28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
AZGINLIĞIN ÖLÇÜSÜ
30 Kasım 2012 Cuma Bu yazı 32694 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ölçülü olmak erdemli olmayı gerektir. Bunu herkes bilir. Yemede ölçü, içmede ölçü, gezmede ölçü, konuşmada ölçü. Eğer ölçüyü kaçırırsanız en azından en yakınlarınızdan ikaz yersiniz. Kaldı ki size uzak olanlar belki ağza alınmayacak sözler ile sizi eleştirir ölçüsüzlüğünüz için.

            Birde bunun ölçüsü falan olmaz dedirten olgu ve olaylar vardır. Az terör, az katillik, az hırsızlık gibi. Yani azı çoğu olmaz bu olguların.

            Haberlerde mutlaka okumuşsunuzdur. Hatta ekranlarda gösterdiler sanırım. Terör örgütü denen ölçüsüzler Bitlis’te bir köyden elektrik çalmışlar. Bu elektriği beş kilometre uzağa bir mağaraya çekmişler.

            Daha öncede biliyorsunuz dağa LCD televizyonlar taşırken yakalanmışlardı. Bunu yani lüksü yaşama arzularını veya yaşadıklarının bizzat örneğini görmüş birisi olarak bu cesareti nerden aldıklarını sormak gerekiyor.

             Hemen bu cesareti seninde mensubu olduğun parti falan diyerek sığ düşünceye girmemek lazım.

            Bin birinci kere söylemekte bir beis görmüyorum. Ölçüsüzlük gibi terörü bir partinin sorunu görmekte çok yanlıştır. Bu illet partiler üstü bir sorun olarak yaklaşık otuz yıldır üzerimize yapıştı.

            Efendim terörün ölçüsü mü olur? Tabi olarak yapabileceklerini yapacaklar, kullanabildiği tüm enstrümanları kullanarak eylemlerini gerçekleştirecekler ve tüm alanları kullanacaklar denilecektir. Doğrudur.  Onlar ellerinden geleni yapacak ve kendilerine alan oluşturacaklar. Bizim yani düzenli devletinde elindeki tüm imkanlar ile bunların planını bozmak olacak.

            Ancak; demek istediğim bir köyden beş kilometrelik bir mesafeye elektrik alarak orada hayatı idame yapanlara bölge halkının zayıf hatta olmayan tepkisidir. Görülmemesi bilinmemesi mümkün değil. ilk bağlandığı andan itibaren o mesafeye gidene kadar köylünün olaydan uzak olması düşünülemez.

            Bölgeyi hasbelkader bilen biri olarak o köylülerin terörden çektiklerini anlıyoruz. Devletin kolluk kuvvetlerinin her dakika korunması mümkün olmadığından bölücü örgütün olağan dışı isteklerine “eyvallah” demek durumlarını olduğunu da anlıyoruz. Ancak her şey burada bitmiyor.

            Senin köyündeki kentindeki okulu yakarak senin çocuklarını cahil bırakacak, bilinçlenmesini engelleyecek sen sesini çıkarmayacaksın. Senin evindeki iki ekmekten birini alacak yine sesin çıkmayacak. Çocuğundan birini alacak yine gıkın çıkmayacak. Tamam, can tatlı ama insan bir dönem sonra kendinden çok çoluk çocuğu için yaşıyor. Senin tüm haklarına ortak olup özel her şeyine adeta eş başkanlık yapıp tasarruf edenlere de dur demek gerekmiyor mu?

            Canına namusuna her şeyine el atan terörün ekonomine de el atması doğal görülebilir. Ama bu duyarlı devlet tarafından engellenmeli. Benim köyüm Başkente yüz km bile uzak değil. Köyümüzde su akmıyor. Nedeni araştırıldığında bir dönem suyun verildiği ancak ödemenin hepsi yapılmadığından kesildiği görülüyor. Kesinlikle borcunu ödemeyenlere olumlu bakmıyorum. Ama terörün çok olduğu bölgede elektrik ve su parasının ne kadar ödeniyor çok merak ediyorum.  Emin olun binde biri devlete dönmüyor. Yani tahsil etme imkanı olmuyor. Hal böyle olunca köye giren ve ödenen miktar elektrik orantılı olmayınca da kaçak böyle oluyor. Isınması dahil tüm kullanımını yapıp ödeme yapmayınca dağa da elektrik çekilir ovaya da. Korkarım yakında kandile de buradan trafo koyarlar.

            Lafın kısası; azgınlık yapan teröre ve destekçilerine devletin daha fazla kontrolü gerekiyor. Tamam dağda terörist aramak zor ama sayacı belli, gireni çıkanı belli hesabı çıkarılan malzeme ve gereçlerin kontrolü yapılmalı, kaçaklar engellenmeli ki bu azgınlıkların önüne geçilsin.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
zafer  -  01-12-2012 - 16:14
dağdakilerin azgınlığından önce, milletin meclisindekilerin azgınlığına bakmak gerekir. adamlar gözümüzün önünde ülkeyi bölüyor, açlık grevi ayağına tüm istediklerini elde ediyor ve biz bunları sadece seyrediyoruz. hatta dağdaki teröriste ağlamayanı da insanlım dışı ilan ediyoruz. önce bunları düşünmeli...
Selime  -  01-12-2012 - 07:58
Azgınları azdıran kim? Ömrümü askerliğe verdim diyen emmioğlum senin yerin seni anlamayanların yanımı.Gerçek kimliğini bulacağın ve gerçek yerin olan yerde siyaset yap. yada yapma seni herkes teröre kolunu kaptıranların yanında bilmesin.
Hüsnü KAPLANLAR  -  01-12-2012 - 07:53
Sayın Güventürk; Siz baştan balamışsınz bana sizin mensup olduğunuz parti yaptı demeyin dye.İyi tamam da öyle değilmi? Tamam terör bugünün sorunu değil. Seksenli yılların başından beri bu illet başımızda. Peki bu kadar tavizi kim verdi. Özal mı?Ecevit mi? Tansu Çiller mi? Erbakan mı? Demirel mi? Kim verdi. Azgın başlığı güzel. Verikçe azmak diye buna derler. Bu sorun Kürt sorunu değil elbet. Terör iletti ise szinde daha önceki yazılarınzda söylediğiniz gibi bölge halkının desteği ile olur. Peki köyünden elektrik çekeni ihbar etmeyn köylü nedir bu durumda?Neyse siz o partide olmamalısnız.Hala Akp içinde durmanızı analmıyorum.
yusuf güventürk  -  30-11-2012 - 22:47
Allah bu ülkenin evlatlarını, terör illetinden korusun. Kalemine sağlık Fazlı hocam.. Saygılar..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net