27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BAŞARMADA EKİP ÖNEMİ
14 Aralık 2012 Cuma Bu yazı 30745 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Nerede hangi pozisyonda olursa olsun, bir konuda başaran, dalında başarılı olan tekraren isteniyor.

            Gazetelerde çok yer alan bir haber, internet ortamında tabiri caizse yorum rekoru kırdı. İstanbul büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş yapılan ankette çok büyük oy oranı ile birinci seçilmiş.

            İlginç olan rakip denilebilecek anket şirketi tarafından yapılması ve ilk yorumun daha doğru ifade ile anket şirketinin genel yorumu bu gidişle Kadir Topbaş’ı kimsenin deviremeyeceği yönünde olmuştur.

            İstanbul bazı ülkelerin nüfusundan kalabalık bir şehirdir. Dolayısıyla yönetim çok kolay değildir. Her alanda sadece yönetici değil alt kadrolarında bilgili ve donanımlı olması gerekiyor. Haliyle Büyükşehir Belediye Başkanlığına gelmiş bir şahsiyetin kendi ekibini doğru oluşturması kaçınılmazdır. Ancak bu seçimde hata yapma olasılığı da var.

            Kadir Topbaş’ın bu kadar teveccüh görmesinin baş nedeni tartışmasız kendi kişisel özellik ve yetenekleridir. Ama ardındaki ekibinde bir o kadar fonksiyonu var diye düşünmek abartı olmaz.

            Ülke büyüklüğünde bir ili yönetmek ve ardı ardına tekraren istenmesi mensup olduğu parti içinde bir şans ve bir övünç kaynağıdır.

            Biz bu teveccühü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek dede gördük. Bunun yanında Mustafa Sarıgül veya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen örnekleri de vardır. Yani bazı özelikleri ve yönetim yeteneği ile başarılı olanlar partiler üzeri tercih ediliyor.

            Yukarıda belirttiğim gibi bu ekip işidir. Kendi yetenekleri ile alt kadrosundaki mesai arkadaşlarının özellikleri ile birleştirenlerin bu başarıyı yakalaması doğal olandır. Kimse tek başına bir şey değildir. Sen ne kadar cevval olursan ol alt kadro sana ayak uyduramazsa başarı gelmez.

            Bunun terside vardır. Alt kadro fırtına olsun her gün bir proje ile karşınıza gelsin sizde o vizyon yoksa yine olmaz. Hele bu vizyonsuzluğun ardında birde kıskançlık varsa ardınızdan sadece andırısınız.

            Ekibe güvenmek ve ekiple birlikte hareket etmek büyük olmanın getirdiğidir. Herkesten büyük görürseniz kendinizi ve dev aynası ile muhabbet ederseniz rakipleriniz karşısında nal toplarsınız.

            Bu teveccüh ve ekibin önemi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından son meclis görüşmesinde çok nezih dile getirildi. Hükümet anlamında da son anket oranının yüzde elliyi geçtiğini gösteriyor. Bunda Başbakanın payı tartışılmaz peki ekibinin hiç mi önemi yok? Elbette onun kadar önemlidir.

            Tüm bunları şunun için yazma ihtiyacı duydum.

            Siyasette olsun bürokraside olsun ferdi hareket eden insanların başarılarının daim olmayacağı ve ancak kendi yaptırdıkları anketlerde bir şeyler olduğu görülür. Doğrusu budur. Müdürleri, yardımcıları, memurları, işçileri ile astı, eşiti ile birlik olmayanlar tekrar seçilme ve tekrar aynı göreve gelme şansını bulamazlar.

            Bu nedenle bir yere atanan  veya seçilen insanların mümkün olduğunca ekibini kendisine ayak uyduracak yetenekli insanlardan seçmesi gerekiyor. Köstek olan değil ürettiği projeler ile destek olacak ekip arkadaşı gerekiyor. Sağlık alanında yeni yapılanma ile üst yönetici olan yeni bürokratın atamaları bu nedenle önem taşımaktadır. Siyasi yapısı, memleketi değil kişisel yetenekleri ile temayüz etmiş insanlardan oluşması gerekmektedir.

            Tüm bunlardan dolayı başarı isteniyorsa ekibe güvenecek ve ekiple hareket edecek ve ekibini seçerken objektif olacak insan gerekiyor. Öyle olursa tekrar ve inatla istenirsiniz. Yoksa son göreviniz olur.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sırrı Kılıç  -  16-12-2012 - 19:47
Sayın Güventürk iyi yazmışsınız hoş yazmışsınızda bu dediklerinizi sizinde başakanınız olan Veli bey yapıyormu uyguluyormu.Hiç zannetmiyorum.Bence bu önerinizi ve çağrınızı ilk önce Kırıkkale Belediyesi için yapın
Fazlı  -  15-12-2012 - 10:43
İşte bende bunlardan söz ediyorum. Yani bu insanlar hak ediyorsa elbet gelsin ama etmiyosa köylüm, akrabam ...yok uygun değil. İşte atamaların da seçilmesi olası yerden aday yapmalarda da bunlar aşılmalı. Herkes görüyor. Kişilerin yaptıklarından yani atama yapanların kişiliklerinden çok memleketin kaybettiklerinin konuşulması lazım.Hak eden baş üstüne, hak etmeyen erdelenmeli değil mi?
Atanamayan öğretmen  -  14-12-2012 - 19:32
Sayın güventürk.Kırıkkaledeki sağlık birimlerine yapılan atamalarda milletvekili köksalın yeğeni müdür olmuş, milletvekili eski danışmanı fath beyde baş hekim yardımcısı olmuş.Baş hemşirede sn.Atalayın köylüsü.Ne güzel değilmi.Bu atamalar siyasi değilde nedir.Bunlardan başka yapılan siyasi atamalarıda yazayımmı.Bence en çok göze batan ve tenkit edilen atamalar bunlar.Belkide o atananlar liyakatlıda olabilirler ama tepeden inme atamalar di,kkat çekiyor.Pek hoş değil.Eski siyasileri sürekli kötüleyen AKP sütten çıkma kaşık gibi maşallah.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net