28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
YARALANMAK MI ÖLMEK Mİ?
15 Mayıs 2010 Cumartesi Bu yazı 25246 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kirpileri kutuplara salmışlar. Tabi soğuğa alışık olmayan kirpiler başlamışlar titremeye. Soğuktan ölecekler.

Birbirlerine sokularak donmaktan kurtulup soğuğun etkisini kırmak istemişler. Birbirlerine sokuldukça dikenleri batmış çeşitli yerlerinden yaralanmaya başlamışlar.

Ayrılmışlar, uzaklaşmışlar. Bu seferde donma tehlikesi hat safhaya ulaşmış.

Ayrılınca üşüyorlarmış, yakınlaştıkça dikenleri birbirine batıp yaralanıyorlarmış. Böyle böyle öğrenmişler. Hem yaralanmadan yakınlaşmayı ve hem de soğuktan kurtulacak kadar sokulmayı.

Siyasetin ve politika yapmanın da bu kirpilerin kutuplarda ki yaşam mücadelesine benzetmek hiçte yanlış olmaz.

Halkın içinde olmak, onlarla bir olmak ve soğuktan kurtulmak yani daha iyi refah düzeyine ulaşmak gayesi güden siyasilerin aynı zamanda siyasetin içindeki zararlı olanlardan da uzak durması gerekiyor.

Nasıl oluyor siyasetin içindeki zararlı olan denilecektir.

Her şeyden önce kendi çıkar hesapları uğruna siyasileri kullanma çabasında olan sülüklerden uzak durmaları gerekiyor. Maddi çıkar sağlama gayesi ile, bir ihale koparmak düşüncesi ile, malına mal, mülküne mülk katmak mantığı ile siyasilere yanaşan zararlılardan uzak olması gerekiyor.

Siyasi bir gelecek düşüncesi ile mevcut siyasilerin üzerine basarak ilerlemeye çalışanlardan uzak olması gerekiyor.

Makam peşinde koşup siyaset sahnesindeki aktörlerden faydalanmak amacı güden sözde makam sahibi olan oturduğu koltuğu doldurmaktan aciz olanlardan uzak durmalı.

Siyasinin nüfusunu kullanıp kendisine ayrıcalık oluşturmaya çalışan insana benzeyenlerden uzak olmalı.

İçlerinde ki yükselme hırsı olan kırmızı plaka derdi veya ceylan derisi koltuk heveslilerinden uzak olmalı.

Elinde telsiz ile dolaşma, etrafa caka satma sevdası ile bir yerlere gelme çabasında olanlardan uzak durmalı.

Halkın içinde olmalı siyasiler.

Yakın durmalı.

Onarlın nabzını tutmalı, onların isteklerini yerine getirme gayretini amaç olarak bilmeli. Onların kahvesine oturup simitlerinden koparmalı, çay paralarına ortak olup, sohbetlerine katılmalıdır.

Hükümetse, enflasyonu yenen fatih olmalı, iş olmalı işsizlere. Onurlu dış politika izleyen olmalı, teröre dik duran olmalı, sağlık olmalı, eğitim olmalı, sanayi olmalı, huzur olmalı güven olmalı.

Ziyaret ettiği hasta yakınlarına kolaylıklar dilerken ihtiyar amcanın anlattığı hikâyelerine kulak vermeli. Ayşe teyzenin Pazar masrafları konulu şikâyetlerine derman olmalıdır.

İhtiyaç sahibinin tenceresine aş, sobasına kömür olmalı, çocuklarına giysi ayakkabı olmalıdır.

Yerel iktidarsa yol olmalıdır. Hani şu asfalt olan parke olan çamuru olmayan yol. Su olmalı musluğundan akan. Kaldırım olmalı, park olmalı çocukları için yöre halkının.

