28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ASTSUBAY SINIFI DİYE BİR ZÜMRE
07 Ocak 2013 Pazartesi Bu yazı 50831 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Ülkenin elbette şartları göz önünde bulunarak her kesime adaletli davranılması gerektiğine inanlardanım. Aksini düşünenin olduğunu da sanmıyorum. Zaman içinde elimden geldiği kadar değişik kesimlerin dertlerine tercüman olmaya da çalışıyorum. Bunlardan bir sınıf olan ve sorunlarını yakından bildiğim Astsubaylar ile ilgili basında çıkan bir haberi aynen taşıyorum izninizle buraya.

            Maaş konusunda askeriyede büyük adaletsizlikler olduğundan dert yanan astsubaylar, yüzde 20'lik iyileştirme zammının yapılacağı haberiyle bir nevi olsun teselli bulmuşlardı.

            Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, rütbelilerin yanı sıra sivil memurlar ile emeklilerin de dâhil edildiği çalışmayla özellikle düşük rütbeli personelle astsubaylar ve uzman erbaşlara yüzde 20 'iyileştirme zammı' yapılacağını bildirmişti.

Ancak yüzde 20'lik iyileştirme zammını henüz alamayan astsubayların isyanı bitmek bilmiyor. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkanı Milliyet gazetesi köşe yazarlarından Tunca Bengin'e artan asker intiharlarının nedenlerini açıkladı. TEMAD'a göre; Ekonomik nedenler, mobing, keyfi uygulamalar, eşitsizlik astsubayları bunaltıyor. Umutsuzluk ve geleceğe olan güvensizlik de intiharları tetikliyor. İşte Tunca Bengi'nin yazısından bir kesit; Hâlihazırda TSK'da 34 bin subay 97 bin astsubay var. Astsubaylar Nisan 2012'de "Bu kadarına pes" adı altında sosyal medyada bir araya gelerek sıkıntılarını duyurmuştu. O günlerde hareketin önderliğini yapmakla suçlanan TEMAD ile Genelkurmay Başkanlığı arasında da gerginlik yaşanmıştı.

TEMAD Genel Başkanından Astsubayları umutsuzluğa sürükleyen nedenleri dinledik. Ortak tespit "Ekonomik nedenler, mobing, kötü davranış. Gündemdeki yeni disiplin yasa tasarısı, (Subay iki kez düşük sicil verdiğinde atılma kolaylaşacak.) İki dudak arasındaki askeri cezalar" yönündeydi.

            Bunu da 24 yıl astsubaylık yaptıktan sonra emekli olan bir meslektaşımız detaylandırıyor: "Astsubaylar üzerindeki en büyük baskı bitmek bilmeyen denetlemeler. 7- 8 ay öncesinden hazırlıklar başlar. Komutan terfi edecek, rütbe alacak, astsubay gece - gündüz baskı altında. Denetleme hazırlığı denilen de genelde depo düzenlemesi, ağaç budama, çimleri biçme. Sadece Özel Kuvvetlerde farklı olarak atış ve spor denetlemesi olur. O da bir kez. Afyon'daki cephanelikte 25 can ne için gitti. Onlar da denetleme için hazırlık yapıyorlardı. Bir hafta sonra denetleme vardı. Ertesi gün yapılsaydı, far ışığında yapmaya gerek var mıydı?

            Operasyona tamam, ama çiçek sulamak için depo düzeltmek için geliniyor.
Ezilen hep astsubay oluyor. Operasyon bölgesinde kalıyorsun. Komutanlık ücreti almıyorsun. Oysa erin başında olan astsubay. Er benim kucağımda şehit düşüyor ya da ben onun kucağında ölüyorum, ama komutanlık ücreti verilmiyor. Komutan cephede yok, o arka planda. Bu çok önemli çünkü komutanlık ve makam ücretleri emekliliğe de yansıyor. Emekli olan subay son maaşının yüzde 85'ini alırken astsubaylar da yüzde 55'e düşüyor.

            Astsubay, parasız kalıyor. Operasyon bölgesine gönderiliyor, ailesini götüremiyor. Üstüne kötü muamele ve baskı binince de dayanamıyor."

            Ben basında çıkanı aynısını yazdım. Şahsi olarak ast üst münasebetine inan ve hiyerarşiye son derece inanan ve olması gerektiğine kanaat getiren biriyim. Buradaki sıkıntının ve isyanın subay astsubay arasındaki sürtüşme olarak alınmaması lazım. Konu subayın farklı muamele görmesi değil, öyle olsa buraya bir kelime yazmam. Emekli olalı yıllar geçmesine rağmen halen haftalık görüştüğüm “dostum” olan onlarca subay var. Onların bana, benim onlara muhabbetimiz abartısız söylüyorum düşünce ötesi kadar ulvidir. Buradaki konu tamamen bir sınıfın dışlanması ve haklarının verilememsidir. Konu ile ilgili isteyen herkesle konuşabilirim.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  30-01-2013 - 08:07
Tüm yorum yapan kardeşlerim : Hepiniz sağ olun, var olun, nur olun, gül olun:)
mehmet kartal  -  29-01-2013 - 00:54
harika bir yazı,güclü kalem ,güclü yazar.teşekkürler.sevgi ile kal.
okuyucu  -  09-01-2013 - 20:36
Tarafsız yorumunuz dikkatimi çekti. Yerinde ve gerçekçi tespitler var. Teşekkürler.
ali  -  09-01-2013 - 19:04
Elinize yüreğimize sağlık. Astsubay sürmesi ve aileleri adına size çok teşekkür ediyorum.
mehmet önal  -  09-01-2013 - 14:33
yüreğinize kaleminize sağlık, teşekkürler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net