04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
MKE
13 Aralık 2012 Perşembe Bu yazı 50715 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale’nin varlık sebebi olan MKE kurulduğu günden itibaren çevre illerden göç almış ve bugün ikiyiz bin nüfuslu şehir ortaya çıkmıştır.MKE’de işe girmek amacıyla çevre şehirlerden Kırıkkale’ye göç edenler, hem Kırıkkale’yi oluşturmuş, hem de Kırıkkaleliyi, yani anlayacağınız Kırıkkaleli Kırıkkale’de ikamet edene denmiştir.MKE Kırıkkaleli’nin ekmek teknesi olmuş, neredeyse her aileden en az bir kişi MKE’de çalışır hale gelmiştir.Dededen toruna iş kapısı olmuş, MKE sinemamız olmuş, lojmanımız, parkımız, lokalimiz, spor kulübümüz yani her şeyimiz olmuş, bizim için sanki kendi malımız, iş yerimiz haline gelmiştir.

 Bugünlerde MKE camiasında yeni bir heyecan var. Mühimmat Fabrikası ve Silah Fabrikasına toplamda 78 işçi alınacak.

 Daha önce işçi alımlarında olduğu gibi yine Kırıkkalelilerin işe alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Başvuru şartlarına göre Kırıkkale ili sınırlarında ikamet edenler tercih sebebidir denilse de nüfus idaresinden ikamet belgesi almaktan kolay bir şey yok. Bu sebeple mülakatta tercih edilenin gerçekten Kırıkkale’de ikamet edenlerin olmasını istiyoruz. Bu konuda da en fazla herhalde kendini Kırıkkaleli hisseden Milletvekillerine düşmektedir. Ardından Kırıkkaleli bürokratlar ve nihayet işçi sendikasına iş düşmektedir.

 Açıkçası Cumhuriyet Meydanının, Zafer Caddesinin yerini bilmeyenin fabrikalarda işçi olmasını istemiyoruz. Başka şehirlerden işçi alımına karşı çıkmamızın gerekçesi dar bölgecilik zihniyeti olarak düşünülmesin. İşçi kadrolarında ve yerel yönetimlerde o bölgenin insanına öncelik tanınması bölge insanını da koruma adına bütün Türkiye için doğru bir uygulamadır diye düşünüyorum.

 Bunun yanında MKE’ye bağlı Ankara Gazi Fişek Fabrikası ve Makine Sanayii’nin mevcut yerlerinden taşınması kararı kesinleşti. MKE’nin fabrikalarının en fazla Kırıkkale’de olması, mevcut Kırıkkale’de ki fabrikalarda uygun arazilerin bulunması gibi şartları da düşünürsek aslında işin doğası ve doğrusu bu fabrikaların Kırıkkale’ye taşınmasıdır. Yine kendini Kırıkkale’li hisseden vekillere iş düşüyor. İktidar dönemleri boyunca hiç yoksa seçildikleri şehre  bir çivi bari çaksınlar.

 İş işten geçmeden güç birliği toplantılarında bu hususun görüşülmesi şarttır. Tabiî ki sadece görüşmek yetmez, Başbakanında dediği gibi yemek yiyip dağılmak zamanı geçmiştir. Zaman artık icraat zamanıdır.Kırıkkale bu tarihi fırsatı kaçırmamalıdır. Yeni yatırımların olmadığı, istihdam alanının artmadığı, her geçen gün göç veren bir şehre en az yedi yüz ailenin gelmesi şehrin ekonomisini canlandıracaktır.Kırıkkale halkının da bu anlamda iktidara baskı yapması, sivil toplum örgütlerinin lobi faaliyetleri yürütmesi gerekmektedir.Velhasıl MKE’nin şehre kattıklarını düşünürsek, artık şehrinde MKE’ye sahip çıkması gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
m. emin erkoç  -  19-12-2012 - 19:32
değerli kardeşim kırıkkalemiz için hayati önem taşıyon konuları kaleme alarak şehrimizin gelişmesine büyümesine ilgilileri uyararak katkıda bulunuyorsunuz çok ama çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim
71 71 71  -  19-12-2012 - 05:03
Şevket Bey güzel bir yazı tebrikler. MKE\'nin Kırıkkaledeki fabrikalarının modernizasyonu ve ar-ge çalışmaları için Kırıkkale Üniv. katkısının ne aşamalarda olduğunuda yazarmısın. Şehir dışında yaşayan bir Kırıkkaleli olarak şehri simgeleyen halka açık güzel bir silah müzesininde olması gerekliliğinide düşünüyorum.
şahin mert  -  18-12-2012 - 11:06
hepimize hayırlı olsun bakalım
Fazlı  -  15-12-2012 - 10:59
Hocam ; haklısnız yazınızda. Önce MKE yi bu hale getirenler utansın her kimlerse. Yazık bir şehrin varoluş nedenini eritmişler. İkincisi diyorsunuz ki siyasilere Kırıkkale halkı baskı yapsın.Gerek var mı? Siyasilerin bunu bilmesi gerekmiyor mu? Bilmeliler yoksa koca ilin erimesi ile kasabanın siyasisi olurlar.
Mehmet gençer  -  14-12-2012 - 19:43
Sayın özsoy cennetliksin.
ismail kaya  -  13-12-2012 - 23:10
hocam bu konuya 4 yıl öncede derste değinmiştiniz.. tam isabetli bir konu olduğunu düşünüyorum..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net