayan kocaman bir boşluk. Üstelik sadece yakınlarının değil insanlığın yüreğine düşer ateş. İnsan olan Adem’le Havva’dan doğan her anne her baba her evlat, eş, dost, arkadaş, sevgili yanar tutuşur can evinden.  Bu sessizlik bu kabulleniş devlet geleneğini benimsemiş bir ırkın erdemidir kanıksamak değil. Onun için hiç kimse nasılsa millet alıştı bu iş böyle gider biz bildiğimizi okuruz diye düşünmesin. Yüce Rabbimiz Kur’an’ı Kerim de buyuruyorlar ki “Kim zerre kadar şer işlerse işlediği şerrin karşılığını, kim de zerre kadar hayır işlerse işlediği hayrın karşılığını görecektir“(Zilzal Suresi) hem bu dünyada hem öbür dünyada.

Evlat,  Beni yaktın, yıktın  

Pırpır edip, minimini   Kuşlar gibi 

Uçup gittin. İçin için kül olan  

Yangınlardayım şimdi ben

İçimi dondurdun  

Buz kesti yüreğim  

Kor alevler üstüne yağıp  

Eriyen karlardayım ben                                             

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
bahattin akyön
Seyfettin Çetiner
Kırlangıçoğlu Oktay
İsmail Tekpınar
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mart 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net