17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
TEKRAR O ZÜMRENİN SIKINTISI
28 Ocak 2013 Pazartesi Bu yazı 38849 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Bir süre önce yetkililerin duyması ve bu yetkililerden biride bizim vekilimiz olan Milli savunma komisyon başkanı Oğuz Kağan Köksal’ın duyması için yazdığım ve daha öncede şifahi olarak kendisine söz ettiğim konuyu birde yazılı anlatmak istediğimden Astsubaylar ile ilgili yazı yazdım.

Ciddi sıkıntı olmasa bu kadar yoğun gündem arasında bu konuda ikinci yazıyı yazmazdım ama bu konuda yaklaşık yüz elli bin insanı direk ve ailesi ile birlikte yarım milyonu ilgilendiren bir konu olduğundan tekrar değinmek istedim.

Yazmış olduğum ve bastırmakta sorun yaşadığım bir düzineye yakın kitabın içinde yarım kalan bir tanesinin konusu meslektaşlarım ile ilgilidir ve ben bu konuda uzun makale yazabilirim. Ancak ben yine tarafsız birinin yazısından alıntıyı tercih ettim.

Yeni asır gazetesinden selamettin Bayındır yazısından kesit.

Yolum astsubay dostların arasına düştü. Dertleri çok: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknik ve idari kadrosunu oluşturuyorlar. Tankların, uçakların, gemilerin, tüm silah ve sistemlerinin bakımı, sevk ve idaresi onların sorumluluğunda, Uçağa silahı onlar yükler, bakımını onlar yapar. Gemilerde, tanklarda, toplarda da ağır ve kritik görevler onlarındır.
            Görevlerini üst düzeyde yaparlar. Bilirler ki, yeterince sıkılmayan bir vida, en ucuzu 55 milyon dolar olan bir uçağın düşmesine, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir uçaktan çok daha fazlasına mal olan bir pilotun hayatına, bir cana mal olur. Görev için yola çıkacak bir tankın, denize açılan bir geminin her an göreve hazır olması gerektiğini, en az bir uçak kadar hassas sistemlere sahip gemi, tank ve silah sistemlerinin en üst düzeyde göreve hazır tutulması gerektiğinin bilinç ve sorumluluğu içindedirler. Her bölgeden, etnik kökenden, ekonomik ve kültür seviyesinden gelen Mehmetçikleri, belli bir düzen içinde eğitmek, onları bir arada tutmak da astsubayların görevi içindedir. Bu kadar karmaşık bir toplumu omuz omuza ve kardeşçe bir arada tutmada onların mekleri ve becerileri takdire değer.

İç güvenlikte, asayişte, depremde, sel felaketinde, kargaşada, anarşide, bölücü terörle mücadelede hep ön plandadırlar. Kahraman Mehmetçiğin en yakınında onlar vardır. Şehit düşen bir evladımızın cansız bedenini topraktan ilk onlar kaldırır. İçlerindeki öfkeyi, taşan sabırları kontrol etmek onlara düşer. Mesleğin en zor yanı budur.
Mesai saatleri yok sayılır. Ayda ortalama 5 gün 24 saat nöbet tutarlar, haftanın bir günü de gece eğitimine katılırlar. Tatbikatlar, özel görevler bunun dışındadır. Bir kuruş fazla mesai tazminatı alamazlar.

Yaşamları nöbette geçtiği için eşlerinin hamileliğini, çocuklarının bebekliğini, diploma günlerini, analarının babalarının hastalıklarını göremezler. Hiyerarşiye saygılılar, imtiyaz istedikleri filan yok. Sadece adalet, eşitlik, insan onuruna saygı istiyorlar. Kimsenin aldığı maaşta, flamalı arabalarında, eşlerine tahsis edilen sivil plakalı sivil şoförlü araçlarda, saltanatlarda gözleri yok.

Üniversiteyi bitirdikleri halde 1'nci derecenin dördüncü kademesine düşemeyen tek kamu görevlisi onlar. Birçok devlet memurundan daha alt derece ve kademeden göreve başlatılıyorlar. Aynı süre görev yapan, aynı tahsil süresine tabi bir emekli subayla bir emekli astsubay arasındaki maaş farkı yüzde 300'ü buluyor. Sayısal olarak subayları dörde katlıyorlar ama sosyal tesis ve tatil kampı olarak subaylara tanınan imkânların yarısına bile sahip değiller. Lojman konusu iç karartıcı. Subaylardan artarsa astsubaylara lojman verilir. Üyelerinin yüzde 60'ını oluşturan astsubaylar OYAK ve şirketlerinde denetim ve yönetim kurullarında temsil edilemezler. Daha başka sorunları da var ama özeti bu.

Devlet organları insan vücudundaki organlar gibi çalışır. Eğer mekanizmadaki bir parçaya zarar verilirse devlet, tıpkı bir insan vücudu gibi hastalanır. Zaman gelir ölür.
Astsubaylar TSK'nın en önemli parçası. Bir rahatsızlık var. Vücuda yayılmadan tedavi edilmesi lazım gelir.

