19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ANTEPLİ MUHİTTİN
04 Aralık 2012 Salı Bu yazı 35282 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yeşerir baharı görüp dalları,
Bir hoş kukuludur gonca gülleri,
Gezme Avrupa’yı görme illeri,
Vatanın bağrında var Kırıkkale,

            M. Sungur taş yazdığı dörtlüklerin içinde Kırıkkale’yi böyle anlatıyor. Anadolu’nun bağrında köyden kısa sürede il olmaya kadar yükselmiş, ülkemin belki de en hızlı kendi alanında büyüyen şehri olmuş Kırıkkale.

            Herkesin kendi memleketi kendine bir başka güzel gelir. Kimin karlı dağları güzel gelir, kimin düz ovası, kiminin denizi hoştur, kimin kıraç toprağı üzerinde yaşayana haz verir.

            Kırıkkale çok enteresan bir şehir. Çok çabuk büyümüş ve çok göç almış. Her ilden insanlarımız gelmiş buraya yerleşmiş. Özellikle Makine Kimyanın Makine Kimya olduğu zamanlarda gelmiş iş sahibi aş sahibi olmuşlar. Buradan evlenmişler ve eş sahibi de olmuşlar.

            Zaman içinde içimizi yakan sebeplerle bu 72 milletin toplandığı Kırıkkale MKE’yi kaybetmeye başlamış ve o eski özlenen tablo gitmiş. Karamsar değilim ama bilirim o zamanları. Binlerce insan sabah akın akın işe gider, akşam saatlerinde otobüsler, dolmuşlar hatta bilirsiniz tenler işçi taşırdı gerisin geriye şehre.

            Bu işlerinin kaybolması ve küçülmesi ile şehirde o işçi şehri özelliğini yitirmiş ve işçi emeklileri derneği başkanı Basri keskin ağabeyin söylediği elli bine dayanan emeklinin olduğu şehir olmuş.

            Bu şehirde ne cevherler yetişmiş. Bir sebeple bunların onlarcası yüzlercesi şehirden uzaklaşmış. Bu uzaklaşmanın nedeni elbette daha iyi ortamlarda iş sahibi olmak ve kariyer yapmak olmuş.  

            Bu terk eden veya uzaklaşan insanlar Memur olarak yetişmişse Kırıkkale’nin siyasileri veya o ana kadar gelmiş bürokratları onları değerlendirememiş ve Kırıkkale’ye hizmet etme fırsatı bulamamışlar.

            Giden bu insanlar ekonomik olarak “iyi” konuma geldiklerinde şehre dönmesi gerekirken orda burada kalmış, yatırım yapacaksa maalesef başka yerlerde yapmışlar. Pek çoğunun Kırıkkale’ye faydaları olmamış.

            Ancak bunların arasından istisnalar da çıkmış. Bugün bu gönlü Kırıkkale ile dolu biri ile tanıştım ve size anlatma gereği duydum..

            1985 yılında Astsubay olarak ayrılmış Kırıkkale’den. Kısa sürede çalışıp çabalayıp, kendini kanıtlamış ve girmiş sınava subay olmuş. Jandarma teşkilatı içinde yüzbaşılığa kadar gelmiş ve yeter demiş emekli olmuş.

            Bu insan benim de içinde olduğum bir grup insan gibi cami ev arasında gidip gelmeyi yeterli görmemiş ve iş hayatına girmiş. Genellikle yine kendimden örnekle emekli parasını eve yatırıp köşesine çekilmemiş ve aldığı emekli ikramiyesini şirkete aktarmış.

            Kısa sürede şirketi büyütmüş. Kırıkkale’ye yatırıma gelmiş sıra. Yenişehir’de iki adet işyeri açmış. Biri tabldot yemek alanında öğrencilere hitap edecek şekilde hizmet derken biri elit bir restoran olarak hizmet veriyor.

            Her iki iş yerinde ayrı ayrı müdürleri var ve ortalama otuza yakın personel çalışıyor. Kısa süreli sohbetimizde işyerinin restoresi ile mevcudu elliye yakın hale getireceğini söyledi. İnanıyorum bu azimli insan bunu yapacak.

            Antepli adında açılan bu nezih yerlerin sahibini size anlatmamın nedenini sanırım ifade edebildim. Herkesi sağa sola yatırım yaparken bu insan memleketine hizmet ediyor. Memleketinin insanına ekmek veriyor. İşte bizim Kırıkkale olarak buna ihtiyacımız var. Bizden yetişenlerin bize hizmet etmesi ile bu memleket büyür gelişir. Aksi halde önce ilçe sonra belediyeliği kapanan belde ve en sonunda da Kırık köyüne kesin dönüş yaparız. Bu nedenle bu muhittin Özçelik kardeşimi tebrik ediyorum.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
bizim ora  -  04-12-2012 - 19:29
Dörtnala gelip Uzak Asya\'dan Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim...Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi KARDEŞÇESİNE, bu hasret bizim...
kaan   -  04-12-2012 - 15:46
evt çok dogru kırıkkaleliler kırıkkale için bişeyler yapmalı artık ev alıyım 300-500 kira getirsin zihniyetini sonlandırmalı
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net