17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
BAZEN ÖLÇÜ KAÇIYOR
04 Ocak 2013 Cuma Bu yazı 28758 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Krallardan biri bir sufiye sormuş:"Benim hangisini yapmam daha doğrudur: Halkınım bilgisini arttırmak mı yoksa onlara daha çok yiyecek dağıtmak mı?"
          Sufi şöyle cevap vermiş:"Neden bilgi? Kişi onu alacak durumda değilse, sizden nefret eder; eğer onu takdir edebilecek biri değilse, faydasız bulacaktır; onu elde ederken, gururu kabaracak biri ise, size olan saygısı azalacak; onu anlayacak durumda değilse, sizi tenkit edecektir.

            Yiyecek niye? Eğer çok yerse güçten düşer ve hastalanır; eğer kendisini şımartmak istediğinizi düşünürse, size karşı dolap çevirir; eğer daha fazla elde edebileceğine kanaat getirirse ayaklanır, kargaşa çıkarır. Bırakın, herkes kendiliğinden ne kadar elde edebiliyorsa onu elde etsin. Doğru ölçü budur."

            Zamanında krallar, padişahlar varmış. Soruyorlarmış etraflarındaki bilge kişilere, vezirlerine ve ona göre kara veriyorlarmış. Şimdi devleti yönetenler kime ne kadar soruyor bilmiyorum. Kime ne kadar itibar ediyorlar ve neticeye gidiyorlar onu da bilmiyorum. Aslında eskilerin bilge kişileri kadar bilgili mi bu sordukları oda belli değil.

            Yukarıda anlattığım hikâye gibi devlet kime basıl soruyor da kim nasıl cevap veriyorsa artık ölçü kaçıyor bazen.

            Ölçüyü kaçıran son olay yine terör bağlantılı surumda olmuştur.

            İnşallah yanılırım dedim ve yanılmayı arzu ettim ama yanılmadığım görüldü. Sınırdan kaçak mal geçirmeye çalışan ve belki de terör örgütüne onların tabiri ile vergisini, gerçek tabir ile haracını vererek sınırdan kaçak malzeme geçiren bir gruba terör örgütü mensupları zannı ile yapılan operasyon neticesinde bazı siviller hayatını kaybetti.

            Bizde şehir dışına çıkacağız yazıyı birkaç gün önceden yazıyoruz dedik ve bu konunun yıl dönümü yazısını kaleme aldık. Bu olayı yine istismar edecekler dedik. Yine devleti karalamak için her bir şeyi yapacak bu terör örgütü mensupları ve terör örgütünün siyasi kanadı dedik.

            Yanılmadık. Hem söz ettiğim uzantılar bu olayı yine kaşıdı ve hem de Ana muhalefet partisinin bazı vekilleri giderek bu olayı farklı kanallara çekti. Ardından siyasi iktidarda bu olay üzerinden bir yıldır yapmış olduğu yumuşak politikayı sürdürdü ve şımarma devam etti.

            Orada ölen siviller ile ilgili çok şey söylendi. Yazıldı çizildi. Limi terör örgütü bağlantısından söz etti, kimi orda ne işleri vardı dedi, kimi mazur gördü bu operasyonu, kimi mazlum gördü ölenleri.

            Devlet tazminat veya yardım parası önerdi. Yanlış bilmiyorsam yüz yirmi beş biner lira idi bu öneri. Almadıkları söylemdi bu parayı. Bilmiyorum ne oldu netice.

            Şimdi ölçüye bakın, devletin adil ölçüsüne. Yiyecek mi? Bilgi mi?

            İzmir valiliği Foça’da terör saldırısı sonucu şehit olan iki askerin olayında tarlasında çalışırken teröristler tarafından katledilen üç köylünün ailelerine yirmi beşer bin lira tazminat ödemeye karar verdi. Ailelerde haklı olarak adaletsizlik olduğu düşüncesi ile bu parayı almak istemedi.

            Şimdi tafrasız olacağız. Devlet söz konusu olunca boynumuz kıldan incedir. O ayrı. Devlete zeval gelmesin laf gelmesin diye boynumuzu giyotine uzatırız oda ayrı. Ama bu adaletsiz duruma birinin dur demesi gerekiyor. Nasıl olur yahu. Ne demek şimdi bu. Biri asli evlat kaçakçılık yaparken askeri operasyon neticesinde ölecek, diğeri tarlasında çalışırken teröristleri gördü diye onlar tarafından katledilecek, ardından birilerine 125 diğerine reva görülen 25 olacak.

            Ret ediyorum. Kırıkkale’den bağırıyorum. Bence insani değerler çok önemli. Kimse pisipisine ölmesin, kimsenin kılına zarar gelmesin. Ama olası bir durumda da bu adaletsizlik olmasın. Devlete akıl veren sufiler adil olsun. Adil olmazsa zamanı gelir empati yaparız ve bu köylülerin aileleri gibi üzülürüz. Adalet herkese adil olmalı.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OLAY BUYDU  -  05-01-2013 - 10:24
Foça\'nın Maltepe köyünden 6 Ağustos\'ta birlikte ayrılan Yusuf Kafalı (55) ve Zekeriya Toksuz (55) ile Yeni Bağarası köyünden aynı gün ayrılan Bahrin Şirin\'den (46) haber alınamamış, üç çiftçi, bölgedeki bir tarlada başlarına ve karınlarına isabet eden 3\'er kurşunla öldürülmüş olarak bulunmuştu. 7 Ağustos\'ta Foça\'nın Yeni Bağarası köyünde cesetleri bulunan üç çiftçinin, Şanlıurfa\'nın Viranşehir ilçesinde ölü ve yaralı ele geçirilen PKK üyelerince öldürüldüğü sağ olarak yakalanan PKK\'lının itirafları sonrası yapılan inceleme neticesinde tespit edilmişti.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net