27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ATEŞ ÇEMBERİNDE ASKERLER
10 Aralık 2012 Pazartesi Bu yazı 26196 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hani bir söz vardır etraftaki olumsuzlukları anlatıp, etrafındakilerden olumsuz etkilenmemek için söylenen. “etraf ateş çemberi “deriz. Her yan ateşle çevrildiğini ve kurtuluşun zor olduğunu anlatır.

            Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın gerçekten vazgeçilmesi çok zor olan güzide ülkemin de etrafı öbek öbek yanan bazen cılızlaşan bazen harlanan alev kümeleri ile dolu.

            Batımızda nerdeyse topraklarını satacak durma gelmiş ve iflas etmiş bir Yunanistan var. Memurları ayrı isyanda, iççileri ayrı. Öğrencileri harçtan memnun değil, ev kadınları tencereye konacak malzemeden yoksun. Çiftçisi üretemiyor, esnafı satamıyor.

            Bu yokluk içinde kuyruğu dik tutmaya çalışsa bile artık Avrupa birliği içinde bile kambur olduğunu herkes kabul ediyor. Ekonomik krizi sadist politikacıları ile biz düşmanlıkta kullanabilirler. Yani ülke içinde birliği sağlamak için gereksiz ve fütursuzca bizlere çatmaya çalışabilir. Bunun en büyük örneğini zaman içinde bu siyasilerin basına yansıyan sözlerinde görüyoruz.

            Suriye malum. Yanıyor. Bir zalim insan vatandaşına nasıl baskı yapıyor herkes görüyor. Kırıkkale’de sokakta gezen yabancı insanları görüyoruz. bunların bazıların Suriyeli olduğu biliniyor. Yani bu zalim insandan kaçanların sığındıkları ülke oldu Türkiye. Allah kimseyi vatanından ayırmasın. Ülkemizde ne kadar rahat olurlarsa olsunlar nihayetinde topraklarından, evlerinden bazıları eş ve çocuklarından uzak yaşamaya çalışıyorlar.

            Suriye’deki bu zulme destek veren bir başka yanı başımızdaki ülke Rusya’dır. Rusya bu zalime destek vermek için zaten ezelden beri çokta dost olmadığı ülkemiz üzerinde dünyaya mesaj veriyor.

            Başka bir komşumuz İran’ın Nato’nun attığı her adımdan nasıl rahatsız olduğu aşikardır. Ülkemizde konuşlanan her silah bataryasını kendisine tehdit sayıyor ve her fırsatta bizimle didişiyor.

            Ermenistan ve Gürcistan arasındaki Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki yani kuzey komşularımız arasındaki sorunların bizlere endirekt yansımazsının olduğu görülüyor. Belki şimdilik esasıyla bize sorun çıkarmıyor görünseler de yarın için başımızı ağrıtacakları kesindir.

            Bir başka sorunlu komşumuz Irak’tır. Kendi aralarında birliği sağlayamadıkları için bölge bölge bölünmüş durumdalar. Barzani’nin başını çektiği bölge nerdeyse artık ayrı bir devlet gibi hareket ediyor. Burada olan ayrılık ve tek sessizlik direk Türkiye’nin terör sorununu ateşliyor.

            Etrafımız gerçekten ateş çemberi. Bu çemberin içinde zaten yana bir ateş var. Buda terör konusu. Başımızın bitmeyen belası zaten alev alev bizi yakıyor. Belki kış nedeniyle şimdi şehit sayısı azaldı ama bitmemesi için dış destekler ve düşmanlar ellerinden geleni gösteriyor.

            Şimdi tüm bu tespitlerden sonra bugün basına yansıyan bir habere şaşırıyoruz. Asker sayımız Mart ayında 714 bin iken Aralık ayında 644 bine düşmüş. Yani 9 ayda 70 binlik bir azalma olmuş.

            Bu azalma profesyonelliğe geçiş içinse sorun yok gayet güzle olur. Ancak başta ekonomik kaygılarla küçüldüyse o zaman kötü. Açıklamada bu yer almıyor. Tabi olarak daha etrafımızdaki ateş çemberinde dik durmalıyız ve güçlü ordumuz ile ayakta kalmalıyız. Devlet elbet tek silahlı kuvvetlerden oluşmuyor, diğer alanlarda bir o kadar önemli ama bu hayati önemlidir.

            Uzun lafın kısası bu coğrafyada bakilik için güçlü ordu önemlidir. Başka kaygılar ile küçülme lehimizde olmaz.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
okuyucu  -  09-01-2013 - 20:34
Saygıdeğer kardeşim profesyonelliğe geçiş falan yok profesyonelliğe geçiş projesi olarak SÖZLEŞMELİ ER fiyasko, Türkiye genelinde 930 Sözleşmeli er müracaat etti. onlarda iki yıla kadar sözleşmelerini fes ederler oda tamam olur. Devlet elbet tek silahlı kuvvetlerden oluşmuyor GÜÇLÜ ORDU ...........
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net