04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
SERBEST KIYAFET
08 Aralık 2012 Cumartesi Bu yazı 35030 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir milletin geleceği  o millete verilen eğitimle belirlenecektir. Bu sebeple bir eğitim milli politikamız olmalı ve hükümetler değişse bile eğitim politikamız değişmemelidir. Tabiî ki hakikat bu beylik cümleye hiçte uygun değildir.

Maalesef ülkemizde üzerinde en fazla oynanan bakanlık Milli Eğitimdir. Birinin yaptığını arkasından gelen hemen değiştirmektedir. Eğitimde yapılan düzenlemelerin sonuçlarını almak için yeterli süre beklenmeden hemen yeni bir uygulamaya geçilmektedir.

Güya fikirlerine göre bir kuşak yetiştirmek amacıyla sistemle oynanırken, kadrolaşmak için de bürokratların tırpanlanmasından hiç çekinilmemekte, sürgünler, kovuşturmaların hiç arkası kesilmemektedir.

Mevcut iktidarın 10. yılında üç Eğitim Bakanı gelmiş, üçü de ayrı bir sistem getirerek gençlerin geleceğiyle adeta kumar oynamışlardır.

ÖSS’den YGS ve LYS’ye OKS’den SBS’ye hızlı bir geçiş yaşanmış, henüz bunu hazmedememişken, 4+4+4 ile hepten allak bullak olduk.

Arkasından bir bomba daha Dershanelerin kapatılması meselesi derken, kucağımızda serbest kıyafeti bulduk.

Halkın yaşantısı ile ilgili uygulamalarda toplumun nabzını tutmak, istişare yapmak, bilim adamlarına danışmak gerekmez mi?

Veli rahatsız,

Öğretmen rahatsız,

Öğrenci rahatsız.

Niye yapıldı bu değişiklik anlaşılmaz doğrusu.

Serbest kıyafet uygulaması 90’lı yıllarda uygulanmıştı. Pilot uygulamalar Eskişehir’de bir yıl Kırıkkale de de ancak iki ay gibi kısa bir dönem uygulanabilmişti. O dönemin eğitimcileri çok iyi anımsayacaklardır.

Serbest kıyafet zengin fakir ayrımını daha artıracaktır. Gençler arasında mesafe olacak, kıskançlıklar, gösterişler ortaya çıkacaktır. Hatta öyle öğrenciler olacak ki öğretmenlerinden daha şık, daha pahalı kıyafetlerle okula gelecekler. Her şeye maddi gözle bakan bu gençler  artık öğretmenlerine  saygı duymamaya başlayacaktır.Güya bakanlığın savunusu, Okul çevrelerinin aynı olması sebebiyle bir sorun oluşturmayacaktır. Dese de bu hiçte ikna edici değildir. Çünkü sadece Kırıkkale için bile düşünsek en merkezde ki okulda askeri ücretle geçinmeye çalışan bir aile ile zengin bir ailenin çocuğu aynı sınıfta olabilir.

Üstelikte liselerde SBS sınavı ile giren öğrencilerin hepsi de farklı sosyal çevreden gelen çocuklardır. Ergenlik döneminde çocuklar için büyük bir sıkıntı oluşturacaktır.

Serbest kıyafet uygulamasında özellikle kalabalık okullarda öğrenci olmayan gençlerin okula girebilirler. O kalabalıkta giren çıkan belli olmaz. Kontrol ve güvenlik mümkün olmayacaktır.

ABD, İngiltere, Japonya gibi bir çok gelişmiş ülkede bile serbest kıyafet uygulaması devam ederken bizde bu uygulamanın başlatılması akla başka sorular getiriyor.

Saçlar serbest olacak. Artık erkeklerde kızlar gibi dilediği gibi saç uzatacaklar. Hatta jölelerle değişik değişik şekiller bile verebilirler.

Forma uygulaması ve kısa saçta bile bir çok sıkıntılar yaşayan öğretmenler, okul idarecileri artık birer kontrol memurlarına dönecekler. Onun etek boyu, bunun yırtmacı, şunun saçı başı derken öğretime sıra gene gelmeyecek anlaşılan.

Ekonomide, dış politikada, siyasette ben yaptım odluyu tamam anladıkta, eğitimde bari bunu yapmayalım. Günümüz için değilse bari geleceğimiz için.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ŞAMİL ÇEÇEN  -  12-12-2012 - 00:23
işletmeci zihniyet evet memlekette eğitimci kıtlığı var milli eğitim bakanı işletmeci bir önceki bakan da avukattı 800 bin öğretmen ve 16 milyon öğrenciyi işletmeci ve avukatlara emanet ettik herkes işini yapsın enerji bakanı niye öğretmen değil SIRADA NE VAR TAHMİN EDİN DOSTLAR İSTİKLAL MARŞINA KATILMA ZORUNLU DEĞİL DİYECEKLER BAYRAK ŞİİRİNİ KALDIRDIKLARI GİBİ YANİ MİLLİ OLAN HERŞEYE SAVAŞ AÇTILAR NE BEKLENİR Kİ HALA ÇIKIP SIKILMADAN OYLARIMIZ %51 DİYORLAR YA GEL DE KAFAYI YEME SAHİ DOKUNULMAZLIK NE OLDU FIRINDA MI DOLAPTA MI YA ISITACAKLAR YA DA DONDURACAKLAR İMRALI FERİBOT SEFERLERİ DE BAŞLADI YAKINDA EV HAPSİ OH GEL KEYFİM GEL YE KÜRKÜM YE NE DEMİŞLER BOZACININ ŞAHİDİ ŞIRACI MECLİSTE DOKUNULMAZLIK PAZARLIKLARI HIZLA DEVAM EDİYOR BAKALIM MEVLAM NEYLER EYLERSE GÜZEL EYLER
A.Yıldırım  -  08-12-2012 - 18:56
Sayın hocam, \"ABD, İngiltere, Japonya gibi bir çok gelişmiş ülkede bile serbest kıyafet uygulaması devam ederken bizde bu uygulamanın başlatılması akla başka sorular getiriyor.\" demişsiniz. Hocam yukarıda zikretmiş olduğunuz ülkelerde serbest kıyafet yok. Aksine okullar kıyafetlerini kendileri belirliyor. Birçok avrupa ve dünya ülkelerinde okul kıyafetleri okul yönetimi ve okul aile birliği tarafından belirleniyor. Yani aileler okul yönetimi ile karar alıyor. Devlet eğitim mürfedatını belirlerken sadece genel esasları belirliyor. Okul yönetimine de yetki veriyor. Kılık kıyafet konusunu okul belirliyor, devlet değil. Ayrıca geçen tv de serbest kıyafet tartışmasında bir konuşmacı bdp nin ve kck nın doğu illerimizde öğrencileri peşmerge kıyafetinde gönderebileceğini belirtiliyor. Neler olabileceğini hayal bile edemiyorum. Bu karar aklı selim bir karar değildir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net