Ama kim olursa olsun tüm siyasiler artık kirpi gibi mesafeyi iyi ayarlanmalı. Ne içindeki dikenlere fazla sokulup yaralanmalı nede halktan uzak olup donmalı.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
yorumlar  -  16.05.2010 - 16:40
MAHMUT HOCA HOCAM ANLAYAN ANLADI DİYELİ AMA HEÇ İNANMIYORUM ANLAMSI LAZIM GELENELRİN ANLADIĞINI. HALKTAN KOPUK OLA OLA DONACAK BUNLAR. HOCAM SEN BİLDİĞİNE DEVAM ET. BOY BOY SENİN VE YANINDA BİR KAÇ ARKADAŞININ YAPTIĞI ÇABA GÖRÜLÜYOR. YAPMAYANLAR BECEREMEYENLER SİZİN GİBİ OLAMAYANLAR UTANSIN. SİYASETİN OKULU OLMALI Hiç şüphesiz ki, medyanın en çok sevdiği fakat tehlikeli hatta endişe verici bir biçimde halkın korktuğu ve uzak kalmaya çalıştığı bir mecradır siyaset. Zira kirlidir, yalan doludur. Ancak siyasetin tüm yaşam biçimimizi şekillendirmekle kalmayıp düşün dünyamıza bile tesir ettiği gerçeği, siyasete uzak ve ilgisiz kalmaya çalışanların aynı zamanda var olan durumlarından, ülke yönetiminden vb. şikâyet etmelerini de anlamsız kılmaktadır. Çünkü hem seni, ülkeni ve gezegenini ilgilendiren konuların karar süreçlerini ve o süreçlerde rol alanları hor göreceksin, aktif olarak rol almayacaksın, uzak kalacaksın; sonra da o süreçten çıkan yanlış kararlara itiraz edecek, sızlanacaksın; bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Düşünün Siyaset * Her şeyden önce bir yönetme sanatı veya bilimidir, yani siyaset bilimidir. * Hükümet/devlet icraatlarını etkileme, değiştirme veya yönlendirmek işidir., * Devlet yönetimini veya kontrolü ele geçirme ve elde tutma bilgisi veya sanatıdır. * Bireyler ve gruplar arasında güç ve liderlikle ilgili olan rekabettir. * Bir takım maharet ve hünerlerle, çoğu kez dürüst veya ahlaki olmayan şekilde uygulamalarla karakterize edilen etkinliklerdir. * Bir toplumda yaşayan insanlar arasındaki ilişkiler karmaşasının bir toplamıdır. * Yaşanılan zaman veya gelecek için kararlar almak ve uygulamak için koşullar ve verilerin ışığında alternatifler arasından seçilen eylem veya eylemleri ortaya koymak, belirlenen yöntem veya biçimlerde uygulamaktır. * Özellikle bir devlet organının uygulanabilir icraat ve genel amaçlarını ana hatlarıyla açıklayan yüksek düzeyli planlardır. şimdi düşünün hangisi var bizimkilerde...
Mican  -  15.05.2010 - 14:10
arkadaslar fazlı bey yazısındada değinmiş özel hayatın mahremeyetine. şu anda halkın bir kısmının düşüncesi baykal o hatayı yatımı yapmadımı? diğer bir kısmıda bu hatayı yaptıysada yapmadıysada basına sızdıran şahsiyetin peşinde. ksura bakmasın o baykala yaptı veya yapmadı diyenler özel hayata kimse karışamaz.. toplumumuz tarafından yanlış bir davranış hemde ayıplanacak iğrenç ötesi bir davranış ama bu olayı basına sızdırmak benm fikrimce baykalın yaptığından dahada kötü ve ayıplanacak bir davranış. baykal partiden gidecekmi gitmeyecekmi sorusu hala kafalarda ama artık kalması gibi bir drum yok sanırım.birde yeni gelecek kişiyide baykal seçer burasıda 2-2 4 yani. arkadaşlar özel hayatın mahremiyetine saygı duyalım hesabını biz soramayız Allah'a verecekdir zaten hesabını ama biz bundan daha çirkin bir davranış olan basına sızdırma işine bkaalım önemli olan konu bu olsa gerek diye düşünüyorum. teşekür ederim herkese saygılarımla..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net