Selam ve dua ile…                                                                                      

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  30-01-2013 - 08:12
aslında uzun uzuncevapladım yorum yazanları. Ama baktım yazdıkça yoruma ayrılan alanı aşmışım.Cevabı bir diğer yazı ile yazmanın uygun olacağını düşündüm.Bir sonraki yazıda inşallah cevaplar.Saygılarımla...
selcuk ozturk  -  28-01-2013 - 22:54
mevcut hukumet ve gnkur.a nasil yazarsan yaz,ne nagmeler dokturursen doktur,ne dersen de; adamlar anlasmis; kafaya koymuslar,assb.icin adamlarin ici bulgur kazani gibi KIN kayniyor,bu kin oyle boyle yenir yutulur gibi bir kin deyil,diyorlarki;biz bu dunyada var oldugumuz surece assb.lara zirnik vermeyiz,biz bunu rahatlikla goruyoruz ne zamandi r goruyorum ben? 1959 yilindan beri,yapacagim hicbir sey yok allahindan bulsunlar,demekden baska ama bir gun demokratik haklarimizi almak icin top yekun bir mucadele baslarsa kanimin son damlasina kadar,bunlarla savasacagim,hemde cok buyuk bir hirs ve kinle,
DİLEK  -  28-01-2013 - 16:37
Çalışırken üzerlerinde çok fazla sorumluluğun olduğunu belirten astsubayların, buna eşdeğer yetkilerinin olmaması.. -Yurtdışı geçici ve sürekli görevlendirmelerde astsubay kadrolarının çok düşük olması.. -Kademe olarak yükseltilmelerine rağmen maaşlarının çok düşük olması.. -Oyak ve bağlı kuruluşlarda söz sahibi olmamaları.. -Orduevi, kamp ve sosyal tesislerden yeteri kadar faydalanamamaları
farklı değil  -  28-01-2013 - 16:29
Her fırsatta subaylarla eşit haklara sahip olmak gibi bir niyetleri olmadığını belirten astsubayların tek istedikleri şey, subaylarla aralarındaki maaş uçurumun kapatılması.. Subaylara tanınan hakların aynılarını istemek gibi bir arzularının olmadığını belirten astsubaylar, çocuklarına ve ailelerine iyi bir yaşam sağlayabilmek için maaş ve emeklilik şartlarının iyileştirilmesini istiyor.
VEDAT HAYARRAT  -  28-01-2013 - 16:10
Sevgili T.S.K.,dış ve iç mihraklarla ordumuzun son yıllarda ne hallere getirildiğini yakından müşahade etmekteyiz.Bu girişimler böyle devam ederken birde ordumuz içtede subay-astsubay zıtlaşmalarının getirdiği veya getireceği olumsuzluklarla karşı karşıya getirilmek istenmektedir.Bu bir oyundur,lütfen bu tehlikeli tuzağa düşmeyelim.Slm.ve saygılar
SİNAN  -  28-01-2013 - 16:02
Türkiye Cumhuriyetinde Mustafa Kemal Atatürk yıllar önce saltanatı kaldırdığı halde, birçok kurumda olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetlerindede saltanat devam etmektedir.Bu insanlar malisef milletin varlık sebebini kendilerini görüyorlar oysa bizim varlık sebebimiz Milletdir. Askeri birliklerde yönergelere göre yanlızca Generallere makam aracı tahsizi varken şu anda eşleri ve yüzbaşı rütbesine kadar makam aracı verilmiştir, bu verdiğim örnek sadece birisidir. Size yazdığınız yazıdan ötürü; bütün Astsubaylar adına teşekkür ederim.
a.vural  -  28-01-2013 - 12:26
sayın Güventürk bizde askerliğimizi erlikle yirmi ay yaptık biz garibanların ne şartlarda askerlik yaptığımızı sen bizden daha iyi biliyorsun , askerlik zor zanaat biz yirmi ayda askerliğimizi yaptık bitirdik ama bu mesleği seçenler şartları işe girerken biliyorlardı şimdi hiç ağlamanın manası yok sanki ast subaylar madurda 657 sayılı devlet memuru madur değil mi kardeşim bu işler yavaş yavaş olur bakınız akp 2002 yılında iktidar oldu şimdilik bu kadar eğer 2023 yılına kadar akp iş başında kalırsa en az memur maaşı 5000 dolar ASTSUBAY MAAŞI 7500 Dolar olur hepimizde rahat içinde yaşarız her şey yalan tek gerçek AKP, AKP iktidarı bin yıl sürer saygılarımla
Ersen Gürpınar   -  28-01-2013 - 11:09
Sn.Güventürk, Assubaylar yıllardır kendilerine önyargılarla yapılan sosyal,ekonomik ve insani haksızlıklarını haykırıyorlar daha önce ilgisiz kalan Genelkurmay başta olmak üzere MSB soru önergelerine verdiği yanıtta bu haksızlıkların düzeltileceği sözlerini sürekli tekrarlıyorlar ama hiçbiri hayata geçmiyor. Kamuoyu bizim daha fazlasını ve imtiyazı talep ettiğimizi düşünmesin bizler sadece adalet,eşitlik ve insan onuruna saygı talep ediyoruz . Bu haksızlıklar görevdeki meslekdaşlarımın moral motivasyonunu emeklilerin kurumlarına olan aidiyet duygusunun kaybolmasına neden oluyor bunu hala göremiyenlere birkez daha seslendiğiniz için sonsuz teşekkürler
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net