16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
VAN'DAN ACI HABER
VAN'DAN ACI HABER
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
  YAZARLARIMIZ
BAZEN ÖLÇÜ KAÇIYOR
04 Ocak 2013 Cuma Bu yazı 23056 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Krallardan biri bir sufiye sormuş:"Benim hangisini yapmam daha doğrudur: Halkınım bilgisini arttırmak mı yoksa onlara daha çok yiyecek dağıtmak mı?"
          Sufi şöyle cevap vermiş:"Neden bilgi? Kişi onu alacak durumda değilse, sizden nefret eder; eğer onu takdir edebilecek biri değilse, faydasız bulacaktır; onu elde ederken, gururu kabaracak biri ise, size olan saygısı azalacak; onu anlayacak durumda değilse, sizi tenkit edecektir.

            Yiyecek niye? Eğer çok yerse güçten düşer ve hastalanır; eğer kendisini şımartmak istediğinizi düşünürse, size karşı dolap çevirir; eğer daha fazla elde edebileceğine kanaat getirirse ayaklanır, kargaşa çıkarır. Bırakın, herkes kendiliğinden ne kadar elde edebiliyorsa onu elde etsin. Doğru ölçü budur."

            Zamanında krallar, padişahlar varmış. Soruyorlarmış etraflarındaki bilge kişilere, vezirlerine ve ona göre kara veriyorlarmış. Şimdi devleti yönetenler kime ne kadar soruyor bilmiyorum. Kime ne kadar itibar ediyorlar ve neticeye gidiyorlar onu da bilmiyorum. Aslında eskilerin bilge kişileri kadar bilgili mi bu sordukları oda belli değil.

            Yukarıda anlattığım hikâye gibi devlet kime basıl soruyor da kim nasıl cevap veriyorsa artık ölçü kaçıyor bazen.

            Ölçüyü kaçıran son olay yine terör bağlantılı surumda olmuştur.

            İnşallah yanılırım dedim ve yanılmayı arzu ettim ama yanılmadığım görüldü. Sınırdan kaçak mal geçirmeye çalışan ve belki de terör örgütüne onların tabiri ile vergisini, gerçek tabir ile haracını vererek sınırdan kaçak malzeme geçiren bir gruba terör örgütü mensupları zannı ile yapılan operasyon neticesinde bazı siviller hayatını kaybetti.

            Bizde şehir dışına çıkacağız yazıyı birkaç gün önceden yazıyoruz dedik ve bu konunun yıl dönümü yazısını kaleme aldık. Bu olayı yine istismar edecekler dedik. Yine devleti karalamak için her bir şeyi yapacak bu terör örgütü mensupları ve terör örgütünün siyasi kanadı dedik.

            Yanılmadık. Hem söz ettiğim uzantılar bu olayı yine kaşıdı ve hem de Ana muhalefet partisinin bazı vekilleri giderek bu olayı farklı kanallara çekti. Ardından siyasi iktidarda bu olay üzerinden bir yıldır yapmış olduğu yumuşak politikayı sürdürdü ve şımarma devam etti.

            Orada ölen siviller ile ilgili çok şey söylendi. Yazıldı çizildi. Limi terör örgütü bağlantısından söz etti, kimi orda ne işleri vardı dedi, kimi mazur gördü bu operasyonu, kimi mazlum gördü ölenleri.

            Devlet tazminat veya yardım parası önerdi. Yanlış bilmiyorsam yüz yirmi beş biner lira idi bu öneri. Almadıkları söylemdi bu parayı. Bilmiyorum ne oldu netice.

            Şimdi ölçüye bakın, devletin adil ölçüsüne. Yiyecek mi? Bilgi mi?

            İzmir valiliği Foça’da terör saldırısı sonucu şehit olan iki askerin olayında tarlasında çalışırken teröristler tarafından katledilen üç köylünün ailelerine yirmi beşer bin lira tazminat ödemeye karar verdi. Ailelerde haklı olarak adaletsizlik olduğu düşüncesi ile bu parayı almak istemedi.

            Şimdi tafrasız olacağız. Devlet söz konusu olunca boynumuz kıldan incedir. O ayrı. Devlete zeval gelmesin laf gelmesin diye boynumuzu giyotine uzatırız oda ayrı. Ama bu adaletsiz duruma birinin dur demesi gerekiyor. Nasıl olur yahu. Ne demek şimdi bu. Biri asli evlat kaçakçılık yaparken askeri operasyon neticesinde ölecek, diğeri tarlasında çalışırken teröristleri gördü diye onlar tarafından katledilecek, ardından birilerine 125 diğerine reva görülen 25 olacak.

            Ret ediyorum. Kırıkkale’den bağırıyorum. Bence insani değerler çok önemli. Kimse pisipisine ölmesin, kimsenin kılına zarar gelmesin. Ama olası bir durumda da bu adaletsizlik olmasın. Devlete akıl veren sufiler adil olsun. Adil olmazsa zamanı gelir empati yaparız ve bu köylülerin aileleri gibi üzülürüz. Adalet herkese adil olmalı.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OLAY BUYDU  -  05-01-2013 - 10:24
Foça\'nın Maltepe köyünden 6 Ağustos\'ta birlikte ayrılan Yusuf Kafalı (55) ve Zekeriya Toksuz (55) ile Yeni Bağarası köyünden aynı gün ayrılan Bahrin Şirin\'den (46) haber alınamamış, üç çiftçi, bölgedeki bir tarlada başlarına ve karınlarına isabet eden 3\'er kurşunla öldürülmüş olarak bulunmuştu. 7 Ağustos\'ta Foça\'nın Yeni Bağarası köyünde cesetleri bulunan üç çiftçinin, Şanlıurfa\'nın Viranşehir ilçesinde ölü ve yaralı ele geçirilen PKK üyelerince öldürüldüğü sağ olarak yakalanan PKK\'lının itirafları sonrası yapılan inceleme neticesinde tespit edilmişti.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net