03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
MÜLTECİ OLAN BİLİR
21 Aralık 2012 Cuma Bu yazı 28566 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 •  

  Bu yazıyı kaleme almayı ne zamandır düşünsem de fişeklemeyi Deniz Feneri derneğinin Kırıkkale de çok başarılı şekilde temsilciliğini yapan, vesile olduğu yardımlarla Kırıkkale ihtiyaç sahiplerinin ve hayır verecek gönlü güzel insanların yakından tanıdığı Halil İbrahim İdik yaptı.

              Kendisine müracaat eden Afganistan’dan göçen bir ailenin olduğunu ve cidden çok ihtiyaç sahipleri olduğunu söyledi. Gazete kâğıtlarını döşek yaptıklarını, şeker çuvalı bulurlarsa yorgan yaptıklarını anlattı.

              Ekmek bulurlarsa katık, katık bulurlarsa ekmek bulamadıklarını, yağsız tuzsuz çorbayı bulduklarında çoluk çocuk bayram yaptıklarını anlattı.

              Halil İbrahim kardeşim “ne yaparız” dedi. Pek çok yardım derneği ile irtibatım olduğunu çoğunda üye olduğumu ve Beşinci Mevsim yardım derneğinde yöneticilik yaptığımı gururla beyan ediyorum tekraren. Gurur duyuyorum çünkü kahve köşesinde taş dizmek yerine bir fakire aş oluyor, kömür oluyor, kaban oluyorsak ne mutlu bize.

              İrtibatım olan bu derneklerin son günlerde yoğun şekilde mültecilere çalıştığını biliyorum. Kimi Filistin’den gelen, Kimi Afganistan göçmenine, kimi Irak’lı misafirlere kimi de Suriyeli insanlara yardım etme gayretinde.

              Şimdi burada birkaç yönden konuyu irdelemek lazım gelir.

              Birincisi bu kadar insan nereden geliyor. Bir dostun söylediği gibi Cumhuriyet meydanında artık Kırıkkaleli görmek hayal oldu. Türkçe konuşandan çok farklı dillerde sohbet edip, çekirdek işleyen insan var. Meydanda olta atanlara baktığınızda Keskinin Cankurtaran köyünden, Sulakyurt’un yeşil öz köyünden gelenlerin değil Iraklı, Suriyeli, Afganistanlı olduğunu görüyorsunuz. Bu kadar insan nerden ve neden geliyor Kırıkkale’ye.

              İkincisi bu devletin bir politikası ise eğer, devlet neden kendi getirdiklerine bakmayıp ortada bırakıyor. Neden destek olmayıp insanların bu çile içinde yaşamasına müsaade ediyor.

              Üçüncüsü eğer devlet geçici süre barınmaları için bu insanları buraya getirmemiş ise olmayan! iş imkanlarından neden faydalandırmayıp çoluk çocuğu sokakta bırakıyor.

              Dördüncüsü yardım dernekleri ve ferdi olarak hemşerilerimiz gece gündüz bu insanlara imkan sağlamak için uğraşıyor. Yardım derneklerinden biliyorum art niyetli kişiler bunu çok güzel istismar ediyor. Tüm yardım derneklerini dolaşıp alın teri ile çalışandan çok daha fazla imkâna sahip oluyorlar. Gerçek ihtiyaç sahiplerini tenzih ederek, bu misafir vatandaşlar içinde de art niyetlilerin olacağını düşünerek yardımların tek elden dağıtılması gerekmiyor mu? Yardım yapacak tüm kişi ve kuruluşlar bir havuzda bunları toplayarak dağıtım yapılması durumunda daha adil olunmaz mı?

              Şimdi elbette Rabbim kimseyi vatanından toprağından cüda etmesin. Toprağında vatanında yaşamak varken tanımadığı bilmediği insanlara avuç açmak tarifsiz zordur. Karşısındakinden bir şey istemek zaten zordur. Kaldı ki dilini dişini bilmediğin insanların insafına kalmak daha zordur. Yaradan tardım etsin vatanından uzakta yaşam derdi taşıyan bu insanlara.

              Netice olarak bu mülteciler nerden geliyor, neden geliyorsa getirenlerin insan gibi takip etmesi gerekiyor. Devletin bu işte sorumluluğu varsa oda adam gibi görevini yapmalı. Bu anlamda sorumluları görevlerini yapmaya davet ediyorum.

              Vebal kötü, karşıma kul hakkı ile gelmeyin demiş yaradan. Kimin sorumluluğu varsa o vebal altında.

              Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
işte bunlatıb hali  -  21-12-2012 - 22:03
9 çocuklu bir aile babası olan Malik Abdul Mannan’ın (65) yaşantısı Afganistan’daki Afgan mültecilerin içler acısı durumunu gözler önüne seriyor. Mannan ailesi yaklaşık 8 yıl önce Helmand’daki çatışma ortamından kaçıp ailesi ile birlikte başkent Kabil’de bir mülteci kampına yerleşen 850 aileden sadece birisi. 22 kişilik bu aile derme çatma iki odalı toprak bir evde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Zaten zor olan hayat şartları kış aylarında daha da zorlaşıyor. En büyük korkuları ise küçük yaştaki çocukların aşırı soğuklara yenik düşmesi. Bunun önüne geçmek için çöplerden topladıkları karton ve kağıtları yakarak ısınmaya çalışıyorlar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net